اخبار اینترنت

تاثیر ماسک بر تعدیل محتوا در توییتر با آزمایش اولیه در آلمان روبرو است

به گزارش اپ خونه، به نظر می‌رسد یک قانون آلمانی که پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی را ملزم می‌کند فوراً به گزارش‌های سخنان مشوق تنفر پاسخ دهند – و در برخی موارد، سخنان غیرقانونی را ظرف ۲۴ ساعت پس از جلب توجه آن‌ها حذف می‌کنند – به نظر می‌رسد که آزمایش اولیه‌ای برای این که آیا توییتر متعلق به ایلان ماسک می‌تواند با عواقب حقوقی معنی داری در مورد اینکه او چگونه شرکت را بی پروا اداره می کند، مواجه می شود.

از زمانی که این خودخوانده مطلق آزادی بیان در پایان اکتبر توئیتر را تصاحب کرد و به اخراج های گسترده و تغییر سیاست های رادیکال (از جمله، همین آخر هفته، لغو تعلیق دائمی ترامپ رئیس جمهور سابق ایالات متحده) روی آورد، نگرانی ها بالا گرفته است. در میان قانون‌گذاران و کاربران رسانه‌های اجتماعی، توییتر می‌تواند تحت نظارت مالک میلیاردر جدید خود که کارمندان را منحل می‌کند و به پست‌های مذبوحانه علاقه‌مند است، به فضایی جهنمی از اعتدال محتوای کم تا بی‌هزینه تبدیل شود.

مسئله این است که برخی از قوانین تعدیل محتوا در سطح بین‌المللی برای توییتر اعمال می‌شوند و آلمان یکی دارد: قانون «اجرا در شبکه‌های اجتماعی»، که معمولاً به عنوان NetzDG (نسخه اختصاری نام کامل آلمانی آن) شناخته می‌شود، جریمه‌هایی تا سقف یورو را مجاز می‌سازد. ۵۰ میلیون برای عدم رعایت گزارشات برای حذف سخنان مشوق نفرت پراکنی.

اما با توجه به اخراج‌های گسترده ماسک در توییتر – و تعدادی استعفای قابل توجه از زمان تصدی این سمت، از جمله کناره‌گیری یوئل راث، رئیس سابق امنیت و اعتماد – مشخص نیست که چقدر تخصص محتوای اصلی و منبع اعتدال در داخل باقی مانده است. آن را قادر می سازد تا با الزامات مختلف نظارتی موجود در بازارهای بین المللی مانند آلمان و هند مطابقت داشته باشد.

بر اساس برخی تخمین ها، تنها صدها کارمند در توییتر از تعداد کارمندان قبلی حدود ۷۵۰۰ نفر به دنبال اولتیماتوم «سخت‌کوه» ماسک به کارکنان هفته گذشته باقی مانده‌اند.

طبق گزارش‌ها، کل دفاتر بین‌المللی از بین رفته‌اند و توجه سریع قانون‌گذاران را به خود جلب کرده‌اند مانند اسپانیا، جایی که طبق گزارش‌ها، تعداد زیادی کارمند اخراج شدند، که باعث شد وزیر کار در اوایل ماه جاری در توییتر هشداری به شرکت درباره نیاز به رعایت این قانون بدهد. با قوانین کار محلی (که او به دنبال آن گفت که بازرسی کار پس از شکایات اتحادیه در حال رسیدگی به این پرونده است) انجام شود.

کارکنان آلمانی نیز در میان کارمندان بین‌المللی اخراج شده توییتر بوده‌اند در اوایل این ماه یک اتحادیه محلی گزارش داد که تعداد زیادی از مهندسان نرم‌افزار ایمیل بدنام ماسک را در اواخر هفته گذشته دریافت کرده‌اند. همچنین هفته گذشته رویترز در مورد اظهارات سخنگوی دولت آلمان گزارش داد  که گفت با “نگرانی فزاینده” تحولات توییتر را دنبال می کند.

یک شرکت حقوقی تخصصی فناوری اطلاعات در آلمان، JunIT Rechtsanwälte، این پنج شنبه جلسه دادرسی برای رسیدگی به دادرسی علیه توییتر برگزار می کند. این شرکت را متهم می‌کند که به گزارش‌های مربوط به سخنان مشوق عداوت و تنفر و حذف محتوای غیرقانونی طبق قانون NetzDG عمل نکرده است.

بنیانگذار و شریک مدیریت شرکت، چان جو جون، در اوایل ماه جاری توییتی را با علامت “ذخیره تاریخ” منتشر کرد و گفت که توییتر باید به دلیل عدم اقدام خود در مورد گزارش های سخنان مشوق عداوت و تنفر در جلسه استماع عمومی، جایی که او گفته بود در آن اعمال خواهد شد، پاسخ دهد. برای امداد دستوری در سراسر پلت فرم انجام شود.

بر اساس قوانین آلمان، بسیاری از موارد می توانند به عنوان سخنان مشوق تنفر غیرقانونی شناخته شوند – برای مثال به اشتراک گذاشتن نمادهای نازی یا انکار هولوکاست – زیرا برخی از سخت‌گیرانه‌ترین قوانین ضد نفرت پراکنی در جهان غرب را دارد.

بنابراین واضح است که اگر ماسک به دنبال استفاده از آزادی بیان کاملاً آمریکایی محور در سراسر توییتر در همه جا باشد – و/یا به سادگی نتواند کارکنان کافی برای تعدیل محتوا و منابع کافی برای پاسخ به گزارش‌های مربوط به محتوای غیرقانونی را داشته باشد، او را مجبور می‌کند. یک دوره برخورد مستقیم با قانون آلمان برای شروع است.

قانون NetzDG در سال ۲۰۱۷ در آلمان به اجرا در آمد – و در اواسط سال ۲۰۲۰، زمانی که پارلمان آلمان موافقت کرد یک تعهد گزارش دهی را بر روی پلتفرم هایی که آنها را ملزم می کند انواع خاصی از “محتوای مجرمانه” را به مجرمان فدرال گزارش دهند، تقویت شد.

در حالی که اصلاحات بیشتر در قانون، در سال گذشته، بر تقویت حقوق کاربران از طریق تماس گرفتن شفافیت در پلتفرم‌ها متمرکز شد – از طریق الزام شرکت‌های فناوری به ارائه جزئیات حذف‌ها به محققان، در میان سایر تغییرات دنبال شود.

اگرچه NetzDG برای چندین سال در آلمان به اجرا درآمده است، اما همچنان موضوع بحث و جدل باقی مانده است – با منتقدان این که وجود آن با تشویق شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی به کاهش ریسک و مسدود کردن بیش از حد کاربران رسانه‌های اجتماعی، تأثیری وحشتناک بر آزادی بیان آنلاین دارد.

در همان زمان، برای سال‌ها شوخی مربوط به تعدیل محتوای در حال اجرا در مورد توییتر برای کاربران این پلتفرم در بازارهای خارج از آلمان که خواستار فرار سریع از نفرت آنلاین بودند که در سال‌های قبل و قبل از ماسک در توییتر شکوفا شد – زمانی که رهبری قبلی آن اجازه یک شکوفایی سمی سخنان برتری طلبانه سفیدپوستان و نئونازی های ایالات متحده از طریق استفاده نادرست و متناقض از استانداردهای ادعا شده جامعه – تغییر مکان آنها به آلمان در تنظیمات و پاکسازی همه این سخنرانی های سمی بود، زیرا توییتر حداقل از قوانین سخنان نفرت پراکنی آلمان پیروی می کرد.

بنابراین اگر قانون آلمان ابزار قانونی اصلی (تنها؟) در دسترس برای سرزنش ماسک برای از بین بردن هنجارهای تعدیل محتوای توییتر در حال حاضر باشد، بسیار طعنه آمیز خواهد بود. (قانون خدمات دیجیتال سراسر اتحادیه اروپا که همچنین بر تنظیم حذف محتوای غیرقانونی متمرکز است، تا فوریه سال آینده لازم الاجرا نمی شود).

اگرچه این یک “اگر” بزرگ است. زیرا یک سوال مبرم برای تنظیم‌کننده‌های بین‌المللی این است که آیا ماسک به اطاعت از قوانین مرتبط با سخنرانی یا قوانینی در خارج از ایالات متحده توجه خواهد کرد (به همین ترتیب، نگرانی در داخل ایالات متحده در مورد تبعیت ماسک-تویتر با فرمان موافقت FTC افزایش یافته است – که منجر به بیانیه “شات از طریق کمان” در اوایل این ماه توسط تنظیم کننده ایالات متحده.)

در ماه اکتبر، پلتفرم پیام‌رسان تلگرام با جریمه‌های NetzDG در آلمان، مجموعاً حدود ۵ میلیون یورو، به دلیل نقض الزامات ارائه کانال‌هایی برای گزارش دهی غیرقانونی سخنان مشوق عداوت و تنفر و عدم تعیین نماینده محلی برای ارائه اسناد مورد ضرب و شتم قرار گرفت. با یک اثر الزام آور قانونی – سطحی از مجازات که بعید به نظر می رسد ماسک را بیشتر از آنچه که با خرید توییتر دریافت کرده است باعث بی خوابی شب های ماسک شود.

اگرچه، حداقل روی کاغذ، قانون آلمان جریمه‌های بزرگ‌تری را برای نقض‌ها در نظر می‌گیرد – که می‌تواند برای پلتفرم تبلیغاتی که تبلیغ‌کنندگان بزرگ پس از تصاحب ماسک فرار می‌کنند، جمع شود و به نگرانی‌های مالی عمده می‌افزاید.

با این حال، سوال دیگری که ممکن است به زودی تنظیم‌کننده‌های بین‌المللی مجبور به مواجهه با آن شوند این است که چگونه (یا حتی) می‌توانند جریمه‌ها را جمع‌آوری کنند و عواقب قانونی علیه یک توییتر خودران را اعمال کنند – برای مثال، اگر ماسک همه کارمندان را از این توییتر خارج کند. بازارهای خود را می گذارد و هیچ نهاد محلی را برای ارائه کاغذ باقی نمی گذارد.

مسیر آنها برای اجرای واقعی انطباق چیست؟

بنابراین، یکی از سناریوهای کابوس‌آمیز برای تنظیم‌کننده‌های بین‌المللی، مطمئناً عدم پایبندی عمدی ماسک به آن‌ها است – به آنها اجازه می‌دهد بین این‌که به او اجازه بدهند علناً به قوانین قوانین آنها دست بزند یا مجبور شوند اساساً کاربران محلی توییتر را با صدور ممنوعیت مجازات کنند، انتخاب کنند. از این سرویس و تلاش برای مسدود کردن دسترسی در بازارهای خود (تا جایی که این امکان وجود دارد در مناطق ثروتمندی مانند اروپا که در آن کاربران می‌توانند از VPN برای دور زدن geoblockها و غیره استفاده کنند).

از نظر سیاسی، ممنوعیت خدمات احتمالاً برای تحریک – و به راحتی توسط ماسک به عنوان سانسور ظالمانه – که قانونگذاران را در تنگنا قرار می دهد، بسیار نامحبوب خواهد بود.

از این رو، اگر هیچ یک از این نهادها نتوانند در هفته‌ها و ماه‌های آینده (و فراتر از آن …) تهدیدات توییت‌شده سریع از سوی تنظیم‌کننده‌های بین‌المللی مبنی بر ممنوعیت توییتر کاملاً توخالی نشان داده شوند.(در برابر قانون شکنان بی احترام)

(مورد دیگری که در اینجا آموزنده به نظر می رسد، Clearview AI است – که در ماه های اخیر با جریمه های متعددی از سوی تنظیم کننده های حفاظت از داده های اروپایی مواجه شده است، اما مشخص نیست که آیا هر یک از این جریمه ها واقعا قابل وصول خواهند بود، زیرا شرکت آمریکایی به انکار هرگونه نقض قوانین یا ادامه می دهد. حتی این قوانین اروپایی در مورد تجارت آن اعمال می شود.)

جلسه دادگاه آلمان که این هفته برای توییتر برگزار می شود، تنها یک نمونه اولیه از آشکار شدن عواقب حقوقی تصرف ماسک در توییتر است. اما به نظر می رسد یک ساعت باشد – به همان اندازه که ماسک-تویتر چگونه (یا در واقع) به روند دادگاه و روند قانونی واکنش نشان می دهد و برای هر جریمه بلیط پارکینگی که ممکن است در صورت کشف شکست NetzDG در حذف سخنان نفرت انگیز رخ دهد.

یک چیز واضح است: وقتی ماسک ماشین دلقک توییتر را از معدن طلا بیرون می‌کشد، رگولاتورها در همه جا باید برای یک سواری پردست‌انداز تلاش کنند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا