تکنولوژی

Lensa AI، اپلیکیشن ساخت «آواتارهای جادویی»، پرچم‌های قرمز را برای هنرمندان برافراشته است

به گزارش اپ خونه، اگر اینستاگرام شما غرق در پرتره های الگوریتمی دوستانتان است، شما تنها نیستید. پس از افزودن یک ابزار جدید تولید آواتار بر اساس Stable Diffusion، اپلیکیشن ویرایش عکس Lensa AI در چند روز گذشته به سرعت منتشر شد و کاربران آواتارهای عجیب و غریب ساخته شده با هوش مصنوعی (و اشتباهات وحشتناک) را در استوری ها و پست ها به اشتراک گذاشتند.

آواتارهای سرگرم‌کننده و قابل اشتراک‌گذاری لنز اولین باری است که بسیاری از مردم با یک ابزار هوش مصنوعی مولد تعامل دارند. در مورد لنسا، این اولین باری است که آنها برای هنر تولید شده توسط کامپیوتر پول پرداخت می کنند.

Stable Diffusion خود رایگان است و افراد زیادی برای اهداف تحقیقاتی یا صرفاً برای سرگرمی با آن بازی می کنند. اما لنزا و سایر سرویس‌هایی مانند آن – Avatar AI و Profilepicture.AI، با فروش چرخه‌های محاسباتی مورد نیاز برای اجرای دستورات و پخش مجموعه‌ای از تصاویر، درآمد کسب می‌کنند. که مطمئناً معادله را کمی تغییر می دهد.

Lensa بر روی تولید کننده تصویر منبع باز و رایگان Stable Diffusion ساخته شده است اما به عنوان یک واسطه عمل می کند. سلفی های Lensa 10-20 و ۷.۹۹ دلار (در صورت ثبت نام آزمایشی رایگان ۳.۹۹ دلار) ارسال کنید و برنامه کارهای سنگین را برای شما در پشت صحنه انجام می دهد و مجموعه ای از پرتره های سبک در مجموعه ای از سبک ها مانند علمی تخیلی، فانتزی را به شما تحویل می دهد.

و انیمه هر کسی که قدرت پردازشی کافی داشته باشد می‌تواند Stable Diffusion را روی دستگاه نصب کند، برخی از مدل‌ها را دانلود کند و نتایج مشابهی بگیرد، اما آواتارهای Lensa چشمگیر هستند و به اندازه کافی برای اینستاگرام آماده هستند که انبوهی از مردم از پرداخت هزینه برای راحتی بیشتر خوشحال هستند.

از زمانی که آواتارهای تولید شده با هوش مصنوعی خود را در اینجا معرفی شد، هیاهو از سقف گذشته است. در میان اولین و پر رای‌ترین نام‌هایی که باید بعداً از آن‌ها استفاده کنیم، بیشتر افراد کیسی نیستات را نام بردند.

بنابراین ما خودمان را آماده کرده‌ایم، پهنای باند بیشتری را روی سرورها آماده کرده‌ایم و خوشحالیم که @Casey را همانطور که توسط هوش مصنوعی دیده می‌شود نشان دهیم pic.twitter.com/FjhLG7WTdU

— Prisma Labs (@PrismaAI) 29 نوامبر ۲۰۲۲

در حالی که دنیای فناوری امسال پیشرفت‌های تولیدکننده‌های تصویر و متن هوش مصنوعی را جشن گرفته است – و هنرمندان با احتیاط این روند را تماشا کرده‌اند – کاربر عادی اینستاگرام شما احتمالاً مکالمه‌ای فلسفی با ChatGPT انجام نداده است یا به درخواست‌های پوچ‌گرایانه DALL-E کمک نکرده است.

این همچنین به این معنی است که اکثر مردم با مفاهیم اخلاقی ابزارهای هوش مصنوعی رایگان و در دسترس مانند Stable Diffusion و اینکه چگونه می‌توانند کل صنایع را تغییر دهند – دست و پنجه نرم نکرده‌اند.

طبق تجربه فردی در آخر هفته در اینستاگرام، به ازای هر ۱۰ آواتار Lensa یک کاساندرا در نظرات وجود دارد که همه را به خاطر پرداخت هزینه برای برنامه‌ای که از هنرمندان می‌دزدد سرزنش می‌کند. این نگرانی ها واقعاً زیاده روی نمی کنند. Stable Diffusion، تولید کننده تصویر هوش مصنوعی که لنزا را تقویت می کند، در ابتدا بر روی ۲.۳ میلیارد تصویر زیرنویس آموزش داده شد – بخش عظیمی از اینترنت بصری است.

ظاهراً همه چیز شامل تصاویر واترمارک، آثار دارای حق چاپ و تعداد زیادی عکس از Pinterest است. این تصاویر همچنین شامل هزاران عکس برگرفته از Smugmug و Flickr، تصاویری از DeviantArt و ArtStation و تصاویر استوک از سایت‌هایی مانند Getty و Shutterstock هستند.

 

این عکس های هوش مصنوعی که توسط @PrismaAI تولید شده اند تا حدی دیوانه هستند pic.twitter.com/A0CtkX4he2

— کن واکر (@TheKenFolk) 29 نوامبر ۲۰۲۲

هنرمندان منفرد حضور در مجموعه داده آموزشی را انتخاب نکردند و نمی‌توانند انصراف دهند. به گفته LAION، سازمان غیرانتفاعی که مجموعه‌های داده عظیم را در ابتدا ایجاد کرد، مجموعه داده‌ها «به سادگی فهرست‌هایی برای اینترنت» هستند، فهرست‌هایی از URLها به تصاویر در سراسر وب همراه با متن جایگزینی که آنها را توصیف می‌کند.

اگر شهروند اتحادیه اروپا هستید و پایگاه داده حاوی عکسی از شما است که نام شما پیوست شده است، می‌توانید طبق GDPR، قانون پیشگامانه حریم خصوصی اروپا، درخواست حذف ارسال کنید، اما این در مورد آن است. اسب قبلاً انبار را ترک کرده است.

«ما در اولین مراحل دست‌وپنجه نرم کردن با معنای این موضوع برای هنرمندان هستیم، خواه تصویرگران و عکاسان مستقل باشند یا شرکت‌های بزرگی که از حق نسخه‌برداری آگاه هستند و در فرآیند مدل‌سازی هوش مصنوعی نقش بسته‌اند. برخی از مدل‌هایی که از Stable Diffusion استفاده می‌کنند این مشکل را حتی بیشتر می‌کنند. قبل از به‌روزرسانی اخیر، نسخه ۲ Stable Diffusion، هر کسی می‌توانست قالبی طراحی کند که سبک بصری متمایز یک هنرمند خاص را تقلید کند و تصاویر جدیدی را بی نهایت با سرعتی که هیچ انسانی نمی‌تواند با آن رقابت کند، ایجاد کند.»

 

ما هیجان زده هستیم که انتشار Stable Diffusion نسخه ۲ را اعلام کنیم!

Stable Diffusion V1 ماهیت AI منبع باز را تغییر داد و صدها نوآوری دیگر را در سراسر جهان ایجاد کرد. امیدواریم V2 نیز امکانات جدید زیادی را ارائه دهد!

— هوش مصنوعی پایداری (@StabilityAI) 24 نوامبر ۲۰۲۲

 

اندی بایو، که یکی از بنیانگذاران جشنواره ای برای هنرمندان مستقل است، مصاحبه ای متفکرانه در وبلاگ خود دارد که به این نگرانی ها می پردازد. او با تصویرگری صحبت کرد که یک مدل هوش مصنوعی را کشف کرد که به طور خاص برای تکرار کارهای او طراحی شده بود.

او گفت: “واکنش اولیه من این بود که نام من روی این ابزار تهاجمی بود…. اگر از من می پرسیدند که آیا آنها می توانند این کار را انجام دهند، نمی گفتم بله.”

در ماه سپتامبر، گرگ روتکوفسکی، هنرمند Dungeons & Dragons، به قدری محبوب بود که یک فرمان Stable Diffusion برای تولید تصاویر به سبک فانتزی دقیق خود استفاده می‌کرد که نگران بود هنر واقعی‌اش در دریای کپی‌های الگوریتمی گم شود. ” در یک سال چطور؟ من احتمالاً نخواهم توانست کارم را در آنجا پیدا کنم زیرا [اینترنت] مملو از هنر هوش مصنوعی خواهد بود.”

این نگرانی‌ها که توسط بسیاری از تصویرگران و دیگر خلاقان دیجیتال منعکس شده است، در رسانه‌های اجتماعی طنین‌انداز می‌شوند، زیرا بسیاری از مردم برای اولین بار با این مسائل خاردار – و تهدید وجودی که به نظر می‌رسد – مواجه می‌شوند.

جنی یوکوبوری، صداپیشه، در یک توییت محبوب درباره لنسا نوشت..«من می‌دانم که افراد زیادی اخیراً پرتره‌های لنسا/دیگر هوش مصنوعی خود را پست می‌کنند. »

در دیگری، Jon Lam هنرمند Riot Games ناراحتی خود را با هنر تولید شده توسط هوش مصنوعی به اشتراک گذاشت.. « وقتی هنرمندان هوش مصنوعی هنر را از ما می‌دزدند، من فقط هنر را نمی‌بینم، مردم، مربیان و دوستان را می‌بینم. من از شما انتظار ندارم که بفهمید.»

 Lensa به وضوح به چیزی خاص در آنجا دست زده است، و هم به انگیزه بیهوده برای جمع آوری بی دردسر ۵۰ عکس از خود شیک و هم به تجربه تعاملی نظرسنجی از دوستانتان که روی آنها تصویر تف کردن شما (بیشتر از تجربه من است) و جهش های خنده دار که روی آنها هستند، جلب می کند. فقط کامپیوتری که به بهترین شکل جعل هویت انسانی را انجام می دهد می تواند بچرخد.

برخی از دوستان، عمدتاً هنرمندان و تصویرگران، عقب نشینی کردند و همه را تشویق کردند که هنرمندی را پیدا کنند که به جای آن پول پرداخت کند. برخی از افراد خلاق در حلقه‌های من نیز پول پرداخت کرده‌اند و تقصیر به آنها سخت است. خوب یا بد، واقعاً شگفت‌انگیز است که گروه کنونی تولیدکننده‌های تصویر هوش مصنوعی چه کاری می‌توانند انجام دهند، به خصوص اگر تازه وارد آن شده باشید.

Lensa AI sample photo made by TechCrunch

«به زودی، همه ما توجه خواهیم کرد. به نام تحقیق داستان و غرور، لنز را دانلود کردم و برنامه را امتحان کردم. من در گذشته فقط یک بار برای هنرمندی پول داده بودم تا برایم یک عکس نمایه بسازد و آن فقط یک تصویر بود، در سال ۲۰۱۶. اکنون با کمتر از ۱۰ دلار، مجموعه ای از ۵۰ آواتار حماسی را داشتم که از بیشترین آواتار من ساخته شده بود. عکس های من، اما این ها برای من اضافی بودند. من با لباس‌های مختلف آینده‌نگر که از صفحه‌های یک رمان گرافیکی بیرون می‌آیم، من در لباس‌های بنفش که شبیه یک قدیس بین کهکشانی به نظر می‌رسم، من، من، من.»

«من جذابیت را می بینم. تعداد انگشت شماری از دوستان در مورد احساسی که این عکس ها در آنها ایجاد می کند، اشاره کردند و به شادی جنسیتی از دیده شدن آن گونه که خودشان می بینند اشاره کردند. من کسی را برای کاوش در این چیزها سرزنش نمی کنم. همه چیز بسیار جالب و حداقل آنقدر پیچیده است. آواتارهایم را دوست دارم، اما بخشی از وجودم آرزو می‌کند که دوست نداشته باشم. من قصد استفاده از آنها را ندارم.»

«به هنر خودم فکر کردم، عکاسی که می فروشم وقتی یادم می آید فروشگاه آنلاین خود را ذخیره کنم – بیشتر مناظر کوهستانی و عکس هایی از آسمان شب. به تعداد انگشت شماری از چاپ‌هایی که فروخته‌ام و تلاشی که برای گرفتن عکس‌ها انجام دادم فکر کردم.»

«یکی از عکس‌های مورد علاقه من شامل مجوز ویژه از خدمات پارک ملی و یک کوله‌پشتی پنج ساعته تا یک دیده‌بان آتش‌سوزی دورافتاده در واشنگتن بود. بسیاری مستلزم ساعت‌های تنهایی مراقبت از سه‌پایه‌ام در سرمای سرد و ردیابی کهکشان راه شیری در هنگام چرخش آن بر فراز افق تاریک مانند عقربه ساعت بود.»

Stable diffusion sample Milky Way images

تصاویر راه شیری هوش مصنوعی از جستجوی تصاویر Stable Diffusion در Lexica.art.

«مدل‌های هوش مصنوعی در حال حاضر علوفه آموزشی کافی برای بازآفرینی وفادارانه عکس‌های یک نقطه کوهستانی در نزدیکی را دارند که به نظر می‌رسد فقط عکاسان محلی شبانه از آن اطلاع دارند. سه سال پیش، وقتی از آنجا عکس گرفتم، مجبور شدم یک کمپینگ رقابتی بگیرم و مایل ها در جاده خدمات جنگلی پر چاله رانندگی کنم تا ساعت ها در تاریکی منتظر بمانم. یک بسته نودل رامن تاریخ مصرف گذشته را با یک اجاق کمپ کوچک پختم تا گرم بمانم، پرها را دوباره داخل ژاکتم فرو کردم و به هر چیزی که در تاریکی سروصدا می کرد پریدم.»

من از هنرم امرار معاش نمی کنم. اما فکر کردن به این که آن تجربیات و فرآیند انسانی که آنها را نشان می‌دهند – یادگیری نحوه پیش‌بینی خوشه‌ای از ستاره‌های باستانی در تاریکی، سر خوردن روی سنگ‌های خیس و خرد کردن کفش‌های داغ، گرم نگه داشتن باتری‌های اضافی در جیب پایین، هنوز هم احساس فقدانی است. می تواند در آینده ارزش کمتری داشته باشد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا