فناوری اطلاعات

بانک مرکزی اسواتینی به فکر انتشار یک ارز دیجیتال است

پادشاهی اسواتینی در حال بررسی معرفی یک ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) است که به فهرست رو به رشد کشورهای آفریقایی می‌پیوندد که قابلیت یک ارز الکترونیکی را بررسی می‌کنند.
بانک مرکزی اسواتینی (CBE) اعلام کرد که گروه فناوری آلمانی Giesecke+Devrient (G+D) را برای تحقیق و بررسی احتمالات لیلانگنی دیجیتال (واحد پول این کشور) برای تکمیل اسکناس منصوب کرده است.
پروژه CBDC شامل یک مفهوم طراحی و ملاحظات دیگری مانند حاکمیت، دسترسی، قابلیت همکاری، امنیت و قابلیت برنامه ریزی ارز دیجیتال بالقوه است. انتظار می رود که مشاوران به CBE کمک کنند تا تصمیمی آگاهانه در مورد پذیرش یا عدم پذیرش ارز الکترونیکی و بهترین راه ها برای عرضه آن اتخاذ کند.
این پروژه پس از تکمیل مرحله اول یک مطالعه تشخیصی CBDC در سال ۲۰۲۰ توسط CBE انجام می شود که “قوی ترین و مستقیم ترین فرصت را برای پذیرش یک ارز دیجیتال در Eswatini ارائه کرد.”
فیل منیسی می گوید«بانک مرکزی اسواتینی خوشحال است که G+D را به عنوان مشاور فنی درگیر کرده است تا در سفر ما با ما همراه باشد، زیرا ما ملاحظات خط‌مشی اساسی و موارد استفاده از یک CBDC محلی را بررسی و تدوین می‌کنیم. ما مطمئن هستیم که تخصص تکنولوژیکی G+D و حضور قوی منطقه‌ای آن‌ها در قاره ما به ما این امکان را می‌دهد که به تمام مزایای احتمالی Lilangeni دیجیتال پی ببریم و اطمینان حاصل کنیم که برای صدور CBDC در آینده کاملاً مجهز هستیم.
G+D اخیراً به غنا کمک کرد تا یک CBDC خرده‌فروشی را آزمایش کند و پس از نیجریه دومین کشوری باشد که چنین آزمایشی را اجرا می‌کند. eNaira نیجریه در اکتبر سال گذشته معرفی شد و تا آگوست ۲۰۲۲ برای انجام معاملات به ارزش ۴ میلیارد روپیه استفاده می شد.
کنیا، نامیبیا، تانزانیا، اوگاندا و زامبیا از دیگر کشورهای آفریقایی هستند که به ارزهای دیجیتال چشم دوخته اند تا دسترسی خود به خدمات مالی، کاهش هزینه، قابلیت همکاری و پرداخت های فرامرزی را افزایش دهند.
CBDCها، بر خلاف ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین و اتریوم، توسط بانک های مرکزی توسعه یافته و بر روی ارزهای فیات کشورها متصل می شوند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا