اخبار اینترنت

گوگل کنترل خود را از دست می دهد

به گزارش اپ خونه، گوگل در حال شکست است. پس از سال‌ها پرستش بی‌نظیر دستیار مجازی خدای دروغین، این شرکت در حال اجرای استراتژی هوش مصنوعی خود است زیرا رقبای آن دست به دست هم داده‌اند و چنگال‌های خود را بالا می‌برند.

طعنه آمیز این است که همه چیز به این دلیل اتفاق می افتد که گوگل فکر می کند بازار چنگال را در گوشه و کنار گذاشته است.

در سال ۲۰۱۷، محققان گوگل مقاله «توجه تمام چیزی است که نیاز دارید» را منتشر کردند که مفهوم ترانسفورماتور را معرفی کرد و قابلیت‌های مدل‌های یادگیری ماشینی را به‌شدت بهبود بخشید.

شما نیازی به دانستن جنبه فنی آن ندارید، اما بسیار تأثیرگذار و توانمند بوده است. کافی است بگوییم T در GPT است.

ممکن است بپرسید چرا گوگل این چیز شگفت انگیز را به رایگان تقدیم کرد؟ در حالی که در گذشته گروه‌های تحقیقاتی خصوصی بزرگ به دلیل جلوگیری از کارشان مورد انتقاد قرار می‌گرفتند، در چند سال اخیر روند به سمت انتشار بوده است.

این یک نمایشنامه پرستیژ و همچنین امتیازی به خود محققین است که ترجیح می دهند کارفرمایشان نور خود را زیر یک بوته پنهان نکند.

احتمالاً یک عنصر غرور نیز در آن وجود دارد: پس از اختراع این فناوری، چگونه ممکن است گوگل در بهترین بهره برداری از آن شکست بخورد؟

قابلیت‌هایی که امروزه در ChatGPT و دیگر مدل‌های زبان بزرگ می‌بینیم، فوراً دنبال نشد. درک و استفاده از یک ابزار جدید به زمان نیاز دارد و هر شرکت فناوری بزرگ دست به کار شد تا بررسی کند که عصر جدید هوش مصنوعی چه چیزی ممکن است فراهم کند و چه چیزی برای انجام این کار نیاز دارد.

کمک به دستیار

شکی وجود ندارد که گوگل مانند دیگران خودش را وقف کار هوش مصنوعی کرده است. طی چند سال آینده، گام‌های جدی در طراحی سخت‌افزار محاسباتی هوش مصنوعی برداشت، پلتفرم‌های مفیدی برای توسعه‌دهندگان ساخت تا مدل‌های یادگیری ماشینی را آزمایش و توسعه دهند و هزاران مقاله در مورد همه چیز از بهینه‌سازی‌های مدل باطنی گرفته تا چیزهای قابل‌شناختی مانند سنتز صدا منتشر کرد.

اما یک مشکل وجود داشت. نوعی جنبه فئودالی در نحوه کار شرکت وجود دارد: قرار دادن پروژه خود تحت نظارت یک محصول اصلی موجود، مانند Maps یا Assistant، یک راه قابل اعتماد است .

برای گرفتن پول و پرسنل و بنابراین به نظر می رسد که علیرغم احتکار بسیاری از بهترین محققان هوش مصنوعی در جهان، استعداد آنها در مسیر راهبردهای شرکتی هدایت شده است.

ببینیم چطور شد؟ در اینجا یک جدول زمانی کوچک (البته انتخابی) آمده است:

در سال ۲۰۱۸ ، آنها پیشرفت‌های تدریجی را در جریان دستیار Google، Photos (چیزهایی مانند رنگی کردن تصاویر تک رنگ)، نمایشگر هوشمند با «نسخه بصری اول دستیار»، دستیار نقشه‌ها، با کمک هوش مصنوعی نشان دادند.

در سال ۲۰۱۹ ، یک نمایشگر هوشمند تغییر نام‌دهنده و بزرگ‌تر، نتایج جستجوی AR، نقشه‌های واقعیت افزوده، به‌روزرسانی‌های لنز Google، Duplex برای وب ، یک دستیار Google فشرده که به صورت محلی بیشتر عمل می‌کند، دستیار در Waze، دستیار در حالت رانندگی، زیرنویس و پخش زنده (تشخیص گفتار) و پروژه ای برای درک بهتر افراد دارای اختلالات گفتاری بود.

مطمئن باشید، برخی از این چیزها عالی هستند! با این حال، بیشتر آنها فقط یک چیز موجود بودند، اما با تقویت هوش مصنوعی. بسیاری در نگاه به گذشته کمی احساس می‌کنند.

شما واقعاً می بینید که چگونه شرکت های بزرگی مانند گوگل در کنار روندها عمل می کنند و همچنین آنها را هدایت می کنند.

در همین حال، در فوریه همان سال، ما این عنوان را داشتیم: “OpenAI یک تولید کننده متن بسیار خوب ساخت که انتشار آن بسیار خطرناک به نظر می رسد.” آن GPT-2 بود.

در سال ۲۰۲۰، گوگل یک شبیه‌سازی پینترست مبتنی بر هوش مصنوعی ساخت ، سپس در ماه دسامبر تیم‌نیت گبرو ، یکی از صداهای پیشرو در اخلاق هوش مصنوعی را به دلیل مقاله‌ای که به محدودیت‌ها و خطرات این فناوری اشاره می‌کرد، اخراج کرد.

اگر منصف باشیم، سال ۲۰۲۰ برای بسیاری از مردم سال خوبی نبود – به استثنای OpenAI، که یکی از بنیانگذاران آن سام آلتمن مجبور شد شخصاً تبلیغات GPT-3 را کاهش دهد ، زیرا از سطوح قابل قبولی بالاتر رفته بود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا