استارتاپ

فناوری Oxyle از حرکت آب برای حذف آلاینده ها استفاده می کند

به گزارش اپ خونه، یونسکو آلودگی آب را یکی از چالش های اصلی جوامع می داند که روزانه ۲ میلیون تن فاضلاب وارد آب های جهان می شود. Oxyle می‌خواهد با تصفیه فاضلاب جدید که ریزآلاینده‌ها را حذف می‌کند، به حل بحران کمک کند.

این استارت‌آپ مستقر در زوریخ امروز ۳ میلیون دلار بودجه اولیه را اعلام کرد که از آن برای عرضه فناوری خود به بازار استفاده خواهد کرد. دور توسط Wingman Ventures با مشارکت SOSV، Better Ventures و other.vc رهبری شد.

سرمایه جدید کل جمع آوری شده Oxyle را تا کنون به ۷.۴ میلیون دلار از زمان تاسیس آن در سال ۲۰۲۰ می رساند. مشتریان این استارت آپ شامل شرکت هایی در بخش های آفت کش ها، مواد شیمیایی، رنگدانه های نساجی، الکترونیک و داروسازی هستند که با محدودیت های شدید تخلیه تنظیم می شوند.

تصفیه فاضلاب Oxyle پنج سال پیش توسط یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل، دکتر فاجر مشتاق در طول تحقیقات دکترای خود در ETH زوریخ توسعه یافت. دکتر مشتاق در حین کسب کارشناسی ارشد، با مواد شیمیایی مصنوعی برای توسعه نانومواد جدید برای کاربردهای زیست پزشکی کار کرد. این امر منجر به تولید فاضلاب حاوی مواد شیمیایی سمی شد که به روش‌های دفع و مدیریت خاصی نیاز داشت. از آنجایی که راه موثری برای حذف مواد شیمیایی وجود نداشت، فاضلاب باید سوزانده می شد.

دکتر مشتاق گفت: “برای من، این روش مدیریت آب نه تنها پرهزینه، ناایمن و بسیار ناپایدار بود، بلکه یکی از با ارزش ترین منابع ما را نیز کاملاً از بین برد.” هرچه بیشتر در مورد این موضوع تحقیق کردم، بیشتر در مورد مقیاس عظیمی که در آن شرکت‌های کوچک و بزرگ بین‌المللی سوزاندن انجام می‌شد، یاد گرفتم.

او تصمیم گرفت تحقیقات دکتری خود را بر روی توسعه کاتالیزورهای جدید برای حذف ریزآلاینده ها متمرکز کند. دکتر مشتاق سپس با یکی از بنیانگذاران و CTO دکتر سیلوان استافرت برای ادغام راه حل تصفیه آب Oxyle در یک پلت فرم فناوری مقیاس پذیر کار کرد. از آن زمان، Oxyle خلبان های پولی را با مشتریان صنعتی و شهری تکمیل کرده و تیم خود را به ۱۷ نفر افزایش داده است.

Oxyle's team

تیم Oxyle 

تصفیه فاضلاب Oxyle ریزآلاینده‌ها از جمله PFAS (مواد شیمیایی موجود در محصولاتی مانند محلول‌های تمیزکننده، پارچه‌های مقاوم در برابر آب و ظروف پخت نچسب)، داروها، هورمون‌ها و آفت‌کش‌ها را حذف می‌کند. این شامل یک کاتالیزور نانومتخلخل (ماده ای با سطح بالایی است که انرژی می گیرد) که توسط دکتر مشتاق توسعه یافته است.

هنگامی که کاتالیزور نانومتخلخل با حرکات آب مانند حباب یا ارتعاش فعال می شود، یک واکنش شیمیایی ایجاد می کند. واکنش شیمیایی رادیکال های اکسیداتیو تولید می کند که آلاینده های آلی را به کربن، فلوراید و سایر مواد معدنی بی ضرر تجزیه می کند.

Oxyle از راکتورهای مدولار برای استقرار فناوری خود استفاده می کند. برای شرکت‌هایی که نیاز به رعایت مقررات تخلیه دارند، Oxyle همچنین یک پلتفرم تحلیلی برای نظارت در زمان واقعی ریزآلاینده‌های متصل از طریق راکتورهای خود ارائه می‌دهد.

این استارت‌آپ به اجرای آزمایشی‌های پولی در محل با مشتریان ادامه می‌دهد تا از فناوری خود بازخورد بگیرند. این شرکت روی پروژه‌هایی با شرکت‌های شیمیایی کشاورزی کار کرده است که فرآیندهای تولید آنها منجر به سطوح بالای آفت‌کش‌ها، علف‌کش‌ها و حشره‌کش‌ها می‌شود.

این فاضلاب معمولاً برای سوزاندن فرستاده می‌شود، اما دکتر مشتاق گفت که آنها توانستند بیش از ۹۵ درصد ترکیبات را با استفاده از فناوری Oxyle حذف کنند. این استارت‌آپ همچنین پروژه‌های اصلاح محیطی را با مشتریان صنعتی انجام داده است تا آلاینده‌ها از جمله PFAS را در آب‌های زیرزمینی به زیر حد تشخیص کاهش دهد.

راه حل های دیگر فاضلاب شامل فناوری کربن فعال (برای جذب آلاینده ها) و فیلتراسیون غشایی (برای فیلتر کردن آلاینده ها) است که به طور گسترده در سراسر جهان برای تصفیه فاضلاب استفاده می شود. اما دکتر مشتاق گفت که آلاینده ها همچنان روی کربن فعال استفاده شده یا در آب غلیظ باقی مانده از فرآیند فیلتراسیون باقی می مانند.

این فناوری ها همچنین منجر به هزینه های عملیاتی بالایی می شوند، زیرا کربن فعال یا غشاها باید جایگزین شوند.

مزیت Oxyle این است که ریزآلاینده ها را بدون ایجاد زباله ثانویه تجزیه می کند. دکتر مشتاق افزود کاتالیزور نانومتخلخل آن برای مدت طولانی دوام می آورد و کاملاً قابل بازیافت است. اما Oxyle فن‌آوری‌های فیلتراسیون را به‌جای رقبا به‌عنوان شریک می‌بیند، زیرا فاضلاب بسیار غلیظی که از خود به جای می‌گذارند را می‌توان با استفاده از روش‌های Oxyle تصفیه کرد.

این استارتاپ در حال گسترش پلت فرم فناوری خود برای پوشش موارد استفاده بیشتر، از جمله سیستم‌های جریان (یا کانال‌های آب مصنوعی)، سیستم‌های بسیار فشرده مانند موارد مورد استفاده در آزمایشگاه‌ها، موارد استفاده در مقیاس بزرگ مانند فاضلاب شهری و راه‌حل‌های کم‌هزینه برای اقتصادهای در حال توسعه است.

 Oxyle همچنین با شرکت ها و موسسات تحقیق و توسعه همکاری می کند تا سرعت و اثربخشی هزینه سیستم تجزیه و تحلیل آلاینده خود را بهبود بخشد.

الکس استوکل، شریک موسس Wingman Ventures در بیانیه‌ای گفت: «منابع آب شیرین ما با سرعت‌های هشداردهنده‌ای در حال کاهش است و ریزآلاینده‌های سمی در آب منجر به آسیب‌های جدی به سلامت و محیط زیست ما می‌شود. مقررات جدید از شرکت ها می خواهد که وارد عمل شوند. اما علاوه بر این، ما باید از فناوری پایدار برای محافظت از منابع آب با ارزش خود برای خود و نسل های آینده خود استفاده کنیم. ما مفتخریم که از Oxyle در سفر آنها برای پرداختن به جهان ما حمایت می کنیم.»

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا