اخبار کسب و کارها

مدیر عامل GitHub در مورد اینکه چرا توسعه دهندگان منبع باز باید از قانون هوش مصنوعی اتحادیه اروپا مستثنی شوند،می گوید

به گزارش اپ خونه، مدیر عامل GitHub توماس Dohmke می گوید که توسعه دهندگان منبع باز باید از قوانین جدید هوش مصنوعی (AI) پیشنهادی اتحادیه اروپا (EU) مستثنی شوند و گفت که هنوز فرصت برای اروپا برای رهبری در زمینه هوش مصنوعی وجود دارد.

دومکه روی صحنه در نشست سیاست متن باز اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: «متن باز در حال شکل گیری شالوده هوش مصنوعی در اروپا است. آمریکا و چین مجبور نیستند همه چیز را ببرند.»

مقررات مورد بحث از طریق قانون هوش مصنوعی (قانون هوش مصنوعی) آمده است، که برای اولین بار در آوریل ۲۰۲۱ برای رسیدگی به دسترسی رو به رشد هوش مصنوعی به زندگی روزمره ما پیشنهاد شد.

این قوانین بر کاربردهای هوش مصنوعی بر اساس ریسک‌های درک شده آن‌ها حکومت می‌کنند و در واقع اولین قوانین مبتنی بر هوش مصنوعی هستند که توسط هر نهاد نظارتی بزرگی معرفی می‌شوند.

پارلمان اروپا قرار است در ماه‌های آینده درباره پیش‌نویس قانون هوش مصنوعی رای‌گیری کند و بسته به بحث‌ها و بحث‌هایی که در پی خواهد داشت، ممکن است تا پایان سال ۲۰۲۳ به تصویب برسد.

منبع باز + هوش مصنوعی

همانطور که بسیاری می دانند، منبع باز و هوش مصنوعی ذاتا به هم مرتبط هستند، با توجه به اینکه همکاری و داده های به اشتراک گذاشته شده برای توسعه سیستم های هوش مصنوعی بسیار مهم است.

همانطور که قانون هوش مصنوعی ممکن است حسن نیت داشته باشد، منتقدان استدلال می کنند که می تواند عواقب ناخواسته قابل توجهی برای جامعه منبع باز داشته باشد که به نوبه خود می تواند پیشرفت هوش مصنوعی را مختل کند.

مشکل اصلی این است که این قانون احتمالاً مسئولیت قانونی برای سیستم‌های هوش مصنوعی (GPAI) ایجاد می‌کند و قدرت و کنترل بیشتری را به شرکت‌های بزرگ فناوری اعطا می‌کند، با توجه به اینکه توسعه‌دهندگان منبع باز مستقل منابع لازم برای مقابله با قوانین قانونی را ندارند. دعوا می کند

بنابراین، چرا GitHub – یک شرکت آمریکایی ۷.۵ میلیارد دلاری متعلق به مایکروسافت – نگران مقررات آن سوی آبگیر باشد؟ دلایل متعددی وجود دارد.

نرم افزار منبع باز به دلیل ماهیت خود توزیع شده است و GitHub – که اخیراً از ۱۰۰ میلیون کاربر گذشته است – به توسعه دهندگان در سطح جهانی متکی است.

در واقع، گزارشی از شرکت VC Runa Capital در این هفته نشان داد که ۵۸ درصد از استارت‌آپ‌های منبع باز با سریع‌ترین رشد در خارج از ایالات متحده مستقر هستند و آلمان، فرانسه و بریتانیا (اگرچه تحت قوانین اتحادیه اروپا نیستند) در مرکز خاص قرار دارند.

مهمتر از آن، شاید این واقعیت است که اروپا به عنوان یک نیروی محرکه در پشت قوانین فنی ظاهر شده است، که توسط قوانین حفاظت از حریم خصوصی داده GDPR مشهود است .

به زبان ساده، آنچه در اروپا اتفاق می‌افتد می‌تواند به کشورهای دیگر هم سرایت کند و به سرعت به یک استاندارد جهانی تبدیل شود.

دومکه روی صحنه گفت: «عمل هوش مصنوعی بسیار مهم است. این سیاست به خوبی می تواند سابقه ای را برای نحوه تنظیم هوش مصنوعی در جهان ایجاد کند. از اساس مهم است. برای رهبری تکنولوژیک اروپا و برای آینده خود اقتصاد اروپا مهم است. باید برای جامعه منبع باز منصفانه و متعادل باشد.»

دلارهای بزرگ

مایکروسافت و گیت هاب از یک چشم‌انداز منبع باز حاصلخیز بهره‌مند خواهند شد، که نشان از ابزار بالقوه سودآور Copilot آنها دارد که به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند با استفاده از فناوری آموزش‌دیده بر روی کار توسعه‌دهندگان منبع باز کدنویسی کنند.

مایکروسافت، گیت هاب و آزمایشگاه تحقیقاتی هوش مصنوعی OpenAI، که مایکروسافت سرمایه گذاری زیادی در آن انجام داده است، به دلیل تلاش های خود با یک دعوی حقوقی دسته جمعی روبرو هستند .

در جاهای دیگر، پدیده ChatGPT AI تولید متن بسیار شایع OpenAI نیز در کانون توجه قرار دارد، با کمیسر بازار داخلی اتحادیه اروپا، تیری برتون، امروز در مصاحبه ای با رویترز اشاره کرد که برنامه های کاربردی تحول آفرین و گسترده ChatGPT بر نیاز به مقررات قوی تاکید می کند.

برتون به رویترز گفت:

«همانطور که توسط ChatGPT نشان داده شده است، راه حل های هوش مصنوعی می توانند فرصت های بزرگی را برای مشاغل و شهروندان ارائه دهند، اما همچنین می توانند خطراتی ایجاد کنند. به همین دلیل است که برای اطمینان از هوش مصنوعی قابل اعتماد بر اساس داده‌های با کیفیت بالا، به یک چارچوب قانونی محکم نیاز داریم.»

تقریباً تمام دنیای هوش مصنوعی که امروز می شناسیم بر پایه یک منبع باز ساخته شده است و هرکسی که علاقه مند به تجاری سازی هوش مصنوعی است برای ادامه دادن به وضعیت منبع باز نیاز دارد.

شرکت‌های بزرگ فناوری، از جمله مایکروسافت، می‌دانند که ممکن است در نتیجه مقررات قریب‌الوقوع هوش مصنوعی، نبردهای حقوقی بیشتری در دست داشته باشند، اما حداقل نمی‌خواهند توسعه‌دهندگان منبع باز از کارشان منصرف شوند.

دومکه گفت که قانون هوش مصنوعی می تواند “مزایای هوش مصنوعی را مطابق با ارزش ها و حقوق اساسی اروپایی” به ارمغان بیاورد، و افزود که قانونگذاران نقش مهمی در دستیابی به این امر دارند.

او گفت: “به همین دلیل است که من معتقدم توسعه دهندگان منبع باز باید از قانون هوش مصنوعی مستثنی شوند.زیرا در نهایت این به مردم مربوط می شود. جامعه متن باز جامعه ای از موجودیت ها نیست. این جامعه ای از مردم است و بار انطباق باید بر دوش نهادها باشد، باید بر دوش شرکت هایی باشد که محصولات را حمل می کنند.

توسعه دهندگان OSS اغلب فقط داوطلب هستند، بسیاری از آنها در دو شغل کار می کنند. آنها علاقمند و دانشمند، دانشگاهیان و دکترها، اساتید و دانشجویان دانشگاه هستند و معمولاً نمی توانند از کمک های خود سود ببرند. آنها مطمئناً بودجه بزرگ یا بخش انطباق خود را ندارند.»

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا