موبایل

بررسی Samsung Galaxy Z Fold 5

به گزارش اپ خونه، در فوریه ۲۰۲۰ ، جدای از مشکلات صفحه نمایش، گلکسی فولد اصلی با واکنش های متفاوتی مواجه شد.

“نوآوری به خاطر نوآوری” یک عبارت رایج بود. این دستگاه بسیار گران قیمت فقط یک تار مو زیر ۲۰۰۰ دلار رسید. مردم می‌پرسیدند که آیا واقعاً نیاز است که تبلت در جیب خود داشته باشد؟ دستگاه بزرگ و حجیم بود و بعد چین خوردگی بود.

در سال ۲۰۲۳،بر اساس گزارش Counterpoint ، محموله های تاشو در سه ماهه اول ۶۴ درصد رشد داشته و به ۲.۵ میلیون رسیده است.

این یک افت قیمت در مقایسه با کل بازار است، اما برای دسته‌ای که بسیاری تصور می‌کردند در بدو ورود مرده بودند، روند مثبتی است. با توجه به اینکه – تا همین اواخر – به سادگی تعداد زیادی از تاشوها در بازار وجود نداشت، دوچندان چشمگیر است.

کاملاً نمی شود سال ۲۰۲۳ را سال گوشی های تاشو اعلام کرد ، اما مطمئناً سالی است که شرکت های بیشتری وارد عمل شده اند. موتورولا نسخه دوم را منتشر کرد، گوگل یکی را دریافت کرد، وان پلاس خودش را آماده می‌کند و شرکت مادرش قبلاً یک جفت دارد که دو فاکتور شکلی سامسونگ را تکرار می‌کند.

Samsung galaxy z fold 5 گوشه از نزدیک تا می شود

Samsung galaxy z fold 5 گوشه از نزدیک تا می شود

 

چین در حال حاضر با فاصله قابل توجهی به دلیل رشد ۱۱۷ درصدی سالانه خود، بزرگترین بازار لوازم تاشو در جهان است.

سامسونگ در حال حاضر یک سوم نزدیک در کشور است، درست پس از هواوی و اوپو – البته اولی به دلیل جنگ تجاری در صحنه بین المللی با مشکل مواجه شده است. سامسونگ W23 و W23 Flip – گونه‌های Fold 4 و Flip 4 با طراحی مشکی و طلایی‌تر – را در سال گذشته در این کشور عرضه کرد و در نتیجه شاهد رشد بوده است.

Fold اصلی بدون شک یک طرح بزرگ بود، اما حتی طراحی فشار مرزی نیز تابع قوانین اساسی فیزیک است. شما نمی توانید انتظار داشته باشید که چرخ هر سال دوباره اختراع شود. برخی از ارتقاءها تأثیرگذارتر از سایرین خواهند بود، اما در کل، این یک بازی از اصلاحات پس از بررسی آن پیچیدگی های اولیه است.

Fold 5 یکی از آن دستگاه های تکراری است. برای یک گوشی هوشمند این یک چیز کاملاً خوب است، اما به طور اجتناب ناپذیری در میان دسته بندی که به سرعت در حال تغییر است که خط به ایجاد آن کمک کرده است، برجسته تر می شود.

موقعیت این محصول در بازار به این معنی است که همیشه خط پایه ای خواهد بود که همه تاشوهای دیگر در مقابل آن تضاد دارند.

Samsung galaxy z fold نشسته روی میز نیمه تا شده

Samsung galaxy z fold روی میز به صورت نیمه تا شده

“طبق ترجیحات شخصی، من همیشه Fold را بزرگ و حجیم می‌دانستم. قابل حمل بودن چیزی است که من در طراحی تاشو ارزش قائلم، و این نیست. اولین Flip پتانسیل واقعی این دسته را برای من بیان کرد، در حالی که Google Fold امسال چیزی بسیار نزدیک به ایده آل طراحی صنعتی افلاطونی من ارائه داد.”

البته هر طرحی معاوضه‌های خود را دارد – طراحی سخت‌افزار یک مراقبه عالی برای مصالحه است. این درسی است در مورد اولویت دادن به برخی ویژگی ها بر سایر ویژگی ها و درک ضمنی این موضوع که تولید چیزهایی در مقیاس باعث می شود برخی از افراد خوشحال تر از دیگران باشند، در حالی که هر یک از آنها حداقل کمی ناامید می شوند.

برای Fold، اولویت به شکل یک صفحه نمایش بزرگ است. این توسعه منطقی پروژه توسعه یافته ای است که با گلکسی نوت در سال ۲۰۱۱ آغاز شد.

درست مانند Fold، دستگاه بیش از سهم خود مخالفان داشت. پوچ بودن صفحه نمایش ۵.۳ اینچی!. البته، بیش از یک دهه پیش، این اندازه صفحه نمایش به گوشی بسیار بزرگتری نیاز داشت. نسبت دستگاه به صفحه نمایش در طول سال‌ها بسیار بهبود یافت و در نهایت کل سری گلکسی اس به فبلت تبدیل شد و در نهایت نوت را زائد کرد.

در حال حاضر، بزرگترین دستگاه گلکسی اس، اولترا ۶.۸ اینچی است. تصور اینکه چیزها بیش از حد فراتر از آن در فاکتور شکل تخته سنگی گسترش پیدا کنند سخت است .

سامسونگ galaxy z تاشو 5 پشت گوشی

سامسونگ galaxy z تاشو ۵ پشت گوشی

البته، برای بسیاری، تلفن ها مدت ها پیش از این آستانه عبور کردند. با این حال، جذابیت Fold توانایی حمل یک نمایشگر ۷.۶ اینچی در جیب شما است – به خوبی در قلمرو چیزی که ما آن را تبلت می نامیم.

نمایشگرها در اینجا عملاً بدون تغییر هستند. صفحه نمایش اصلی ۷.۶ اینچی دارای رزولوشن ۲۱۷۶ x 1812 است، در حالی که صفحه نمایش خارجی ۲۳۱۶ x 906 است. هر دو دارای نرخ تازه سازی تطبیقی ​​تا ۱۲۰ هرتز هستند.

علیرغم آنچه برخی از افراد عصبانی در اینترنت احتمالاً در پاسخ های رسانه های اجتماعی به این داستان می گویند، جذابیت آن واضح است. با توجه به انتخاب بین تماشای فیلم در یک گوشی هوشمند شش اینچی و یک گوشی هوشمند ۷.۶ اینچی، می دانیم که هر بار چه چیزی را انتخاب می کنیم.

دستگاه باریک است. باز هم، افزایش عرض دستگاه فقط آن را بسیار بزرگتر و سنگین تر می کند. صفحه‌نمایش خارجی، خوشبختانه، در طول نسل‌ها گسترش یافته و در این فرآیند بسیار مفیدتر شده است. این کاملا لبه به لبه نیست ، اما در حال رسیدن است.

اما در حالی که صفحه نمایش ۶.۲ اینچی بیش از اندازه کافی به نظر می رسد، تناسب آن بسیار ضعیف است – حتی بیشتر از نمایشگر اصلی Fold.

در ۲۳.۱:۹، بسیار طولانی و بسیار باریک است. کارهای خاصی وجود دارد که می‌توانید با این نسبت تصویر به خوبی انجام دهید – به عنوان مثال ، فید Bluesky خود را بخوانید. با این حال، تایپ کردن روی فید Bluesky، داستان متفاوتی است.

باز کردن صفحه نمایش ۷.۶ اینچی برای ارسال در رسانه های اجتماعی دشوار است – همانطور که تایپ کردن روی چیزی به این بزرگی است.

samsung galaxy z fold 5 در سه رنگ از چپ به راست;  سفید، سیاه و نقره ای

samsung galaxy z fold 5 در سه رنگ از چپ به راست; سفید، سیاه و نقره ای

مسئله دیگر در مورد فاکتور فرم – همانطور که در بالا اشاره شد – اندازه بسیار زیاد دستگاهی است که آن را احاطه کرده است.

اگر گوشی های تاشو برای همه بود، ما در میانه بازار گوشی های هوشمند بسیار متفاوتی قرار می گرفتیم.

مهمتر از آن، این شرکت با طراحی موفق شده است. اکنون که جایگزینی به شکل Flip دارد، تصور اینکه سامسونگ از ابعاد ثابت فاصله گرفته است، سخت است. خوشبختانه، یکی از پیشرفت‌های کلیدی از Fold 4 به Fold 5 طراحی نازک‌تر است .

این با چیزی که این شرکت آن را فلکس لولا می نامد انجام شد. در ۱۳.۴ میلی متر تا و ۶.۱ باز کردن، کاهش قابل توجهی از Fold 4 15.8/6.3 میلی متر است.

نمایه تا شده کاهش قابل توجهی دارد، زیرا ۱) این دو نمایه باز شده کاهش یافته است که روی هم قرار گرفته اند و ۲) فاصله بین آنها به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.

این حرکت به دنبال راه‌اندازی Pixel Fold انجام می‌شود، که طراحی نوآورانه لولای خود را به عنوان یک نقطه فروش عمده، از جمله شکافی که به سختی قابل درک بود، تبلیغ کرد. گوگل با ۱۲.۱ میلی‌متر تا شده و ۵.۸ میلی‌متر باز شده، همچنان در صدر قرار دارد.

با این حال، شایان ذکر است که کاهش شکاف ممکن است در برخی از آسیب های صفحه نمایش گزارش شده Fold نقش داشته باشد.

برخی معتقدند که این مشکل نتیجه مستقیم وجود دو نمایشگر است که به طور موثری در همسطح قرار می‌گیرند و اجازه می‌دهند زباله‌ها بین آنها به دام افتاده و در این فرآیند به صفحه‌نمایش آسیب برساند.

با توجه به نسخه جدیدتر و مسطح تر گلکسی فولد، از شرکت در مورد این مشکل احتمالی سوال شد و آنها گنجاندن ضربه گیرها را به عنوان محافظت در برابر این مشکل احتمالی ذکر کردند.

Samsung galaxy z fold 5 روی یک نیمکت بیرونی که صفحه دوربین را منعکس می کند

Samsung galaxy z fold 5 روی یک نیمکت بیرونی که صفحه دوربین را منعکس می کند

شرکت سامسونگ به وجود یک ضربه گیر در اطراف لبه دستگاه اشاره کرد که مانع از تماس مستقیم دو طرف با یکدیگر می شود.

همراه با طراحی نازک تر، وزن کاهش یافته است، از ۹.۲۸ اونس به ۸.۹۲ رسیده است. با وجود داشتن همان اندازه صفحه نمایش داخلی، بیش از یک اونس کامل از Pixel Fold سبک تر است.

فراتر از ردپای نازک تر، بزرگترین به روز رسانی از منظر سخت افزاری تراشه جدید (ish) است. Fold 5 و Flip 5 هر دو به پلتفرم Snapdragon 8 Gen 2 برای Galaxy ارتقا یافته اند که در فوریه با Galaxy S23 عرضه شد.

شایعات مبنی بر اینکه این تراشه‌های تاشو جزو اولین دستگاه‌هایی هستند که از نسل دوم اسنپدراگون ۸+ استفاده می‌کنند، منتشر نشد و صادقانه بگوییم، کاملاً مشخص نیست که آیا این تراشه اصلاً وارد بازار می‌شود یا خیر.

Samsung galaxy z تا کردن 5 پشت گوشی از نزدیک روی دوربین

Samsung galaxy z Fold 5 پشت گوشی از نزدیک روی دوربین

همکاری سامسونگ در مقایسه با استاندارد ۸ Gen 2 کمی افزایش پردازش را به همراه دارد، اما احتمالاً تفاوت زیادی مشاهده نمی کنید. با این حال، آنچه ارائه می دهد، مسلماً به همان اندازه – یا شاید بیشتر – برای کاربران مهم است.

به طور خاص، عملکرد باتری و دوربین را بهبود می بخشد. این اهمیت دوچندان دارد، زیرا سخت افزار هر دو، باز هم از نظر عملکردی مشابه Fold 4 است.

در زیر چند عکس با این تلفن همراه را میبینید:

سامسونگ گلکسی زد فولد 5

سامسونگ گلکسی زد فولد 5

سامسونگ گلکسی زد فولد 5

سامسونگ گلکسی زد فولد 5

اهمیت عکاسی محاسباتی تنها در دنیای گوشی های هوشمند رو به افزایش است. در حالی که Fold 5 سیستم دوربین سه گانه عالی قبلی خود را حفظ می کند (۵۰ مگاپیکسل اصلی، ۱۲ مگاپیکسل فوق عریض و ۱۰ مگاپیکسل تله با زوم اپتیکال ۳ برابر)، پردازش سیگنال تصویر اسنپدراگون همچنان بهبود می یابد.

دوربین های عقب Fold 5 می توانند عکس های واقعا عالی بگیرند. عکس های گرفته شده در نور کامل روز بسیار تیز و پر جنب و جوش بودند. از Fold 5 به عنوان دوربین اصلی بسیار راضی خواهید بود.

گفته می شود، گنجاندن تله فوتو (غایب در Flip) تفاوت بزرگی ایجاد می کند. ۳x اپتیکال بزرگ نیست، اما راه زیادی را به سمت کاهش نویز و تخریب تصویر انجام می دهد.

ویژگی پرتره هنوز با لبه های ناهموار کامل نیست، اما در طول سال ها بسیار بهبود یافته است.

20230730_120446

20230730_121033

20230730_121004

20230730_120356

در تصاویر بالا که از یک سنجاب گرفته شده است مشاهده می کنید که با ویژگی پرتره عکس ها با کیفیت پایین و تار هستند.

همانند سال گذشته باتری این تلفن همراه ۴۴۰۰ میلی آمپر ساعتی است . این به طور قابل توجهی بزرگتر از ۳۷۰۰ میلی آمپر ساعتی فولد است، اما نمی تواند به ۵۰۰۰ میلی آمپر ساعت گلکسی اس ۲۳ اولترا دست پیدا کند.

یک بار دیگر در اینجا با یک مشکل مواجه می شویم. به طور خاص، ماهیت یک تاشو مستلزم آن است که باتری در دو طرف تاشو به دو قسمت تقسیم شود. احتمالاً در آینده ای نه چندان دور، ما در مورد باتری های انعطاف پذیر بحث خواهیم کرد (سامسونگ مطمئناً حق ثبت اختراع را ثبت کرده است)، اما هنوز به آنجا نرسیده ایم.

تمام آنچه گفته شد، The Fold 5 دارای عمر باتری بیش از اندازه کافی است تا شما را بدون نگرانی از یک روز کامل استفاده کنید. خروجی آن بیشتر از Fold 4 و Flip 5 است.

سامسونگ به اصلاح تجربه نرم افزاری Fold ادامه می دهد. در واقع، خط بین دسکتاپ و موبایل در اینجا کمی محو شده است. باز هم، دستگاه از نظر عملکردی در صورت باز شدن یک تبلت است.

نقطه مرکزی این تجربه یک نوار وظیفه به سبک دسکتاپ است که چهار برنامه اخیر شما را در جلو و مرکز نگه می‌دارد تا جابجایی یکپارچه‌تر انجام شود. همچنین می توانید پنج برنامه پرکاربرد را بکشید و رها کنید تا همیشه در آنجا بمانید. این یک ویژگی مفید است.

عملکرد چند پنجره ای به خوبی به عنوان یک صفحه نمایش تقسیم شده کار می کند. شما می توانید حداکثر سه برنامه را همزمان باز کنید، اما بیش از دو برنامه ممکن است احساس کنید که زیاده روی می کنند . ترفندهای دیگری نیز وجود دارد، از جمله امکان کشیدن و رها کردن تصاویر بین برنامه ها.

Fold بار دیگر با S Pen سازگار است. هیچ شکاف اتصال داخلی وجود ندارد (مشکلی در معماری که تصور می‌شود)، اگرچه این شرکت دارای مواردی با ظاهر زیبا است که این کار را انجام می‌دهند.

فرمت Fold برای مواردی مانند کنفرانس از راه دور بسیار عالی است زیرا به طور موثر به عنوان پایه خود عمل می کند، اگرچه دوربین چهار مگاپیکسلی زیر نمایشگر چیزهای زیادی را به جا می گذارد.

این فناوری در دستگاه‌های ممتازی مانند این جایی نیست که باید باشد. تداخل نمایشگر باعث می‌شود عکس‌هایی کم‌نور و لکه‌دار به نظر برسند – نه کیفیتی که برای ماشین‌های ظاهراً تجاری می‌خواهید.

کسی که در Samsung galaxy z fold 5 می خواند

با این حال، باید از چیزی که سامسونگ آن را “پنل حالت فلکس” می نامد قدردانی کرد. زمانی که گوشی با زاویه ۹۰ درجه تا می شود و در حالت افقی قرار می گیرد، این تخصیص صفحه پایین است. این در واقع یک پنل کنترل برای ویژگی هایی مانند دوربین، پخش ویدئو/موسیقی و کنفرانس از راه دور است.

اما توانایی بیرون آوردن گوشی از جیب خود برای خواندن کتاب روی صفحه نمایش ۷.۶ اینچی نادیده گرفته شده است. برای رفت و آمدها عالی است و آمازون پیشرفت را در بین دستگاه‌ها همگام‌سازی می‌کند، بنابراین می‌توانید از جایی که کار را رها کرده‌اید ادامه دهید.

باز نگه داشتن دستگاه با زاویه ای جزئی که یادآور کتاب واقعی است، تجربه خوبی است.

حالا ما نمی‌توانیم بدون صحبت درباره قیمت از اینجا خارج شویم. از زمانی که اولین Fold با کمتر از ۲۰۰۰ دلار به بازار عرضه شد، اندکی کاهش یافته است.

اما ۱۸۰۰ دلار هنوز برای اکثریت قریب به اتفاق مصرف کنندگان بسیار گران است – به ویژه در دوران رکود اقتصادی، که در آن قیمت گذاری سهم عمده ای در کاهش فروش گوشی های هوشمند دارد.

سال گذشته، قیمت قطعات گلکسی زد فولد ۴ را در حدود ۶۷۰ دلار تخمین زده شد. این کمتر از ۴۰ درصد قیمت خرده فروشی آن است. احتمالاً تغییر بزرگی برای فولد ۵ صورت نگرفته است و احتمالاً سامسونگ را برای شارژدهی خود کمی جا می‌اندازد .

احتمالاً هر چه تعداد اینها بیشتر بفروشند، قیمت هر واحد پایین‌تر خواهد بود و اگر سامسونگ با رقابت واقعی در مقیاس بین‌المللی روبرو شود، می‌تواند به طور بالقوه بر قیمت تأثیر بگذارد.

سامسونگ galaxy z flip 5 و galaxy fold 5 گوشی در کنار هم از چپ به راست

سامسونگ galaxy z flip 5 و galaxy fold 5 گوشی در کنار هم از چپ به راست

به عنوان یک زیر مجموعه، گوشی های تاشو روند کاهش فروش گوشی های هوشمند را کاهش داده اند. دلیل آن این است که یک فاکتور شکل جدید است، که از نقطه بسیار پایین تری نسبت به سال قبل شروع شده است.

اما این یک روند دلگرم کننده برای سامسونگ و صنعت است. با توجه به لیست کوچکی از به‌روزرسانی‌هایی که در اینجا یافت می‌شود، نمی‌توان تصور کرد Fold 5 تبدیل‌های زیادی را به دست آورد که Fold 4 نتوانست. همچنین سامسونگ یک مورد فوق‌العاده قانع‌کننده برای ارتقا نسبت به نسل اخیر Folds ارائه نمی‌کند.

این یک روند آهسته و پیوسته است، اما سامسونگ برای مدتی در آن بوده است. از منظر سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، تاشدنی‌های آن‌ها همچنان کاملاً شناخته‌شده‌ترین تاشو در بازار است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا