استارتاپ

Fairmat سی و پنج میلیون دلار برای بازیافت کامپوزیت فیبر کربن به یک ماده جدید جمع آوری می کند

به گزارش اپ خونه، استارت آپ فرانسوی Fairmat ماه گذشته دور سرمایه گذاری ۳۵ میلیون دلاری سری A (34 میلیون یورو) را به پایان رساند. این شرکت می خواهد کامپوزیت فیبر کربنی را که دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد، به ماده جدیدی تبدیل کند که می تواند در محصولات جدید استفاده شود.

Temasek و CNP (Compagnie Nationale à Portefeuille) با Pictet Group، Singular، The Friedkin Group International و سایرین نیز در این دور پیشتاز هستند. به طور کلی، این شرکت از زمان شروع به کار، ۴۵.۵ میلیون دلار (۴۴ میلیون یورو) جذب کرده است.

ایده پشت Fairmat بسیار ساده است. برخی از مواد با تکنولوژی بالا مانند کامپوزیت های فیبر کربن دارای خواص عالی هستند. این مواد سبک، انعطاف پذیر و مقاوم هستند. به همین دلیل است که می توانید کامپوزیت های فیبر کربنی را در توربین های بادی یا هواپیما پیدا کنید.

هنگامی که این پروژه های صنعتی به وضعیت پایان عمر می رسند، Fairmat وارد می شود و آن عناصر را با کامپوزیت های فیبر کربنی انتخاب می کند. سپس این استارت‌آپ نوع جدیدی از مواد را ایجاد می‌کند که به اندازه کامپوزیت‌های فیبر کربن پیچیده نیست، اما می‌تواند بسیار مفید باشد.

شما مواد Fairmat را در توربین های بادی پیدا نخواهید کرد، اما ممکن است اشیایی را بخرید که در زندگی روزمره خود از آنها استفاده می کنید و با این نوع مواد جدید ساخته شده اند. این ماده Fairmat Quest نام دارد و می تواند ۱۰ برابر ارزان تر از کامپوزیت های جدید و دو برابر سبک تر از آلومینیوم باشد.

 این شرکت برای جمع آوری ضایعات فیبر کربنی خود با ۱۵ شرکت صنعتی از جمله Hexcel، Tarmac Aerosave، Siemens Gamesa، Dassault Aviation و MerConcept مشارکت امضا کرده است. این یک بازار بسیار متمرکز است زیرا این ۱۵ شرکت بیش از ۳۵ درصد از ضایعات کامپوزیت فیبر کربن در اروپا را نمایندگی می کنند.

در سوی دیگر بازار، برخی از شرکت های تولیدی در حال حاضر روی نمونه های اولیه با مواد جدید Fairmat کار می کنند. در حالی که استارت آپ نمی تواند نام ۳۰ قرارداد خود را فاش کند، به زودی کالاهای ورزشی، محصولات صوتی و مبلمان ساخته شده با Fairmat Quest را خواهید یافت.

با دور تأمین مالی امروز، این شرکت قصد دارد به تدریج ظرفیت پردازش کارخانه مرتب سازی خودکار خود را بهبود بخشد. در نهایت، ۱۰۰ ربات تا ۳۵۰۰ متریک تن قراضه در سال را مدیریت خواهند کرد.

در سال ۲۰۲۳، Fairmat همچنین قصد دارد به ایالات متحده گسترش یابد و در حال حاضر ۸۰ نفر برای این شرکت کار می کنند. تا سال ۲۰۲۵، Fairmat امیدوار است که با ۴۰۰ نفر کار کند.

موادی که تغییر کاربری داده اند ردپای کربن بسیار کمتری نسبت به مواد اولیه دارند و این دلیل اصلی است که Fairmat در سال های آینده به راحتی مشتری پیدا می کند. به محض فراگیر شدن قوانین حسابداری کربن، تولیدکنندگان به دنبال مواد جدیدی مانند Fairmat Quest خواهند بود تا تأثیر کلی تولید خود را کاهش دهند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا