نرم افزار موبایل

Bluesky اولین برنامه تلفن همراه شخص ثالث خود را با نام Graysky اواخر این ماه راه اندازی می کند

به گزارش اپ خونه، Bluesky ، جایگزین توییتر با پشتیبانی جک دورسی ، اولین برنامه شخص ثالث خود را برای کاربران تلفن همراه دریافت می کند: یک برنامه جدید به نام Graysky.

اگرچه پروژه های متعدد Bluesky ساخته شده بر روی API این شرکت در حال حاضر در حال کار یا در حال آزمایش هستند، Graysky اولین برنامه خواهد بود که به فروشگاه App ارسال می شود، جایی که اکنون با تاریخ راه اندازی ۲۱ اکتبر برای پیش سفارش در دسترس است .

در اندروید نیز عرضه خواهد شد. این برنامه نوید یک تجربه بهبود یافته Bluesky با ویژگی‌های اضافی مانند پشتیبانی از فایل‌های GIF، ترجمه درون خطی، راهی آسان برای مشاهده علاقه‌مندی‌های همه، طرح‌بندی اول فید، پشتیبانی از هشتگ و موارد دیگر را می‌دهد.

ساخته شده توسط مهندس نرم افزار مستقر در لندن، ساموئل نیومن ( @mozzius.dev در Bluesky)، ایده ایجاد یک مشتری Bluesky در ابتدا ناشی از علاقه به پروتکل شبکه غیرمتمرکز این شرکت، پروتکل AT نبود، که در نهایت به Bluesky اجازه فعالیت می دهد بلکه بیشتر شبیه Mastodon است که در آن افراد می توانند سرورهای خود را راه اندازی کنند که به یکدیگر متصل می شوند.

در عوض، نیومن توضیح می دهد، Bluesky جذاب بود زیرا به سادگی توییتر بهتری است.

هیجان او در مورد شبکه اجتماعی جدید او را بر آن داشت تا شروع به ساخت یک مشتری شخص ثالث به عنوان یک پروژه سرگرم کننده کند.

اما او سپس متوجه شد که Bluesky فاقد پشتیبانی از ویژگی های مختلفی است که برنامه او می تواند پشتیبانی کند. به عنوان مثال، Bluesky هنوز پشتیبانی برای مشاهده لایک های شما در آن زمان ارائه نکرده بود، بنابراین تمرکز اولیه برای Graysky بود و زمانی که کاربران برای دسترسی زودهنگام منتظر بودند، طرفداران آن را به دست آورد.

اگرچه Bluesky اکنون پشتیبانی از لایک ها را در پروفایل کاربران ارسال کرده است، Graysky قصد دارد با پشتیبانی از ویژگی هایی که Bluesky ندارد یک قدم جلوتر از برنامه رسمی باقی بماند.

برای مثال، Graysky به شما امکان می‌دهد لایک‌های همه را ببینید، نه فقط لایک‌های خودتان – مشابه Twitter/X. همچنین از توانایی ارسال فایل‌های GIF با پشتیبانی از Tenor پشتیبانی می‌کند که با برنامه رسمی سازگار هستند و از ترجمه درون‌خط در رشته‌ها پشتیبانی می‌کند.

برای متمایز کردن خود از Bluesky فراتر از مجموعه ویژگی‌ها، Graysky یک رابط کاربری منحصربه‌فرد دارد که به جای اینکه شما را در جدول زمانی خانه (یا خط آسمان، در زبان Bluesky) قرار دهد، برگه اصلی شما را به مجموعه فیدهای شما هدایت می‌کند.

یکی از تمایزهای کلیدی بین Bluesky و Twitter/X پشتیبانی آن از انتخاب الگوریتمی از طریق فیدهای سفارشی است.

این بدان معناست که کاربران Bluesky به جای پیش‌فرض شدن در جدول زمانی الگوریتمی «For You»، می‌توانند در فیدهای سفارشی که شرکت یا سایر توسعه‌دهندگان ایجاد کرده‌اند مشترک شوند و پست‌ها را در سراسر شبکه به هر روشی فیلتر کنند.

به عنوان مثال، Bluesky خود فیدهایی مانند فید “What’s Hot” پست های محبوب و نسخه قبلی آن، “What’s Hot Classic” و همچنین فیدهایی را ارائه می دهد که پست هایی از “Mutuals” شما، تیم Bluesky و موارد دیگر را نشان می دهد.

دیگران فیدهای سفارشی را بر اساس موضوعات یا علایق ساخته‌اند، مانند فیدهایی برای عکس‌های زیبای حیوانات، اخبار فناوری، باغبانی، کتاب‌ها، نجوم .

همچنین فیدهایی وجود دارند که به شما امکان می‌دهند تا جدول زمانی خود را به روش‌های مختلف فیلتر کنید، مانند دیدن پست‌هایی که در بین دوستان محبوب هستند یا فقط پست‌هایی که دارای ذکر @ شما هستند.

در Graysky، شما با پرش مستقیم به فید مورد نظر خود از برگه اصلی آن شروع می‌کنید. و اگر به دنبال فیدهای بیشتری برای دنبال کردن هستید، یک رابط کشف به شما امکان می دهد تمام فیدهایی را که دیگران ساخته اند مرور کنید.

این برنامه همچنین دارای یک رابط جستجو برای نمایش کاربران، پست ها و فیدها است، برخلاف برنامه موبایل Bluesky که فقط از جستجوی کاربران و پست ها پشتیبانی می کند.

سایر برگه‌های Graysky به شما امکان می‌دهند یک پست بنویسید (جایی که ویرایش متن جایگزین بهتری برای تصاویر پیوست ارائه می‌دهد)، به اعلان‌های خود دسترسی داشته باشید و نمایه خود را مشاهده کنید.

از منوی اصلی برنامه، می‌توانید کدهای دعوت خود را نگه دارید، موضوع برنامه را به حالت روشن یا تاریک تغییر دهید و تنظیمات دیگری مانند تنظیمات مربوط به حساب، کنترل، تعدیل و اولویت‌های فید خانگی خود را تنظیم کنید.

نیومن می گوید:

«این واقعاً جالب است. می‌دانید که این امر از بسیاری از مشکلاتی که توییتر در زمینه، افراد مسئول و همچنین اعتدال دارد، کنار می‌زند. به علاوه،جنبه‌های تمرکززدایی به کاربران این امکان را می‌دهد که «کاربران مزاحم را به جای ممنوع کردن کامل، در گمنامی فرو ببرند، که به نظر من راه بهتری برای اجرای چیزی است که قرار است مانند میدان عمومی باشد».

اگرچه مجموعه ویژگی های Graysky در زمان راه اندازی تا حدودی محدود است، نقشه راه برنامه ریزی شده برنامه بسیار گسترده تر است.

در آینده، نیومن قصد دارد برای پیش‌نویس‌ها، نشانک‌ها، متن جایگزین تولید شده به‌طور خودکار، کلمات بی‌صدا، نظرسنجی‌ها، اعلان‌ها، ترجیحات بیشتر فید خانگی، فیلترهای محتوای بهتر، برچسب‌گذاری پست‌ها با هشدارهای زبان یا محتوا و فهرست‌ها، پشتیبانی اضافه کند.

مورد دوم یک ویژگی بسیار مورد تقاضا برای کسانی است که از اینکه می‌توانستند گروه‌هایی از افراد را در Twitter/X اداره کنند، لذت می‌برند، اما اکنون به عملکردهای مشابه در Bluesky دسترسی ندارند.

گرچه Graysky تا حد زیادی توسط نیومن ساخته شده است، اما او به دیگران برای کمک به پروژه از جمله کاربران Bluesky @alice.bsky.sh (آلیس) @holden.bsky.social (هولدن فورمن) و @matthewstanciu.com اعتبار می دهد .

قبل از تاریخ راه اندازی برنامه ریزی شده خود در ۲۱ اکتبر، Graysky توسط بیش از ۴۰۰۰ کاربر آزمایش شد.

نسخه iOS اپلیکیشن Graysky هم اکنون برای پیش خرید در اپ استور در دسترس است و نسخه اندروید نیز در دسترس خواهد بود.

استفاده از این برنامه فعلاً بدون خریدهای درون برنامه ای رایگان خواهد بود، اما در ادامه مسیر، نیومن در حال برنامه ریزی یک سرویس اشتراک ۳.۹۹ پوندی در ماه (فقط کمتر از ۵ دلار آمریکا) برای نظرسنجی ها و یک سرویس تجزیه و تحلیل پست است که نشان می دهد چگونه پست های شما در طول زمان با نمودار کار می کنند.

در عین حال، می توانید با حمایت مالی از نیومن در GitHub از توسعه پشتیبانی کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا