اخبار اینترنت

الیزابت هلمز به اتهام کلاهبرداری در ترانوس به ۱۱ سال زندان محکوم شد

به گزارش اپ خونه، ده ماه پس از اینکه او به اتهام کلاهبرداری مجرم شناخته شد، جوانترین میلیاردر زن سابق الیزابت هولمز به ۱۱ سال زندان به اضافه سه سال آزادی تحت نظارت محکوم شد. در محاکمه او، او در چهار مورد از ۱۱ مورد مربوط به کلاهبرداری از سرمایه گذاران مجرم شناخته شد، اما او در مورد کلاهبرداری از بیماران مجرم شناخته نشد.

هولمز، بنیانگذار و مدیر عامل سابق ترانوس، برای هر یک از این چهار فقره ممکن بود با ۲۰ سال زندان روبرو شود. در مقام مقایسه، مارتین شکرلی، مدیر سابق داروسازی، به اتهام کلاهبرداری در اوراق بهادار به هفت سال زندان محکوم شد، اما پس از کمی بیش از چهار سال آزاد شد.

در دادگاه در سن خوزه، هر دو طرف ایالات متحده علیه الیزابت هولمز پرونده های خود را در مورد اینکه آیا قاضی ادوارد داویلا می تواند “بی توجهی بی پروا” هولمز به بیماران را در صدور حکم در نظر بگیرد، ارائه کردند. داویلا این پیشنهاد را رد کرد، زیرا در محاکمه اولیه، هولمز تنها به دلیل کلاهبرداری از سرمایه گذاران مجرم شناخته شد.

با این وجود، بیش از چهار ساعت طول کشید تا حکم هولمز صادر شود. الکس شولتز، پدر افشاگر تایلر شولتز، با دادگاه صحبت کرد و گفت که چگونه پسرش با چاقو زیر بالش خوابیده است، زمانی که او مشکوک شد که توسط بازرسان خصوصی ترانوس تعقیب شده است.

الکس شولتز می گوید هولمز یک بازپرس را استخدام کرد تا پسرش تایلر شولتز را تعقیب کند و او با چاقو زیر بالش خوابید و فکر می کرد کسی می خواهد او را بکشد. او می گوید: «خانه خانوادگی من توسط الیزابت و وکلا هتک حرمت شد.»

— دوروتی اتکینز (@doratki) 18 نوامبر ۲۰۲۲

سپس خود هلمز صحبت کرد. او گفت: «من با تمام سلول های بدنم از شکست خود پشیمانم. »این زمانی بود که قاضی داویلا تصمیم خود را صادر کرد.

انتظار می رود هلمز در ماه آوریل به زندان معرفی شود. او در حال حاضر فرزند دوم خود را باردار است.

کلاهبرداری در ترانوس

هلمز در سال ۲۰۰۳ پس از انصراف از استنفورد، Theranos را تأسیس کرد. او سرمایه‌گذاران و شرکای خود را بر روی فناوری‌هایی که انقلابی در سیستم مراقبت‌های بهداشتی ایجاد می‌کند، دعوت کرد – به‌جای خون‌گیری داخل وریدی و چند روز انتظار برای نتایج آزمایش، فناوری او کمی خون را می‌خراشد و بلافاصله ده‌ها آزمایش را روی آن انجام می‌دهد. چندان طول نکشید که او مدیر عامل شرکتی با ارزش ۱۰ میلیارد دلار شد، اما معلوم شد که این فناوری کار نمی کند.

ترانوس از سال ۲۰۱۸ منحل شده است، اما محاکمه جنایی هولمز تنها در پاییز گذشته و پس از تاخیرهای ناشی از همه گیری کرونا و تولد اولین فرزندش آغاز شد. بر اساس نامه ای از شوهر هلمز در یک پرونده عمومی در دادگاه، او اکنون با فرزند دوم باردار است. این پرونده شامل ۲۸۲ صفحه از نامه‌های دیگر از دوستان، خانواده و همکاران هولمز است، از عکس‌ها و نقاشی‌های دوران کودکی گرفته تا یادداشت‌های حامیان برجسته‌ای مانند سناتور کوری بوکر (D-NJ) و سرمایه‌دار خطرپذیر تیم دریپر.

دراپر می‌نویسد: «اگرچه اعتراضات گسترده‌ای علیه ترانوس و الیزابت وجود دارد، نگرش در بسیاری از دنیای سرمایه‌گذاری بسیار متفاوت است. شرکت‌های استارت‌آپ با پشتوانه سرمایه‌گذاری اغلب محصولات را قبل از آماده شدن به بازار اعلام می‌کنند و تحویل می‌دهند.»

محکومیت مدیر عامل سابق بیشتر به تأخیر افتاد زیرا وکلای او تلاش کردند تا دادگاه جدیدی را درخواست کنند، با این استدلال که پس از اینکه آدام روزندورف، مدیر سابق آزمایشگاه Theranos از هولمز در خانه بازدید کرد، شواهد جدیدی به دست آمد.

روزندورف که بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ در ترانوس کار می‌کرد، سال گذشته به مدت شش روز در جریان محاکمه چهار ماهه هولمز شهادت داد. شهادت روزندورف با دانش فنی بالایی که از عملکرد درونی آزمایشگاه‌های ترانوس داشت، کلید محاکمه بود. در دادگاه، او گفت که هولمز می‌دانست که فناوری Theranos نتایج آزمایش خون نادرست ایجاد می‌کند، با این حال او اصرار داشت که به هر حال از آن برای بیماران استفاده شود. پس از اینکه بارها نگرانی های خود را در مورد فناوری معیوب مطرح کرد، در نهایت ترانوس را ترک کرد.

وکلای هولمز ادعا کردند که وقتی روزندورف تابستان امسال به خانه او رفت، ابراز گناه کرد که باعث شده ترانوس بدتر از آنچه در دادگاه بود به نظر برسد. اما قاضی ادوارد داویلا این ادعاها را مستحق ندانست. روزندورف بار دیگر تأیید کرد که شهادت سال گذشته دقیق بود. مدیر سابق آزمایشگاه تصریح کرد که برای فرزند هولمز متاسفم که اگر به زندان فرستاده شود بدون مادر بزرگ می شود، اما برای خود هولمز متاسف نیست.

رامش “سانی” بالوانی، دوست پسر سابق هولمز و مدیر ارشد اجرایی ترانوس، منتظر صدور حکم است. او در ۱۲ مورد از ۱۲ مورد در محاکمه خودش مجرم شناخته شد، جایی که هیئت منصفه او را به کلاهبرداری از بیماران و سرمایه گذاران مجرم تشخیص داد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا