اخبار اینترنت

متا دریافت اخبار از فیس بوک و اینستاگرام را در کانادا متوقف می کند

به گزارش اپ خونه، متا قصد دارد در پاسخ به قوانینی که غول های اینترنتی را ملزم به پرداخت پول ناشران خبر می کند، دسترسی به اخبار در فیس بوک و اینستاگرام را در کانادا متوقف کند.

این قانون که به قانون خبر آنلاین معروف است، در مجلس سنای این کشور تصویب شد. این قانون غول‌های اینترنتی را مجبور می‌کند تا با ناشران اخبار برای پست کردن یا پیوند دادن به محتوای آنها در مورد غرامت مذاکره کنند.

متا در یک پست وبلاگی گفت:

“ما تایید می کنیم که قبل از اجرایی شدن قانون اخبار آنلاین (بیل C-18) در دسترس بودن اخبار در فیس بوک و اینستاگرام برای همه کاربران در کانادا پایان خواهد یافت.  ما بارها به اشتراک گذاشته‌ایم که برای پیروی از لایحه C-18، محتوای رسانه‌های خبری، از جمله ناشران خبری و پخش‌کننده‌ها، دیگر برای افرادی که به پلتفرم‌های ما در کانادا دسترسی دارند، در دسترس نخواهد بود.”

متا از زمانی که این قانون برای اولین بار در سال ۲۰۲۱ پیشنهاد شد، موضع خود را در این مورد آشکارا روشن کرده است.

سال گذشته، این شرکت تهدید کرد که اشتراک‌گذاری محتوای اخبار کانادا را مسدود خواهد کرد، مگر اینکه دولت این قانون را اصلاح کند.

این شرکت اوایل این ماه شروع به مسدود کردن اخبار در فیس بوک و اینستاگرام برای برخی از کاربران در کانادا کرد. اکنون که این لایحه به تصویب مجلس سنای کشور رسیده و پس از دریافت موافقت سلطنتی از فرماندار کل که اقدامی رسمی تلقی می شود، به قانون تبدیل می شود، متا آماده است تا به تهدیدات خود عمل کند.

در این توییت آمده است : «فیس‌بوک به خوبی می‌داند که در حال حاضر هیچ تعهدی بر اساس این قانون ندارند . به دنبال موافقت سلطنتی لایحه #C18 ، دولت در یک فرآیند نظارتی و اجرایی مشارکت خواهد کرد. اگر دولت نتواند از کانادایی‌ها در برابر غول‌های فناوری دفاع کند، چه کسی این کار را خواهد کرد؟»

شایان ذکر است که متا تنها غول اینترنتی نیست که از این قانون ناراضی است. در اوایل سال جاری، گوگل آزمایش هایی را راه اندازی کرد که دسترسی برخی از کاربران را به محتوای خبری در کانادا مسدود می کرد.

یکی از سخنگویان این شرکت در ایمیلی گفت که هر کاری که می‌تواند انجام می‌دهد تا از نتیجه‌ای که هیچ‌کس نمی‌خواهد جلوگیری کند.

این شرکت در بیانیه‌ای گفت:

«در هر مرحله از راه، راه‌حل‌های متفکرانه و عمل‌گرایانه‌ای را پیشنهاد کرده‌ایم که می‌تواند لایحه را بهبود بخشد و راه را برای افزایش سرمایه‌گذاری‌های قابل توجه خود در اکوسیستم خبری کانادا باز کند».

«تاکنون به هیچ یک از نگرانی‌های ما رسیدگی نشده است. لایحه C-18 اکنون به قانون تبدیل شده و غیرقابل اجرا باقی مانده است. ما همچنان به دنبال همکاری فوری با دولت در مسیری رو به جلو هستیم.»

قانون کانادا مشابه قانونی است که استرالیا در سال ۲۰۲۱ تصویب کرد. متا به محض تصویب این قانون، محتوای خبری را از کشور خارج کرد، اما بعداً پس از اصلاح قانون توسط دولت استرالیا برای دادن زمان بیشتری به پلتفرم برای مذاکره با ناشران، آن را مجدداً بازگرداند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا