اخبار کسب و کارها

سرمایه گذاران جومیا در مورد سهام خود تجدید نظر می کنند – برای بهتر و بدتر بودن

به گزارش اپ خونه، بیلی گیفورد ، شرکت مدیریت دارایی مستقر در ادینبورگ که مدت‌هاست به شرکت‌های فناوری قبل از عرضه اولیه اولیه سهام علاقه‌مند است، طبق آخرین پرونده ۱۳G/A که توسط مدیر دارایی منتشر شده است، سهام خود را در غول تجارت الکترونیک آفریقایی Jumia کاهش داده است.

بر اساس این پرونده، بیلی گیفورد مالکیت ۱۸.۷۵ میلیون سهام جومیا را فاش کرد که ۱۳.۶۹ درصد از سهام شرکت را تشکیل می دهد.

در پرونده قبلی جومیا از یک سال پیش، شرکت مدیریت دارایی ۱۹.۸۵ میلیون سهم داشت که در آن زمان ۱۰.۰۶ درصد از شرکت را در اختیار داشت. این کاهش ۵.۵۰ درصدی سهام و کاهش ۰.۶۷ درصدی در مالکیت است.

شرکت مدیریت دارایی اسکاتلند، به خوبی در صد سالگی خود، اولین حامی شرکت‌های فناوری خصوصی و دولتی معتبر مانند آمازون، گوگل، سیل‌فورس، تسلا، Airbnb، Spotify، Lyft، Palantir و SpaceX بوده است.

همچنین در معاملات در سایر مناطق جغرافیایی، از جمله علی بابا و NIO چین، و کسب و کارهای اینترنتی مستقر در آفریقا، Naspers و Jumia، سرمایه گذاری کرده است.

بیلی گیفورد سهام جومیا را در سال ۲۰۱۹، سه سال پس از عرضه عمومی این غول تجارت الکترونیک خریداری کرد.

شرکت تراست وام مسکن اسکاتلندی، که بزرگترین سرمایه گذار نهادی جومیا است ، از آن زمان تاکنون هر سال بخشی از سهام خود را فروخته و بازخرید کرده است، که این حرکت اخیر مهم ترین کاهش سهم آن تاکنون بوده است. بیلی گیفورد همچنان بزرگترین سهامدار پلتفرم تجارت الکترونیک است.

نوامبر گذشته، پس از چندین سال گزارش زیان، جومیا پس از انتخاب فرانسیس دوفای به عنوان مدیر عامل موقت به جای بنیانگذاران ساشا پوگنونک و جرمی هودارا، که از سمت‌های مدیرعاملی مشترک خود استعفا دادند ، تغییراتی در مدیریت خود ایجاد کرد.

این اقدام با کاهش فوری خطوط تولید و تعدیل، از جمله رها کردن تعدادی از مدیران دفتر دبی انجام شد. همه اینها برای تعقیب سودهایی است که از شرکت دور شده است.

در سه ماهه سوم ۲۰۲۲، خرده فروش الکترونیک آفریقایی پیشرفت قابل توجهی در کاهش زیان خود به میزان ۱۳ درصد از ۵۲.۵ میلیون دلار به ۴۵.۵ میلیون دلار داشت که کمترین میزان در شش فصل اخیر است.

با وجود این پیشرفت، به نظر می رسد که اعتماد عمومی به تجارت الکترونیک کاهش یافته است. جومیا طی سال گذشته شاهد کاهش ۵۱ درصدی قیمت سهام خود بوده و پس از اخبار روز چهارشنبه شاهد کاهش سهام خود به ۳.۸۸ دلار در هر سهم بوده است.

اندکی بالاتر از ۴ دلار با ارزش بازار ۴۰۴ میلیون دلار معامله می شود. خرده فروشی الکترونیکی سه ماهه سوم را با وضعیت نقدینگی ۲۸۴.۷ میلیون دلاری به پایان رساند که در این میان ۱۰۴.۳ میلیون دلار به صورت نقد و معادل نقدی است.

تصمیم بیلی گیفورد برای فروش برخی از سهام خود ممکن است به عملکرد جومیا در بورس مربوط باشد. از سوی دیگر، این می‌تواند راه شرکت سرمایه‌گذاری برای کاهش زیان‌های فزاینده‌ای باشد که سال گذشته متحمل شد، به‌ویژه در مورد رشد سهام، که در مواجهه با افزایش نرخ‌های بهره و ترس از رکود، ضربه‌های زیادی را متحمل شدند .

هفته گذشته، طبق گزارش فایننشال تایمز ، این گروه سرمایه گذاری اذعان کرد که سال ۲۰۲۲ پس از از دست دادن بیش از ۱۴ میلیارد دلار از سهام تسلا و شاپیفای، “سال فروتنانه” بود .

با این حال، این توضیح نمی دهد که چرا این گروه صندوق با بیش از ۲۳۰ میلیارد دلار AUM، موقعیت خود را در سایر شرکت های زیان ده، مانند سازنده چینی خودروهای برقی NIO و Wix.com در هفته گذشته افزایش داده است. تماس بعدی جومیا در ماه آینده باید این موضوع را روشن کند.

اما همه چیز برای جومیا غم انگیز نیست، زیرا سهامداران بزرگ دیگر از جمله DE Shaw، Goldman Sachs و Bank of America مسیر دیگری را در پیش گرفتند و سهام خود را در این شرکت افزایش دادند و به ترتیب دارای ۲.۲۱٪، ۱.۲۷٪ و ۱.۴۰٪ بودند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا