اخبار اینترنت

شاید کمی دیر است که در مورد پرچم قرمز در سرمایه گذاری مخاطره آمیز صحبت کنیم؟

به گزارش اپ خونه، بیل گورلی مشهور VC فهرستی از «پرچم‌های قرمز» بسیاری را که VCها باید در هنگام تأمین مالی FTX به آنها توجه بیشتری می‌کردند، گردآوری کرد و در توییتی پیشنهاد کرد که این خلاصه علائم هشدار ممکن است کمک کند VCها «از آسیب سرمایه‌گذاران دور نگه دارند».  Gurley شامل مواردی مانند «ارائه داده‌های مالی منحصر به فرد»، «بیزاری از حسابرسی»، «تراکنش‌های ثانویه بزرگ» و «عدم وجود هیئت مدیره قانونی» است.

با این حال انتشار آنها در حال حاضر کمی شبیه فریاد “آتش” است! بعد از اینکه همه در خارج از سالن تئاتر هستند، به تماشای آب شدن بقایای دود شده آن در پارکینگ می نشینند. بسیاری از رفتارهایی که Gurley امروز شناسایی کرد، زمانی که بازار به طور ناگهانی در بهار تغییر کرد، متوقف شد و تا آن زمان، آسیب از قبل وارد شده بود. بیشتر، اگر تاریخ چیزی به ما نشان داده باشد، دوباره اتفاق می‌افتد و نه به این دلیل که VCها پرچم‌های قرمز را از دست می‌دهند، بلکه به این دلیل که گاهی اوقات این قوانین سرمایه‌گذاری را از پنجره بیرون می‌کنند.

به عنوان مثال، گورلی ادعا می‌کند که یکی از دلایلی که بازار استارت‌آپ‌ها به هم می‌خورد این بود که سرمایه‌گذاران «اجازه می‌دادند اوقات خوش بگذرد» (پرچم قرمز شماره ۱). بحث کردن با این یکی خیلی سخته در نظر بگیرید که چقدر VCها واقعاً در مورد ساموئل بنکمن-فرید می دانستند، در حالی که او تصویر خود را به عنوان واندرکایند صنعت کریپتو حفظ می کرد. (به طرز عجیبی، چهره خندان سام بنکمن-فرید هنوز در اطراف بخش‌هایی از سانفرانسیسکو پوشیده شده است.)

Gurley همچنین از “فقدان هیئت مدیره قانونی” به عنوان پرچم قرمز (#۲) یاد می کند. این یکی دیگر از نشانه های FTX بود که هیچ هیئت مدیره ای نداشت، اما به سختی هیئت مدیره ای فراگیر شده است. در داستانی که همین امشب در مورد پایپ، مری آن آزودو از TechCrunch می نویسد که بازار سه ساله تنها یک عضو هیئت مدیره خارجی دارد که یکی از بنیانگذاران شرکت نیست و آن فرد به مدت سه سال یک VC بوده است. (پایپ بیش از ۳۰۰ میلیون دلار از بیش از ۱۲ شرکت جمع آوری کرد.)

موضوع دیگر سهام دو طبقه است (پرچم قرمز شماره ۳) که در بسیاری از موارد به کارآفرینان این قدرت را می دهد که خواسته های سرمایه گذاران را نادیده بگیرند. VC ها زمانی علیه آنها بحث می کردند، اما مدت ها پیش، بدون توجه به اینکه این درخواست چقدر مضحک بود، به خواسته های بنیانگذاران آنها پرداختند. ما را باور نمی کنید؟ بنیانگذاران Lyft و بنیانگذاران اسنپ سهامی دارند که به گونه ای طراحی شده اند که آنها را تا زمانی که به سطل دست نزنند کنترل کنند. آدام نویمان آنقدر بر WeWork کنترل داشت که اگر او را از دست نمی‌دادند، ممکن بود فرزندان و نوه‌هایش در نهایت مسئولیت شرکت را بر عهده بگیرند.

و، گورلی معاملات فروش ثانویه (پرچم قرمز شماره ۸) را به عنوان یک خطر آشکار می شناسد. Hopin، پلتفرم رویدادهای مجازی، یک نمونه بارز است. این شرکت سه ساله با کاهش سهم بازار و اخراج کارکنان مواجه بوده است، اما بر اساس گزارش فایننشال تایمز از اوایل سال جاری، موسس آن توانست ۱۹۵ میلیون دلار سهام را از جدول خارج کند و در عین حال نزدیک به ۴۰ درصد از سهام را نیز حفظ کند. شرکت و کنترل رای. Bankman-Fried به طور مشابه در پاییز گذشته ۳۰۰ میلیون دلار را در دور ۴۲۰ میلیون دلاری زمانی که FTX به سختی دو سال داشت از روی میز برداشت.

یکی از مشکلاتی که گورلی علیه همسالانش متهم کرد این است که خود گورلی در برخی از این جرایم شریک بوده است. WeWork را به خاطر دارید که وعده داده بود فرزندان آدام نویمان تا ابد بر این شرکت حکومت کنند؟ شرکت Gurley – Benchmark – یک کرسی در هیئت مدیره شرکت داشت.

مسئله بزرگتر به نحوه ساختار و پرداخت شرکتهای خطرپذیر مربوط می شود. VCها می توانند آن را به حد مجاز برسانند زیرا می دانند که شخص دیگری – سرمایه گذاران خودشان – برای برداشتن قطعات در اطراف هستند.

متأسفانه، تصویر برای همه افراد دیگر چندان خوشایند نیست. برعکس، عواقب هر «پرچم قرمز» که به اهتزاز در می‌آید، با هر اخراج، دور برگشت و تغییر مدیریت آشکارتر می‌شود.

VC ها عملکرد خوبی داشتند و دوباره خواهند داشت. اما در حال حاضر، اگر باور ندارید که ده‌ها – اگر نه صدها – میلیاردها دلار از صندوق‌های بازنشستگی، موقوفات مدارس، سیستم‌های بیمارستانی و سایر مواردی که سرمایه‌ای برای VCها فراهم می‌کنند، در شرف دود شدن است، توجه داشته است.

 به هر حال فقط FTX نیست که در حال سقوط است ..

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا