موبایل

محدودیت آپدیت iOS 16.1.1 ویژگی اشتراک گذاری فایل AirDrop مورد استفاده کاربران آیفون در اعتراضات در چین

پس از اینکه معترضان از این مکانیسم برای پخش تصاویر به دیگر دارندگان آیفون استفاده کردند، اپل قابلیت اشتراک‌گذاری فایل بی‌سیم AirDrop را در آیفون‌های چین محدود کرد. AirDrop امکان تبادل سریع فایل هایی مانند تصاویر، اسناد یا فیلم ها را بین دستگاه های اپل فراهم می کند. آخرین نسخه – iOS 16.1.1 که چهارشنبه منتشر شد – پنجره ای را که در آن کاربران می توانند فایل ها را از افراد غیر مخاطب دریافت کنند، در ۱۰ دقیقه محدود می کند. گزینه های قبلی زمان مورد نظر را محدود نمی کردند. کاربران می‌توانند انتخاب کنند که فایل‌ها را از همه، هیچ‌کس یا فقط از مخاطبینشان دریافت کنند.

پس از انقضای مدت ۱۰ دقیقه، سیستم به حالتی برمی‌گردد که در آن فایل‌ها فقط از مخاطبین قابل دریافت هستند. این بدان معنی است که افراد نمی توانند بدون فعال کردن فعال این ویژگی در چند دقیقه قبل، انتقال AirDrop را از یک غریبه دریافت کنند. این کار را برای هر کسی که به دنبال توزیع محتوا و دسترسی به افراد به شیوه ای محتاطانه است دشوارتر می کند.

اپل این تغییر را به AirDrop در آیفون های فروخته شده در چین انجام داد. این تغییر پس از آن صورت گرفت که معترضان در این کشور از این سرویس برای پخش پوسترهای مخالف شی جین پینگ و دولت چین استفاده کردند. استفاده از AirDrop برای دور زدن سانسور آنلاین شدید چین در سه سال گذشته به خوبی مستند شده است و اخیراً مجدداً برجسته شده است.

اپل در مورد دلیل ارائه این تغییر در چین توضیحی نداد، اما گفت که قصد دارد تنظیمات جدید AirDrop را در سال آینده به صورت جهانی عرضه کند. این شرکت گفت که ایده این است که به اشتراک گذاری فایل های ناخواسته را کاهش دهد.

اما غول فناوری مستقر در کوپرتینوی کالیفرنیا در گذشته به دلیل ایجاد تغییراتی در ویژگی های آیفون برای جلب رضایت دولت چین مورد انتقاد قرار گرفته است. در یک مثال، سازنده آیفون در سال ۲۰۱۹ به دلیل مخفی کردن ایموجی پرچم تایوان برای کاربران هنگ کنگ یا ماکائو گرم شد. همچنین برنامه های شبکه های خصوصی مجازی یا VPN ها را که معمولاً برای دور زدن فایروال اینترنت کشور استفاده می شوند، حذف کرد. بسیاری از خدمات خود اپل در چین – بزرگترین بازار گوشی های هوشمند جهان – از جمله Apple TV+، iTunes Store، پادکست های پولی، Apple Books و Apple Arcade نیز غیرقابل دسترسی هستند.

چین در سرکوب نارضایتی اجتماعی با چالش فزاینده ای مواجه است. شعارهای ضد دولتی در شهرهایی مانند پکن در ماه گذشته پیش از برگزاری نشست مهم حزب کمونیست مطرح شد. در جریان اعتراضات طرفدار دموکراسی در هنگ کنگ، فعالان از AirDrop برای گسترش مطالبات سیاسی خود استفاده کردند. چین متعهد شد که به سیاست سختگیرانه کووید صفر خود در آخر هفته پایبند باشد و این امیدها را از بین برد که پکن ممکن است پس از کنگره حزب خود کنترل ها را کاهش دهد.

ویژگی AirDrop از زمان معرفی آیفون با iOS 7 در سال ۲۰۱۳ بحث‌برانگیز بوده است، زیرا در تنظیمات خارج از چین نیز به‌طور نامناسبی از آن استفاده می‌شود. در سال گذشته گزارش‌های متعددی مبنی بر تاخیر یا لغو پروازها به دلیل ارسال تهدیدات تروریستی دروغین یا تصاویر مستهجن از سوی مسافران هواپیما برای سایر افراد در هواپیما گزارش شده است.

© ۲۰۲۲ بلومبرگ LP


اپل این هفته آی‌پد پرو (۲۰۲۲) و آی‌پد (۲۰۲۲) را در کنار تلویزیون اپل جدید عرضه کرد. ما آخرین محصولات این شرکت را به همراه بررسی آیفون ۱۴ پرو در Orbital، پادکست Gadgets 360 مورد بحث قرار می دهیم. Orbital در Spotify، Gaana، JioSaavn، Google Podcasts، Apple Podcasts، Amazon Music و هر جایی که پادکست های خود را دریافت می کنید در دسترس است.
پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا