استارتاپ

طبق یک گزارش با ادامه روند کاهش ارزش‌گذاری‌ها، تعداد عرضه‌های اولیه عمومی در فین‌تک همچنان در حال رشد است

Plaid names former Meta exec as its new payments head

جان اندرسون، رئیس پرداخت / پلید

به گزارش اپ خونه، Plaid اعلام کرد که جان اندرسون، مدیر سابق متا را به عنوان اولین رئیس پرداخت خود استخدام کرده است. این حرکت در حالی صورت می‌گیرد که استارت‌آپ فین‌تک به سمت پرداخت‌ها گرایش پیدا می‌کند، هم از نظر تسهیل پرداخت‌ها و هم با هدف کمک به دیگران برای انجام این کار بهتر و سریع‌تر. اولین فکر ما این است که در Stripe نوسان دیگری داشتیم، اما جالب است که فعلا این دو همچنان شریک هستند. Plaid همچنین اعلام کرد که پیشنهاد Signal آن با کاربران اولیه مانند Robinhood، Webull و Uphold از نسخه بتا خارج شده است. این ادعا می کند که با استفاده از سیگنال، شرکت ها می توانند قفل ACH فوری را باز کنند.

در مقابل کریپتو، برخی از بخش‌های بازار وام‌دهی به نظر قوی هستند – حداقل در حال حاضرقوی اند. Nu Holdings، شرکت بانکداری برزیلی تحت حمایت وارن بافت که کارت‌های اعتباری و وام‌های شخصی ارائه می‌دهد و بیشتر با نام Nubank شناخته می‌شود، روز دوشنبه افزایشی تقریباً سه برابری در درآمد سه ماهه سوم داشت. در حالی که شرکت Nu که به صورت عمومی معامله می شود شاهد از دست دادن بیش از نیمی از ارزش سهام ایالات متحده در این سال بوده است، پس از گسترش چشمگیر ردپایی در مکزیک، تعداد مشتریان آن به بیش از ۷۰ میلیون افزایش یافته است. مجموع درآمد نو در سه ماهه سوم به ۱.۳ میلیارد دلار رسید که ۱۷۱ درصد افزایش داشت در حالی که سود به ۴۲۷ میلیون دلار افزایش یافت و ۹۰ درصد افزایش یافت.

پنج سال پیش، Revolut، شرکت انگلیسی فین‌تک با سبد خدمات بانکی در حال گسترش، زمانی که بیش از یک میلیون مشتری در سراسر اروپا به دست آورد، خبر را منتشر کرد. این در حال حاضر عجیب به نظر می رسد. در این هفته، Revolut به ۲۵ میلیون مشتری در سراسر جهان رسید، زیرا این شرکت در حال آماده شدن برای گسترش به بازارهای جدید، از جمله هند، مکزیک، برزیل و نیوزیلند است. Revolut آخرین بار ۳۳ میلیارد دلار ارزش داشت، اما حداقل تا سال گذشته، شرکت هنوز سودآور نبود. Revolut در سال ۲۰۲۱ زیان خالص ۱۶۷ میلیون پوندی (۱۹۷.۹۴ میلیون دلار) را گزارش کرد که بزرگترین زیان تا به امروز است.

آیا ارزش گذاری ها عقب نشینی می کنند و انقباض IPO ها در فین تک رو به افزایش است، همانطور که صحبت ها در سراسر  توییتر نشان می دهد؟ بانک سیلیکون ولی در گزارش وضعیت بازار خود در این هفته از هر دو جنبه مثبت می گوید. به گفته این شرکت، شدیدترین کاهش در ارزش گذاری برای شرکت های فین تک در مراحل آخر اتفاق افتاده است. چندین برابر درآمد «ارزش سازمانی» به «۱۲ ماه آینده» برای فین‌تک‌های عمومی از زمان اوج‌گیری بازار در اوایل ژانویه، ۵۵ درصد کاهش یافته است. در همین حال، از پایان سال ۲۰۲۱، تعداد یونیکورن های فین‌تک ایالات متحده با ۳۸ درصد افزایش به ۱۵۹ عدد رسیده است که در مجموع به ارزش ۶۵۶ میلیارد دلاری رسیده است، که نشان‌دهنده عقب‌ماندگی عظیمی است که به دنبال خروج هستند.

بر اساس مطالعه‌ای که توسط موسسه ملی سلامت روان انجام شده است، ۷۲ درصد از بنیان‌گذاران استارت‌آپ‌ها تحت تأثیر مسائل مربوط به سلامت روان هستند. غول فین‌تک برکس که تا حدودی از خط خود خارج شد، برنامه‌ای به نام Catharsis را راه‌اندازی کرد که برای ارائه منابع اختصاص داده شده به سلامت روان طراحی شده است. برکس می‌گوید که دسترسی به درمانگران را از طریق مشارکت با Spring Health و همچنین تخفیف روی حلقه ردیابی خواب Oura Ring را تسهیل می‌کند. به نظر می رسد دلیل ارزشمندی باشد، اما بخشی از ما متعجب هستیم که آیا این تلاش برای منحرف کردن تمرکز برکس از حمایت از کسب و کارهای کوچک است.

کارت شارژ یک تجارت بزرگ است. طبق تحقیقات و مارکت، این بخش می تواند تا سال ۲۰۲۶ بیش از ۲ میلیارد دلار ارزش داشته باشد که از ۱.۹۶ میلیارد دلار در سال جاری افزایش یافته است. احتمالاً به همین دلیل است که واحد استارت‌آپ بانکی به‌عنوان یک سرویس روی آن سرمایه‌گذاری می‌کند این شرکت روز سه‌شنبه سرویسی را راه‌اندازی کرد که به مشتریان اجازه می‌دهد کارت‌های شارژ سفارشی برای کاربران نهایی خود بسازند. واحد تقریباً تمام جنبه‌های پشتیبان، از جمله چاپ کارت، انطباق و ردیابی تراکنش را انجام می‌دهد. ایتای دامتی، مدیر عامل واحد، استدلال می‌کند که به این ترتیب، این رویکرد متفاوت از صادرکنندگان کارت شرکتی برکس و رامپ است، که کاملاً تجارت به تجارت هستند این واحد پیشنهادات خود را بیشتر «کسب و کار به کسب‌وکار به مصرف‌کننده» می‌بیند.

اگر از خواندن مطالبی در مورد مشکلات اقتصادی پیش‌بینی‌شده در بخش فناوری احساس ناراحتی می‌کنید، Vadym Synegin، سرمایه‌گذار فین‌تک در اوکراین، مقاله‌ای عالی برای TC+ نوشت که بنیان‌گذاران می‌توانند برای کمک به پیشرفت شرکت‌هایشان در مواقع بحران انجام دهند. در میان دیگر گام‌ها، او پیشنهاد می‌کند که بنیان‌گذاران توسعه و اثبات کیفیت محصولات خود را دو چندان کنند، ریسک را مدیریت کنند و به دنبال راه‌هایی برای تقویت رتبه‌های شرکت خود با استعدادهای با عملکرد بالا باشند.

بیش از یک سال پیش، وایز – شرکتی که قبلاً با نام TransferWise شناخته می شد – در بازار لندن به صورت عمومی عرضه شد. اکنون، ویز در جستجوی راه‌های رشد جدید، مشارکت گسترده‌ای را با استارت‌آپ استخدام از راه دور جدید Deel امضا می‌کند تا شرکت‌ها را قادر سازد سریع‌تر (ظاهراً) به کارمندان پرداخت کنند. ویژگی جدید Wise and Deel به مشتریان این امکان را می‌دهد که وجوه خود را از طریق Deel فقط با استفاده از یک آدرس ایمیل ارسال کنند و ارزهای جدیدی را در زیرساخت‌های پرداخت موجود Deel باز کنند. برای استفاده از این مزیت، مشتریان Deel فقط باید یک حساب کاربری با Wise باز کرده و آن را به پلتفرم Deel متصل کنند.

در پست دیگری برای TC+، گرگ ایستربروک، مشاور فین‌تک، چهار حرکت را ارائه می‌کند که معتقد است شرکت‌های فین‌تک باید برای موفقیت در ماه‌های آینده خود را آماده کنند. او از بنیان‌گذاران استارت‌آپ می‌خواهد مطمئن شوند که پشته‌های فناوری آن‌ها از پیشروی فین‌تک پشتیبانی می‌کنند، و نسبت به رقابت از سوی شرکت‌های مالی سنتی که تجربه «فوق‌العاده» را با مزایا و مزایای قوی اعضای قوی ارائه می‌دهند، هشدار می‌دهد. ایستربروک می‌گوید فین‌تک‌هایی که عملکرد بهتری از بازار دارند، یا در خدمات خاص تخصص خواهند داشت یا استراتژی‌ای را برای ایجاد محصولات و مزایای جدید قانع‌کننده در پیش می‌گیرند.

گرین دات علیرغم اینکه بزرگترین شرکت کارت نقدی اعتباری جهان از نظر ارزش بازار است، معمولا زیر رادار پرواز می کند. اما این شرکت در ماه‌های اخیر با چالش‌هایی روبه‌رو بوده است، و افشا کرده است که با اوبر – یکی از مشتریان قراردادی خود – اختلاف دارد و چندین از مشتریان بانکی به عنوان خدمات آن از تمدید قراردادهای خود در تابستان امسال خودداری کردند. در یک تغییر با هدف اصلاح کشتی، گرین دات این هفته یک مدیر مالی، مدیر عامل و مدیر ارشد درآمد جدید را معرفی کرد و گفت که بر نوسازی فناوری، از جمله حرکت به پلتفرم بانکداری مرکزی مبتنی بر ابر و سیستم مدیریت کارت تمرکز دارد.

استارت‌آپ فین‌تک Bump و Mastercard در حال همکاری بر روی کارت جدیدی هستند که هدف آن موسیقی‌دانان و سازندگان محتوا (مانند اینفلوئنسرهای TikTok) است. ممکن است بپرسید چگونه می توان یک کارت برای سازندگان ساخت؟ خوب، در مورد Bump، آنها کارمزدهای ماهانه و بررسی اعتبار را حذف می‌کنند و مواردی مانند دارایی‌های web3 مشتری (مانند ارزهای دیجیتال، NFT) را هنگام تعیین محدودیت‌های اعتباری در نظر می‌گیرند. تعداد زیادی کارت دیگر وجود دارد که نیازی به بررسی اعتباری ندارند، و حداقل یک استارتاپ، Spectral، در تلاش است تا سیستمی از «امتیازات اعتباری» web3 ایجاد کند. اما پیشنهاد Bump با این وجود جذاب است.

StellarFi، یک سرویس اعتباربخشی که پرداخت قبوض را از طرف شما انجام می دهد و آنها را به دفاتر اعتباری بزرگ گزارش می دهد، در حال افزایش است. این شرکت این هفته اعلام کرد که تنها پنج ماه پس از راه‌اندازی از یک میلیون دلار درآمد سالانه فراتر رفته و تعداد مشتریانش در ماه گذشته ۸۳ درصد رشد کرده است. فضای اقتصادی فعلی احتمالاً با موفقیت StellarFi ارتباط دارد – تورم ایالات متحده بالای ۷٪ باقی می ماند و نرخ استقراض کوتاه مدت در بالاترین سطح خود از ژانویه ۲۰۰۸ است.

 

بنیانگذاران کارولینا نوکامندی و برنا کوران / Waivr

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا