اخبار اینترنت

آیا ظاهر سام بنکمن-فرید یک اجرای نمایشی بود؟

به گزارش اپ خونه، سام بنکمن-فرید، بنیانگذار FTX، امروز از یک مکان نامشخص در باهاما با خبرنگار اندرو راس سورکین برای یک رویداد DealBook صحبت کرد، بحثی که تیم حقوقی او آن را تأیید نکرد .

بیل آکمن، میلیاردر صندوق تامینی، پس از آن در توییتی نوشت که احساس می کند “SBF” “راست می گوید. اما ما چندان مطمئن نیستیم. در واقع، پس از تماشای پخش زنده، ما هنوز درگیر این هستیم که آیا او معتبر بود یا خیر.

در طول این رفت و برگشت، بانکمن-فرید تقریباً آماتور به نظر می رسید، و اصرار داشت که آگاهانه وجوه بین FTX و شرکت تجاری تحت کنترل خود، Alameda Research را ادغام نکرده است، جایی که از آن زمان کشف شد که صرافی ۱۰ میلیارد دلار در این قیف کرده است. دارایی های مشتری به Alameda برای استفاده در فعالیت های تجاری، وام دهی و سرمایه گذاری.

اگرچه به نظر می رسد بین ۱ تا ۲ میلیارد دلار مفقود شده باشد، و اگرچه گزارش شده است که مدیران شرکت یک “در پشتی” حسابداری را برای دور زدن پرچم های قرمز راه اندازی کردند، وقتی سورکین در مورد اتکای لباس ها به یکدیگر پرسید، بانکمن-فرید گفت که « او رک و پوست کنده از این که جایگاه آلامدا چقدر بزرگ بود، متعجب شدم، که به شکست دیگری در نظارت از سوی من، و عدم انتصاب شخصی به عنوان مسئول اصلی آن اشاره دارد.»

شایان ذکر است، بانکمن-فرید در نهایت نه بار از “نظارت” استفاده کرد، حتی اگر به نظر می رسید دیگران را مقصر می داند. او در پاسخ به این سوال که آیا اصلاً باید از حساب‌های کاربران FTX پول می‌گرفت، انگشتش را به سمت Alameda گرفت و گفت: «من [آن را] اجرا نمی‌کردم، دقیقاً نمی‌دانستم چه خبر است. من اندازه موقعیت آنها را نمی دانستم. بسیاری از این‌ها چیزهایی هستند که من در ماه گذشته یاد گرفتم، در حالی که دیوانه‌وار در حال کندوکاو در این موضوع بودم.»

بدیهی است که او افزود: «این یک اشتباه بسیار بزرگ است. من آن را به‌عنوان یک نادیده گرفتن بزرگ که بیشتر از آن آگاه نبودم، علامت‌گذاری می‌کنم.»

بنکمن در بسیاری از موارد در طول رفت و برگشت خود با سورکین، او را نیز متوهم دانست. او گفت که قبل از اعلام ورشکستگی FTX – اقدامی که او با اکراه چهار روز پس از اولین پیشنهاد آن را تایید کرد – “علاقه زیادی به تامین مالی [FTX] وجود داشت. «بسیاری از منافع نسبتا قوی، می دانید، میلیاردها دلار ارزش دارد.»

واقعاً اینطور به نظر نمی رسید. همانطور که به خوبی مستند شده بود، بایننس علاقه ای نداشت. حامیان سرمایه گذاری سوخته او که اتفاقاً بانکمن-فرید امروز در مصاحبه از آنها چشم پوشی کرد، علاقه ای نداشت. (در پاسخ به سوال سورکین که آیا “Sequoia Capital، پارادایم و برخی از شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر بسیار بزرگ” که FTX را تامین مالی می کنند، هرگز از Bankman-Fried در مورد میزان ریسکی که می پذیرد و “آیا آنها مسئولیتی متحمل می شوند” سوال کرده اند، او پاسخ داد: “من”. فکر نکنید که آنها مسئول هستند … بیشتر چیزی که آنها روی آن متمرکز بودند این بود که … ممکن است FTX به چه چیزی تبدیل شود … “)

در واقع، از بسیاری جهات، بانکمن-فرید امروز بسیار شبیه کسی بود که نمی‌داند زندگی‌اش به‌طور چشمگیری تغییر کرده است و در عوض معتقد است که هنوز هم می‌تواند نتیجه FTX را هدایت کند، علی‌رغم اینکه مجبور به استعفا شد. (مدیر اجرایی جدید FTX، متخصص چرخش شرکتی، سرپرستی بانکمن-فرید را “شکست کامل کنترل شرکت” نامیده است.)

او در مورد بسیاری از دارایی‌های موجود [هنوز در FTX] صحبت کرد، «اگرچه بسیاری از آنها نقدینگی نیستند. ارزش آنها بسیار بیشتر از بدهی های جدید یک ماه پیش بود، حتی بسیاری از آنها یک سال پیش.» بانکمن-فرید در همین رابطه پیشنهاد کرد که او قبول نکرده است که مشتریانش همه چیز را از دست بدهند.

او در پایان مصاحبه گفت: «من نه می‌توانم به شما قول بدهم و نه می‌توانم به کسی قول بدهم، و واقعاً تا حد زیادی در دست من نیست. اما من فکر می‌کنم منطقی است که [مسیری رو به جلو] را کاوش کنیم، زیرا فکر می‌کنم این احتمال وجود دارد که مشتریان بتوانند در نهایت یکپارچه‌تر شوند – نمی‌دانم، شاید حتی کاملاً کامل – اگر واقعاً قوی باشد. ، تلاش هماهنگ.»

این نمایش آنقدر عجیب بود، ما تعجب کردیم که چرا برخی از پیچیده ترین سرمایه گذاران جهان در وهله اول او را روی یک پایه قرار دادند.

مطمئناً، همانطور که به سورکین گفت، او «ماه بدی را سپری کرده است» که باعث خنده تماشاگران شده است. با این حال، به همان اندازه محتمل است که بنکمن-فرید و حلقه‌اش مشغول این بحث باشند که او به سادگی – در بالای سرش – ناتوان بوده و هرگز عمداً در کار ساختگی شرکت نکرده است.

تفاوت زیادی ایجاد می کند. دادستان های ایالات متحده می توانند یک دعوی مدنی علیه فردی که متهم به ناتوانی یا سهل انگاری است، پیگیری کنند و این فرد ممکن است با عواقب مالی قابل توجهی روبرو شود. اما اگر ثابت شود که فردی برای گمراه کردن دیگران نقشه کشیده است، جرایم کلاهبرداری روی میز است، که به این معنی است که زمان زندان نیز روی میز است. این می تواند به معنای آینده بسیار تیره تری برای بانکمن-فرید باشد.

پیش از این، دفتر دادستانی ایالات متحده در منهتن گزارش شده است که تحقیقاتی را در مورد FTX آغاز کرده است. کمیسیون SEC و وزارت دادگستری نیز به طور طبیعی در حال بررسی هستند و سعی می کنند تعیین کنند که آیا مانورهای بانکمن-فرید برای فریب دادن بوده یا در عوض یک سری اشتباهات حیرت انگیز بوده است.

وسوسه انگیز است که به این نتیجه برسیم که بنکمن-فرید آگاهانه تصمیمات خود را گرفته است. با توجه به وضعیت “نابغه رمزنگاری” او تا همین اواخر، تصور اینکه او تا این حد در تاریکی بود دشوار است. اما اگر اینطور بود، امروز کاملاً یک عملکرد بود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا