اخبار اینترنت

ایلان ماسک، تسلا در دعوای توییتی «تامین بودجه» مسئولیتی ندارند

به گزارش اپ خونه، ایلان ماسک در یک محاکمه کلاهبرداری اوراق بهادار که بر روی توئیت بدنام مدیر عامل تسلا متمرکز شده بود، مشخص شد که “تامین بودجه تامین شده است”.

پس از کمتر از ۹۰ دقیقه مشورت، هیئت منصفه حکم دادگاهی را که سه هفته پیش در سانفرانسیسکو آغاز شد، اعلام کرد. نتیجه آزمایش باعث شد سهام تسلا حدود ۱.۵ درصد در معاملات پس از ساعت کاری افزایش یابد و به ۱۸۹.۹۸ دلار برسد.

ماسک روز جمعه پس از حکم هیئت منصفه در توییتی نوشت: «خدا را شکر، خرد مردم پیروز شد! من عمیقاً از بی‌گناهی هیئت منصفه در پرونده خصوصی تسلا ۴۲۰ قدردانی می‌کنم.»

سوال اصلی در این شکایت این بود که آیا ماسک در قبال ضرر و زیان سهامداران پس از انتشار چندین پیام در آگوست ۲۰۱۸ در توییتر مبنی بر تامین بودجه برای خصوصی کردن تسلا، مسئول است یا خیر.

ماسک ابتدا در توییتی نوشت: «در نظر دارم تسلا را با قیمت ۴۲۰ دلار خصوصی کنم. تامین مالی تامین شد.»

خیلی زود یک جفت توییت دیگر منتشر شد : «حمایت سرمایه‌گذار تأیید شد. تنها دلیل قطعی نبودن این موضوع این است که مشروط به رای سهامداران است» و سپس دیگری بیان می‌کند که او اکنون رأی کنترلی ندارد و «از هیچ سهامداری انتظار نمی‌رود که در صورت خصوصی شدن رأی داشته باشد».

وکلای شاکیان به نمایندگی از سرمایه گذاران استدلال کردند که این سهامداران از نظر مالی در نتیجه آسیب دیده اند. ماسک، تسلا و هیئت مدیره آن میلیاردها دلار خسارت دیدند.

این محاکمه برای تعیین اینکه آیا آن توییت‌ها درست هستند یا نه. این سوال قبلاً پاسخ داده شده بود. ادوارد ام. چن، قاضی فدرال ناظر بر این پرونده، حکم داد که این توییت‌ها نادرست هستند و ماسک به خاطر ارسال آن‌ها بی‌احتیاط بوده است.

محاکمه سه هفته ای عمدتاً یک کشمکش بر سر زبان و قصد بود.

نیکلاس پوریت، وکیل دادگستری، که استدلال نهایی را برای شاکیان مطرح کرد، استدلال کرد که وقتی ماسک توییت‌هایی را منتشر کرد، شرکت نزدیک به دستیابی به توافقی برای خصوصی شدن نبود و با استناد به ایمیل‌ها و متن‌هایی که ثابت می‌کرد توافقی یا حتی چارچوبی برای رسیدن به آن وجود ندارد.

پوریت گفت:

” از نظر ایلان ماسک، اگر او معتقد است که حتی به آن فکر می‌کند، مهم نیست که چقدر از نظر عینی دروغ یا اغراق‌آمیز باشد، درست است. این ممکن است در کسب و کار او موثر باشد. این موضوعی برای این آزمایش نیست. اما در بازارهای اوراق بهادار یا شرکت های عمومی کار نمی کند.”

“بازارهای اوراق بهادار قوانینی دارند که بر آنچه می توانید بگویید و نمی توانید بگویید و یکی از آن قوانین اساسی این است که آنچه شما می گویید باید درست و دقیق باشد.”

الکس اسپیرو، که نماینده ماسک بود، مخالفت کرد و در تمام سخنرانی‌های پایانی خود اظهار داشت که موضوع بودجه اصلاً مطرح نیست و ماسک می‌دانست که در صورت نیاز می‌تواند به آن دست یابد.

در عوض، اسپیرو چند هفته پس از توئیت‌های ماسک به پست وبلاگی اشاره کرد که توضیح می‌داد ماسک تسلا را خصوصی نمی‌کند زیرا سهامداران فعلی معتقد بودند که این شرکت به عنوان یک شرکت سهامی عام بهتر است.

در حالی که ماسک از پرداخت صورتحساب سنگین غرامت اجتناب کرد، توئیت تأمین شده بودجه برای او گران تمام شد.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده در سپتامبر ۲۰۱۸ شکایتی را مبنی بر دروغ گفتن ماسک در توییتی مبنی بر اینکه برای تصاحب خصوصی شرکت به مبلغ ۴۲۰ دلار به ازای هر سهم “تامین مالی” داشته است، ارائه کرد.

این شکایت پس از آن مطرح شد که ماسک و هیئت مدیره تسلا به طور ناگهانی از توافق با SEC کنار رفتند. هیئت مدیره نه تنها از توافق خارج شد، بلکه پس از طرح اتهامات، بیانیه ای جسورانه از ماسک حمایت کرد.

در نهایت به هر حال توافق حاصل شد، البته با مجازات های سخت تر از توافق اولیه. ماسک در توافقی که در ۲۹ سپتامبر به دست آمد، موافقت کرد که از ریاست تسلا کناره گیری کند و ۲۰ میلیون دلار جریمه بپردازد. تسلا با پرداخت ۲۰ میلیون دلار جریمه جداگانه موافقت کرد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا