استارتاپ

استارت آپ FPGA Rapid Silicon پانزده میلیون دلار به دست می آورد تا اولین تراشه خود را وارد بازار کند

به گزارش اپ خونه، آرایه‌های دروازه‌ای قابل برنامه‌ریزی میدانی (FPGA) یا مدارهای مجتمعی که به‌صورت خارج از قفسه فروخته می‌شوند، موضوعی داغ در فناوری هستند.

از آنجایی که آنها نسبتا مقرون به صرفه هستند و می توان آنها را برای طیف وسیعی از موارد برنامه ریزی کرد، آنها به ویژه در فضای هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی که در آن برای تسریع آموزش سیستم های هوش مصنوعی استفاده شده است، مورد توجه قرار گرفته اند.

بر اساس یک تخمین، اندازه بازار جهانی FPGA تا سال ۲۰۲۸ می تواند به ۱۴ میلیارد دلار برسد که از ۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ بیشتر است.

یکی از استارتاپ‌هایی که به دنبال ورود به طبقه همکف است، Rapid Silicon است که این هفته اعلام کرد که ۱۵ میلیون دلار در دور سری A به رهبری Cambium Capital جمع‌آوری کرده است.

به گفته نوید شروانی، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران، هدف Rapid Silicon که در سال ۲۰۲۱ راه اندازی شد، ترویج، پذیرش و پیاده سازی فناوری منبع باز برای رسیدگی به بازار FPGA رده پایین تا متوسط ​​است.

شروانی، مدیر ارشد اجرایی سابق اینتل و مدیر عامل سابق استارت آپ نیمه هادی SiFive، در یک مصاحبه ایمیلی گفت:

«نرم افزار Rapid Silicon… انقلاب قابل برنامه ریزی را به عنوان اولین و تنها مجموعه طراحی FPGA منبع باز تجاری در صنعت رهبری می کند. آخرین دور بودجه برای سرمایه گذاری بیشتر در سبد محصولات Rapid Silicon، پشتیبانی از راه اندازی محصول برتر FPGA پایین رده آن … و برای ایجاد شتاب شرکت در رهبری پذیرش نرم افزار منبع باز برای برنامه های تجاری استفاده خواهد شد.»

Rapid Silicon در حال حاضر در حال توسعه دو محصول است: Raptor و Gemini. Raptor نرم افزار اتوماسیون طراحی الکترونیکی با رابطی برای طراحی برنامه FPGA است، در حالی که Gemini یک FPGA 16 نانومتری با سخت افزار شامل پردازنده دو هسته ای Arm، کنترل کننده حافظه خارجی و اتصال اترنت است.

شروانی تاکید کرد که Rapid مبتنی بر نرم‌افزار متن‌باز است – به گفته او ابتدا صنعت دیگری – و برای پاسخگویی به نیازهای توسعه‌دهندگان FPGA برای مقابله با چالش‌ها در بخش‌هایی مانند مراقبت‌های بهداشتی، خودرو و صنعت طراحی شده است.

شروانی افزود: «مشتریان به دنبال راه‌های نوآورانه برای برنامه‌نویسی FPGA، کاهش بار پشتیبانی با استفاده از اکوسیستم منبع باز مهندسین متخصص و توسعه فعال، و کوتاه کردن زمان عرضه به بازار هستند».

“Rapid Silicon با نرم‌افزار متن‌باز، موانع را از بین می‌برد و گردش کار طراحی FPGA قوی سرتاسری را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. نرم افزار منبع باز به کاربران امکان می دهد تا برنامه های پیچیده را به سرعت و کارآمد در دستگاه های FPGA ما طراحی کنند.”

Gemini به صورت تجاری در دسترس نیست، اما شروانی می گوید که انتظار دارد FPGA تا پایان سه ماهه اول به بازار بیاید. در همین حال، Rapid Silicon درآمدی بین ۲ تا ۳ میلیون دلار در سال از طریق صدور مجوز IP خود ایجاد می کند.

فضای FPGA دارای رقبای قدرتمندی از جمله اینتل است که چندین سال پیش Omnitek و Altera مستقر در بریتانیا را خریداری کرد تا راه حل های مبتنی بر FPGA برای برنامه های ویدیویی و هوش مصنوعی را دو برابر کند.

اما لندون داونز، شریک مدیریتی در کامبیوم کپیتال، گفت که پتانسیل “بسیار” را در استراتژی ابزار و سخت افزار Rapid Silicon می بیند. در حالی که این ممکن است مانند هذلولی باشد که از یک VC می آید، رپید سیلیکون آشکارا سرمایه گذاران را مجذوب خود کرده است.

این شرکت انتظار دارد طی چند ماه آینده یک تمدید ۱۵ میلیون دلاری سری A خود را با ارزیابی ۸۰ میلیون دلاری پیش از پول ببندد.

داونز افزود:

“ما بر این باوریم که Rapid Silicon با توجه به هدف و استعداد خود در سطح جهانی، آماده است انقلابی در زمان چرخش طراحی به سیلیکون ایجاد کند و راه‌حل‌هایی ارائه دهد که عملکرد قوی، قدرت، منطقه و زمان عرضه به بازار را برآورده کند و از آن فراتر رود.

برنامه های کاربردی نسل ما پتانسیل بسیار زیادی را در ابزارهای EDA این شرکت با هوش مصنوعی می‌بینیم و معتقدیم که این تیم تجربه لازم برای ارائه این راه‌حل‌ها را به بازار جهانی دارد.”

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا