اخبار اینترنت

نگاهی به آینده که سم آلتمن آن را می بیند

به گزارش اپ خونه، در اواخر هفته گذشته، در یک نشست نادر در مقابل یک مخاطب کوچک ، این سردبیر یک ساعت را با سام آلتمن، رئیس سابق Y Combinator و از سال ۲۰۱۹، مدیر عامل OpenAI ، شرکتی که او با همکاری ایلان ماسک تأسیس کرد، گذراند.

جمعیت می خواستند درباره برنامه های او برای OpenAI که در شش هفته گذشته به دلیل انتشار عمومی مدل زبان ChatGPT، یک ربات چت که به ویژه مربیان را خیره و نگران می کند، جهان را در طوفان فرو برده است، بیاموزند .

(فناوری DALL-E OpenAI که به کاربران امکان می‌دهد تصاویر دیجیتالی را با توصیف ساده آنچه تصور می‌کنند ایجاد کنند، هنگامی که در اوایل سال گذشته برای عموم منتشر شد، فقط کمی صدای کمتری ایجاد کرد.)

از آنجایی که آلتمن همچنین یک سرمایه‌گذار فعال است – که بیشترین بازدهی تا به امروز از راه‌اندازی استارت‌آپ استرایپ به دست می‌آید –این سردبیر نیمه اول وقت خود را با هم با تمرکز بر برخی از جاه‌طلبانه‌ترین سرمایه‌گذاری‌های او سپری کرد.

ما به زودی موارد بیشتری از این مکالمه کاملتر، از جمله OpenAI را ارائه خواهیم کرد. در همین حال، در زیر گزیده‌ای از بحث در مورد یکی از بزرگترین شرط‌بندی‌های آلتمن آورده شده است: یک شرکت همجوشی هسته‌ای به نام Helion Energy که مانند OpenAI، قصد دارد یک وعده دیرینه دیگر – این یکی از انرژی فراوان – را به واقعیت تبدیل کند. گزیده به دلیل طولانی بودن و وضوح کمی ویرایش شده است.

چه چیزی باعث معامله سام آلتمن می شود؟

من سعی می کنم در این مرحله فقط کارهایی را انجام دهم که به آنها علاقه دارم. یکی از چیزهایی که متوجه شدم این است که همه شرکت‌هایی که فکر می‌کنم به آنها ارزش زیادی اضافه کرده‌ام، آن‌هایی هستند که دوست دارم در اوقات فراغت خود در یک پیاده‌روی یا هر چیز دیگری به آنها فکر کنم و سپس به موسسان پیامک بدهم و بگویید، “هی، من این ایده را برای شما دارم.” هر مؤسس سزاوار یک سرمایه‌گذار است که در حین پیاده‌روی به آنها فکر کند.

و بنابراین، سعی کرده‌ام خود را به چیزهایی که واقعاً دوست دارم، نگه دارم، که به فناوری سخت، [شامل] سال‌ها تحقیق و توسعه، سرمایه‌بر یا نوعی تحقیق پرخطر است. اما اگر کار کند، واقعا کار می کند.

یکی از سرمایه گذاری هایی که به ویژه جالب است هلیون انرژی است. شما از سال ۲۰۱۵ به این شرکت کمک مالی می کنید، اما زمانی که سال گذشته مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار شامل چک ۳۷۵ میلیون دلاری از شما را اعلام کرد، فکر می کنم این موضوع باعث تعجب مردم شد. افراد زیادی نیستند که بتوانند چک ۳۷۵ میلیون دلاری بنویسند.

یا، مانند بسیاری از افرادی که آن را در یک شرکت همجوشی خطرناک [سرمایه گذاری] می کنند.

موفق ترین سرمایه گذاری شما تا به امروز کدام بوده است؟

منظورم این است که احتمالاً بر اساس مضرب، قطعاً بر اساس مضرب: راه راه. همچنین فکر می‌کنم که این دومین سرمایه‌گذاری من بود، بنابراین خیلی راحت‌تر به نظر می‌رسید. این نیز زمانی بود که ارزش گذاری ها متفاوت بود. عالی بود.

اما، می‌دانید، من ۱۷ سال است که این کار را انجام می‌دهم، بنابراین موارد واقعاً خوب زیادی وجود داشته است، و بسیار سپاسگزارم که در زمانی چنین جادویی در سیلیکون ولی بودم.

هلیون برای من چیزی بیش از یک سرمایه گذاری است. این چیز دیگری در کنار OpenAI است که من زمان زیادی را صرف آن می کنم. من فقط در مورد آنچه قرار است آنجا اتفاق بیفتد بسیار هیجان زده هستم.

آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور در ماه گذشته پیشرفتی در زمینه همجوشی هسته ای داشت. (با استفاده از رویکردی شامل لیزرهای غول پیکر، دانشمندان آن اولین واکنش همجوشی را در یک محیط آزمایشگاهی اعلام کردند که انرژی بیشتری از آنچه برای شروع واکنش استفاده شده بود تولید می کرد.)

من نمی دانم نظر شما در مورد رویکرد آن چیست، که بسیار متفاوت از هلیون است ( که در حال ساخت یک ماشین همجوشی است که ظاهراً طولانی و باریک است و از آهنرباهای آلومینیومی برای فشرده‌سازی سوخت استفاده می‌کند و سپس آن را گسترش می‌دهد تا برق از آن خارج شود).

من برای آنها فوق العاده خوشحالم. من فکر می کنم این یک نتیجه علمی بسیار جالب است. همانطور که خودشان گفتند، فکر نمی کنم از نظر تجاری مرتبط باشد. و این چیزی است که من در مورد آن هیجان زده هستم – عدم استفاده از فیوژن برای کار در آزمایشگاه، اگرچه این نیز جالب است، اما ساختن سیستمی که با هزینه بسیار کم کار کند.

اگر به انتقال‌های انرژی قبلی نگاه کنید، اگر بتوانید هزینه‌های شکل جدیدی از انرژی را کاهش دهید، می‌تواند همه چیزهای دیگر را در چند دهه آینده بگیرد. و سپس سیستمی که در آن بتوانیم انرژی کافی و انرژی قابل اعتماد کافی ایجاد کنیم، هم از نظر خراب نشدن ماشین‌ها و هم نداشتن وقفه یا نیاز به ذخیره‌سازی خورشیدی یا باد یا چیزی شبیه به آن.

اگر بتوانیم در مدت ۱۰ سال به اندازه کافی برای زمین ایجاد کنیم – و من فکر می کنم که این در واقع سخت ترین چالشی است که هلیون با آن روبرو می شود، زیرا ما از نظر عملیاتی چه چیزی برای انجام این کار لازم است، جایگزینی تمام ظرفیت مولد فعلی روی زمین با همجوشی و این کار را واقعاً سریع انجام دهید و فکر کنید که واقعاً به چه معناست که کارخانه ای بسازید که قادر باشد روزانه دو دستگاه از این ماشین ها را به مدت یک دهه خاموش کند – این واقعاً سخت است اما همچنین یک مشکل فوق العاده سرگرم کننده است.

بنابراین من بسیار خوشحالم که یک مسابقه فیوژن وجود دارد، فکر می کنم عالی است. من همچنین بسیار خوشحالم که انرژی خورشیدی و باتری ها بسیار ارزان می شوند. اما فکر می‌کنم مهم این است که چه کسی می‌تواند ارزان‌ترین و کافی انرژی را ارائه کند.

چرا رویکرد هلیون از آنچه ده‌ها کشور در جنوب فرانسه روی آن کار می‌کنند برتر است؟

بله، خوب، آن چیز، Iter ، فکر می‌کنم احتمالاً کار خواهد کرد، اما به آنچه قبلاً گفتم، فکر می‌کنم از نظر تجاری بی‌ربط باشد. آنها همچنین [خود] فکر می کنند که از نظر تجاری بی ربط خواهد بود.

چیزی که در مورد Helion برای من بسیار هیجان انگیز است این است که یک ماشین ساده با هزینه مقرون به صرفه و اندازه معقول است. یک دسته از عناصر مختلف آن غیر از غول [ ماشین آزمایشی که توسط این کشورها در حال توسعه است] وجود دارد، اما یکی از موارد بسیار جالب این است که آنچه از واکنش بیرون می آید ذرات باردار است نه گرما.

تقریباً همه [جایگزین‌های] دیگر، مانند کارخانه زغال‌سنگ یا کارخانه گاز طبیعی یا هر چیز دیگری، گرما تولید می‌کنند که یک توربین بخار را به حرکت در می‌آورد. هلیون ذرات باردار می سازد که آهنربا را به عقب می راند و جریان الکتریکی را به سمت پایین سیم هدایت می کند.

اصلا چرخه گرمایی وجود ندارد و بنابراین می تواند یک سیستم بسیار ساده تر و بسیار کارآمدتر باشد.

و این از کل بحث در مورد فیوژن نادیده گرفته شده است، اما [واقعا] عالی است. همچنین به این معنی است که ما مجبور نیستیم با مواد هسته ای زیادی سر و کار داشته باشیم. ما هرگز زباله خطرناک یا حتی سیستم خطرناکی نداریم. می توانید کمی بعد از خاموش شدن آن را لمس کنید.

در حال حاضر در حال ساخت یک مرکز بزرگ است . آیا هنوز تز خود را ثابت کرده است؟

به زودی چیزهای بیشتری برای به اشتراک گذاشتن در آنجا خواهیم داشت.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا