فناوری اطلاعات

۵ روش برتر برای کاهش مصرف حافظه و صرفه جویی در باتری در گوگل کروم

در حالی که گوگل کروم یکی از مرورگرهای وب در چندین پلتفرم است، اما به خاطر استفاده بیش از حد از حافظه و باتری بدنام است. با آخرین نسخه ۱۰۸، گوگل ترفندهای لازم را برای کاهش مصرف حافظه و صرفه جویی در باتری اضافه کرده است. بیایید آنها را در عمل بررسی کنیم.

حافظه و مصرف بالای باتری Google Chrome تجربه مرور وب کمتر از حد متوسط ​​را برای شما به ارمغان می آورد. گاهی اوقات، حتی سایر برنامه های نصب شده روی دسکتاپ شما را از بین می برد.

۱. گوگل کروم را به روز کنید

آخرین ویژگی های Google Chrome فقط در نسخه ۱۰۸ موجود است. اگر رایانه شما نسخه Google Chrome را اجرا کند، آنها را پیدا نخواهید کرد. قبل از شروع، Google Chrome را به جدیدترین نسخه به روز کنید.

مرحله ۱: Google Chrome را روی رایانه خود راه اندازی کنید.

گام ۲: منوی کباب را در بالا انتخاب کنید تا تنظیمات باز شود.

مرحله ۳: «درباره Chrome» را از نوار کناری سمت چپ انتخاب کنید.

مرحله ۴: آخرین به روز رسانی کروم را نصب کنید و مرورگر را مجددا راه اندازی کنید.

همچنین به‌روزرسانی منظم Google Chrome تمرین خوبی است زیرا توسعه‌دهندگان به طور منظم ساخت‌های جدید را با رفع اشکال و ویژگی‌های جدید ارائه می‌کنند.

۲. Google Chrome Memory Saver را فعال کنید

چه کسی ترجیح نمی دهد وب را با ده ها برگه باز در پس زمینه مرور کند؟ در حالی که جابه‌جایی سریع بین برگه‌های باز راحت است، برخی از برگه‌ها ممکن است میزان مصرف حافظه و مصرف باتری را افزایش دهند. به‌روزرسانی جدید گوگل کروم، عملکردی به نام «محافظه‌ی حافظه» برای آزاد کردن حافظه از برگه‌های غیرفعال ارائه می‌کند. بنابراین سایر برگه‌ها و برنامه‌های باز شده پهنای باند حافظه بیشتری را با استفاده از آن دریافت می‌کنند.

وقتی به برگه‌های غیرفعال بازمی‌گردید، به‌طور خودکار دوباره فعال می‌شوند. با بستن کامل تب کاملا متفاوت است. برگه های غیرفعال همچنان در بالا قابل مشاهده هستند. مرورگر به طور پیش فرض عملکرد را غیرفعال می کند. برای فعال کردن آن مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله ۱: Google Chrome را روی دسکتاپ خود راه اندازی کنید.

گام ۲: منوی کباب (سه نقطه عمودی) را در گوشه بالا سمت راست انتخاب کنید.

مرحله ۳: تنظیمات را باز کنید.

مرحله ۴: عملکرد را از نوار کناری سمت چپ انتخاب کنید.

مرحله ۵: کلید ذخیره‌سازی حافظه را فعال کنید.

«بهینه‌سازی حافظه» در Google Chrome مشابه ویژگی «Sleeping Tabs» در Microsoft Edge است. اما، نمی‌توانید زمانی را برای فعال کردن ذخیره‌سازی حافظه در Google Chrome تنظیم کنید. مایکروسافت به شما امکان می دهد زمان مشخصی را برای خواباندن برگه های غیرفعال انتخاب کنید.

برای وب سایت های منتخب استثنا قائل شوید

عملکرد «محافظه حافظه» Google Chrome می‌تواند برای مهم‌ترین برگه‌های باز شده شما آزاردهنده باشد. خوشبختانه، مرورگر به شما امکان می دهد برای چنین وب سایت هایی استثنا قائل شوید. در اینجا چگونگی آن است.

مرحله ۱: عملکرد را در تنظیمات Google Chrome باز کنید (به مراحل بالا مراجعه کنید).

گام ۲: “افزودن” را انتخاب کنید.

مرحله ۳: آدرس وب سایت را اضافه کنید

همین کار را برای همه وب سایت های مهم تکرار کنید و Google Chrome آنها را غیرفعال نمی کند.

۳. Energy Saver را در Google Chrome فعال کنید

وقتی ذخیره انرژی را فعال می‌کنید، Google Chrome فعالیت پس‌زمینه و جلوه‌های بصری مانند پیمایش صاف و نرخ فریم ویدیو را محدود می‌کند تا عمر باتری لپ‌تاپ‌ها را حفظ کند. در اینجا نحوه فعال کردن و استفاده از آن آورده شده است.

مرحله ۱: به تنظیمات Google Chrome بروید (مراحل بالا را بررسی کنید).

گام ۲: تب Performance را باز کرده و گزینه Energy Saver را فعال کنید. شما دو گزینه دارید:

  • فقط زمانی روشن شود که باتری من ۲۰ درصد یا کمتر باشد
  • وقتی کامپیوتر من قطع است روشن شود

اگر در حال انجام یک بازی یا مرور آخرین سریال نتفلیکس هستید، ممکن است متوجه تغییراتی در عملکرد کلی شوید.

۴. Tabs Resource Hungry را پیدا کرده و ببندید

Google Chrome دارای یک مدیر وظیفه داخلی برای بررسی میزان منابعی است که هر برگه فعال استفاده می کند. می‌توانید از مدیر وظیفه استفاده کنید و چنین برگه‌های تشنه منابع را در Chrome ببندید.

مرحله ۱: Google Chrome را باز کنید و منوی کباب (سه نقطه عمودی) را در گوشه بالا سمت راست انتخاب کنید.

گام ۲: More Tools را باز کرده و Task Manager را انتخاب کنید.

مرحله ۳: می توانید بررسی کنید که هر برگه چقدر از حافظه و منابع CPU استفاده می کند. اگر متوجه مصرف زیاد غیرعادی شدید، برگه را انتخاب کنید و روی «پایان فرآیند» کلیک کنید.

۵. افزونه‌های نامربوط Chrome را غیرفعال یا حذف نصب کنید

از آنجایی که Google Chrome دارای یک اکوسیستم افزونه غنی است، ممکن است در نصب ده ها افزونه در مرورگر خود زیاده روی کنید. اما فقط برخی از برنامه‌های افزودنی به طور فعال نگهداری می‌شوند و ممکن است با آخرین نسخه‌های Chrome ناسازگار باشند. باید افزونه‌های غیرضروری Chrome را غیرفعال یا حذف نصب کنید. در اینجا چگونه است.

مرحله ۱: «ابزارهای بیشتر» را در منوی کباب کروم باز کنید (به مراحل بالا مراجعه کنید). Extensions را انتخاب کنید.

گام ۲: پسوندهای ناشناخته را غیرفعال یا حذف کنید.

از Google Chrome با حداکثر کارایی استفاده کنید

فرض کنید هنوز در گوگل کروم با مصرف بالای حافظه و باتری مواجه هستید. در این صورت، زمان آن رسیده است که مرورگر وب گوگل را به نفع سایر توانمندها کنار بگذارید جایگزین هایی مانند مایکروسافت اجاپرا یا Brave. آیا متوجه پیشرفت‌هایی در ویژگی‌های جدید متمرکز بر عملکرد Chrome شده‌اید؟ یافته های خود را در نظرات زیر به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا