تکنولوژی

آزمایشگاه موشک تلاش خواهد کرد تا یک تقویت کننده موشک الکترون را دوباره با هلیکوپتر بگیرد

به گزارش اپ خونه، Rocket Lab در حال آماده شدن برای دومین تلاش برای گرفتن یک تقویت کننده موشک در هوا با استفاده از یک هلیکوپتر است، تکنیکی که شرکت امیدوار است پس از بهبودی نسبی موفقیت آمیز در اوایل سال جاری، آن را تکمیل کند.

این ماموریت که به صورت بازیگوشی «اگر می‌توانی مرا بگیر» نامیده می‌شود، قرار است زودتر از ۴ نوامبر از سایت راه‌اندازی شرکت در شبه‌جزیره ماهیا نیوزلند انجام شود. پنجره پرتاب ۷۵ دقیقه ای در ساعت ۱:۱۵ بعد از ظهر به وقت شرقی باز می شود. این سی و دومین پرتاب الکترون تا به امروز خواهد بود.
این شرکت قصد دارد یک ماهواره تحقیقاتی علمی واحد را برای آژانس فضایی ملی سوئد، ارائه شده توسط OHB سوئد، به مدار همگام خورشید حمل کند. ماهواره Mesopheric Airglow/Aerosol Tomography و Spectroscopy برای مطالعه امواج جوی و ارتباط آنها با باد و الگوهای آب و هوایی در نقاط مختلف جو استفاده خواهد شد.

گرفتن یک تقویت کننده موشک در هوا کار کوچکی نیست ، حتی با چتر نجاتی که تقویت کننده رها می کند تا فرود خود را به زمین کاهش دهد. در طول اولین تلاش برای بازیابی هلیکوپتر در ۲ می، بالگرد سیکورسکی S-92 موفق شد خط چتر نجات را در حدود ۶۵۰۰ فوت بالاتر از اقیانوس نگه دارد، اما تقریبا بلافاصله آن را رها کرد. سخنگوی Rocket Lab در آن زمان گفت که خلبان پس از مشاهده “ویژگی های بار متفاوت” نسبت به آنچه در طول آزمایش تجربه شده بود، بوستر را تخلیه کرد. مانند سایر تلاش‌های بازیابی، تقویت‌کننده در دریا انداخته شد و از طریق قایق بازیابی شد.

یک بار دیگر، Rocket Lab هلیکوپتر Sikorsky S-92 خود را اندکی قبل از پرتاب مستقر خواهد کرد. S-92 که توسط Sikorsky Aircraft مستقر در کانکتیکات ساخته شده است، قادر به بلند کردن وزن ۵۰۰۰ کیلوگرم است، ظرفیتی که برای تقویت کننده الکترون ۱۰۰۰ کیلوگرمی کافی است. آزمایشگاه راکت هلیکوپتر را با یک قلاب دستگیری، مخازن سوخت طولانی برد و سایر ویژگی‌ها تجهیز کرد تا اطمینان حاصل شود که خدمه سه نفره – خلبان، کمک خلبان و نقطه‌نگار موشک – برای موفقیت آماده شده‌اند.

پیتر بک مدیرعامل Rocket Lab در بیانیه ای گفت :اولین هلیکوپتر ما فقط چند ماه پیش ثابت کرد که می‌توانیم کاری را که قرار بود با Electron انجام دهیم، و ما مشتاق هستیم که هلیکوپتر را به آنجا برگردانیم و با بازگرداندن یک مرحله خشک برای موشک، قابلیت استفاده مجدد را بیشتر کنیم.

Rocket Lab که در سال ۲۰۰۶ تأسیس شد، رویکرد آزمایشی نسبتاً تکراری را در پیش گرفته است. این دو ماموریت را در نوامبر ۲۰۲۰ و مه ۲۰۲۱ انجام داد که در آن تقویت کننده به یک چتر نجات مجهز شد (بدون حضور هلیکوپتر) و شرکت اطلاعات مربوط به فرود آن را جمع آوری کرد. این شرکت همچنین از شبیه‌سازهای تقویت‌کننده استفاده کرد و تقویت‌کننده‌هایی را که از اقیانوس ماهیگیری می‌کردند، برای درک بهتر وضعیت آنها پس از بازگشت به زمین مورد مطالعه قرار داد.
بک گفته است که قابلیت استفاده مجدد کلید افزایش سرعت پرتاب و کاهش هزینه های ساخت خودرو است. موشک نوترون سنگین‌تر که هنوز در دست توسعه است، برای قابلیت استفاده مجدد طراحی شده است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا