تکنولوژی

مدل هوش مصنوعی «نسل بعدی» OpenAI پشت جستجوی جدید مایکروسافت است

به گزارش اپ خونه، مایکروسافت با موتور جستجوی اصلاح‌شده Bing و مرورگر وب Edge که هر دو با چیزی که به نظر می‌رسد دسترسی انحصاری به جانشین مدل زبان بزرگ ChatGPT OpenAI ارائه می‌شوند، یک بازی بزرگ هوش مصنوعی ایجاد می‌کند.

هوش مصنوعی جدید در حال حاضر بدون نام است و فقط در یک پست وبلاگ به شرح زیر توضیح داده شده است:

… یک مدل زبان بزرگ نسل جدید OpenAI که قدرتمندتر از ChatGPT است و به طور خاص برای جستجو سفارشی شده است. یادگیری و پیشرفت های کلیدی از ChatGPT و GPT-3.5 می گیرد – و حتی سریع تر، دقیق تر و توانمندتر است.

در رویداد مایکروسافت چندین مدیر اجرایی «سفارشی‌سازی شده ویژه برای جستجو» را تکرار کردند، بنابراین باید زبان توافق‌شده‌ای باشد که توانایی‌های مدل را به یک صورت بیش از حد متعهد نکند.

آن‌ها آن را «مدل زبان بزرگ جدید» نامیدند، اگرچه گفتن اینکه چقدر از نسخه‌های قبلی OpenAI بالاتر است، سخت است. حدس و گمان این بود که GPT-4 بود، اما تا کنون از این اصطلاح استفاده نشده است.

یکی از اشکالات مدل‌های بزرگ مانند این، قدرت محاسباتی بسیار زیاد مورد نیاز برای اجرای آن‌ها است، که باعث شده بسیاری از کاربران احتمالی ChatGPT چند دقیقه قبل از شروع جلسه منتظر بمانند.

تمرکز مایکروسافت بر مقیاس بندی منطقی است، به خصوص که مطمئناً هزینه محاسبات و سرور را تامین خواهد کرد.

برخلاف ChatGPT و سایر مدل‌های GPT، Bing مجهز به هوش مصنوعی مستقیماً از طریق یک رابط جستجوی معمولی قابل دسترسی است و در یک سیستم ایمنی ایجاد شده توسط مایکروسافت که Prometheus نامیده می‌شود، پیچیده می‌شود.

مطمئناً این نام شومی است، زیرا اگرچه پرومتئوس خدای خرد و حیله گری بود، اما در نهایت به شکنجه های بی پایان رسید، با زنجیر به صخره ای با پرنده ای بزرگ که برای همیشه شکمش را نوک می زد. بیایید امیدوار باشیم که بینگ به همین شکل پایان ندهد.

Prometheus بخشی از یک لایه ایمنی و کنترل در اطراف مدل است که به عنوان یک ضدعفونی کننده و فیلتر عمل می کند و به دنبال نتایج آشکارا نامناسب یا نادرست است.

اما همچنین داده‌های مرتبط مانند مکان، زمینه و اطلاعات به‌روز را برای سفارشی‌سازی یا بهبود ورودی‌ها و خروجی‌های مدل اصلی به ارمغان می‌آورد.

مدل نسل بعدی همچنین برای شاخص رتبه‌بندی جستجوی بینگ اعمال شد، “که منجر به بزرگترین جهش در ارتباط در دو دهه شد.” اعتراف به این قدرت نیاز دارد!

پس از این رویداد در مقر مایکروسافت، جزئیات بیشتری در مورد بینگ جدید و مدل هوش مصنوعی که آن را تقویت می کند، خواهیم داشت.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا