فناوری اطلاعات

متا، مایکروسافت، AWS و TomTom بنیاد نقشه های Overture را برای توسعه داده های نقشه باز قابل همکاری راه اندازی کردند

به گزارش اپ خونه، بنیاد لینوکس با برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فن‌آوری جهان برای توسعه داده‌های نقشه باز و قابل همکاری همکاری کرده است، این اقدامی واضح برای مقابله با تسلط گوگل در حوزه نقشه‌برداری است.

بنیاد نقشه های Overture، همانطور که تلاش جدید نامیده می شود، به طور رسمی توسط بنیاد لینوکس میزبانی می شود، اما این برنامه توسط خدمات وب آمازون (AWS)، شرکت مادر فیس بوک متا، مایکروسافت و شرکت نقشه برداری هلندی TomTom هدایت می شود.

ماموریت نهایی بنیاد نقشه‌های Overture این است که محصولات جدید نقشه را از طریق مجموعه داده‌های در دسترس که می‌توانند در برنامه‌ها و کسب‌وکارها مورد استفاده و استفاده مجدد قرار گیرند، با هر یک از اعضا داده‌ها و منابع خود را در ترکیب قرار دهند.

جیم زملین، مدیر اجرایی بنیاد لینوکس در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: «نقشه‌برداری از محیط فیزیکی و هر جامعه در جهان، حتی با رشد و تغییر، یک چالش بسیار پیچیده است که هیچ سازمانی نمی‌تواند آن را مدیریت کند. صنعت باید با هم متحد شود تا این کار را به نفع همه انجام دهد.»

داده‌های نقشه و مکان امروزه نقش اساسی در سراسر جامعه ایفا می‌کنند و همه چیز را از دستگاه‌های IoT (اینترنت اشیا) و ماشین‌های خودران گرفته تا ابزارهای تدارکات و تجسم داده‌های بزرگ را تامین می‌کنند. داشتن تمام این داده‌ها تحت نظارت تنها یک یا دو شرکت بزرگ می‌تواند از نظر اینکه شرکت‌ها می‌توانند با داده‌ها چه کار کنند و چه ویژگی‌هایی در اختیار دارند، بسیار محدودکننده است، بدون اینکه به هزینه‌های مربوط به صدور مجوز اشاره کنیم.

نقشه برداری فضایی همچنین برای فناوری های نوظهور مانند آنچه برای Metaverse مورد نیاز است، که متا سرمایه گذاری زیادی روی آن انجام داده است، حیاتی خواهد بود.

یان اریک سولم، مدیر مهندسی Maps در متا افزود: «تجارب فراگیر، که محیط فیزیکی شما را درک می‌کنند و با آن ترکیب می‌شوند، برای اینترنت تجسم‌یافته آینده حیاتی هستند. با ارائه داده های نقشه باز قابل همکاری، Overture پایه و اساس یک متاورس باز را فراهم می کند که توسط سازندگان، توسعه دهندگان و مشاغل به طور یکسان ساخته شده است.»

ضد گوگل؟

گوگل یک حذف قابل توجه از اعضای موسس بنیاد نقشه های Overture است. در واقع، این که چنین نام‌ها و رقبای بزرگی از حوزه فناوری با همدیگر گرد هم می‌آیند، احتمالاً گواهی بر اختناق گوگل در دنیای نقشه‌برداری است، موقعیتی که از زمان راه‌اندازی سیستم‌عامل موبایل اندروید خود، تقریباً پانزده سال پیش، به آرامی کسب کرده است.

علاوه بر این، با ورود آیفون تقریباً در همان زمان، ترکیبی که نقشه‌ها و ناوبری را به جیب میلیون‌ها نفر در سراسر جهان می‌آورد، این امر تأثیر چشمگیری بر شرکت‌های فعلی مانند TomTom داشت که کسب‌وکار قابل توجهی را در پشت ناوبری فیزیکی ایجاد کرده بود. وسایلی که به شیشه جلوی اتومبیل چسبانده شده اند.

این نمودار نشان می‌دهد که چگونه سهام TomTom با ظهور عصر گوشی‌های هوشمند مدرن سقوط کرد.

در این سال‌ها، تام تام تلاش کرده است تا با شرکت‌هایی مانند اوبر و مایکروسافت، نقشه‌ها و داده‌های قابل توجهی را توسعه دهد، در حالی که توسعه‌دهندگان را نیز با SDK هدف قرار داده و برای تقویت جاه‌طلبی‌های خودروی خودران خود در مسیر خرید قرار گرفته است.

اما واقعیت همچنان پابرجاست، گوگل و امپراتوری نقشه‌برداری آن همچنان در بیشتر موارد حاکم هستند، چیزی که این همکاری جدید تا حدودی به سمت رفع آن خواهد رفت.

سهام TomTom از زمان عرضه اندروید و iOS در ۱۵ سال پیش

هارولد گودین، مدیرعامل تام تام در بیانیه‌ای مطبوعاتی خاطرنشان کرد: «نقشه‌سازی مشارکتی برای استراتژی TomTom مرکزی است – بنیاد نقشه‌های Overture چارچوبی را برای تسریع اهداف ما فراهم می‌کند.»

پلتفرم نقشه‌های TomTom از ترکیب نقشه پایه Overture، طیف گسترده‌ای از داده‌های دیگر و داده‌های اختصاصی TomTom در یک محصول پیوسته یکپارچه و با کیفیت کنترل شده استفاده می‌کند که طیف وسیعی از موارد استفاده، از جمله برنامه‌های کاربردی سخت‌گیرانه مانند پیشرفته را ارائه می‌کند. ناوبری، جستجو و رانندگی خودکار.

sesame را باز کنید

 

ظهور این بنیاد جدید با روندهای دیگر در سراسر طیف فناوری، با فشار فزاینده به سمت شبکه های اجتماعی غیرمتمرکز و قابل تعامل که توسط فشارهای نظارتی و اجتماعی هدایت می شود، همراه است. در جای دیگر، بنیاد لینوکس اخیراً بنیاد OpenWallet را برای توسعه کیف‌پول‌های دیجیتالی با قابلیت همکاری اعلام کرد، و در مقابل اکوسیستم‌های پرداخت بسته‌ای که توسط غول‌افکن‌های فناوری از جمله گوگل و اپل تقویت شده‌اند، عقب‌نشینی می‌کند.

اطلاعیه امروز بسیار با این روند گسترده تر مطابقت دارد.

شرکت‌های موسس در حال برنامه‌ریزی برای مشارکت در برنامه‌های نقشه‌سازی مشترک هستند، داده‌ها را از بی‌شمار منابع داده باز به هم متصل می‌کنند و آن‌ها را به قالبی سازگار، استاندارد و مناسب برای استفاده در سیستم‌ها و برنامه‌های تولیدی تبدیل می‌کنند. این شامل انتقال داده ها از پروژه های قدیمی مانند OpenStreetMap، علاوه بر داده های باز ارائه شده توسط شهرداری ها می شود.

در حالی که تنها چهار شرکت عضو در راه اندازی وجود دارد، برنامه هایی برای گسترش کارها در آینده وجود دارد تا هر شرکتی را که مستقیماً علاقه مند به داده های نقشه باز باشد، شامل شود.

در حال حاضر، بنیاد نقشه‌های Overture گفته است که در حال کار برای انتشار اولین مجموعه داده‌های خود در نیمه اول سال ۲۰۲۳ است و شامل لایه‌های «پایه» مانند جاده‌ها، ساختمان‌ها و اطلاعات اداری می‌شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا