استارتاپ

Nordic VC Voima Ventures صندوق ۹۰ ​​میلیون یورویی را برای استارت‌آپ‌های فناوری عمیق راه‌اندازی می‌کند

به گزارش اپ‌ خونه، شرکت نوردیک VC Voima Ventures  سومین صندوق خود را با بسته شدن اولیه ۹۰ میلیون یورو و هدف نهایی ۱۲۰ میلیون یورو، با تمرکز بر استارت‌آپ‌های «فناوری عمیق» در مراحل اولیه از سراسر حوزه علمی اعلام کرد.

Voima Ventures که در سال ۲۰۱۹ در هلسینکی، فنلاند تأسیس شد، شرکت‌هایی را در مرحله اولیه و اولیه، عمدتاً شامل استارت‌آپ‌هایی که از آزمایشگاه‌های دانشگاهی و موسسات تحقیقاتی مرتبط ظهور می‌کنند، هدف قرار می‌دهد.

Voima همچنین گاهی اوقات به سرمایه‌گذاری‌های مرحله بعدی می‌پردازد که در آن شرکت‌های نمونه کار موجود را شامل می‌شود، و حوزه‌های معمول آن شامل شرکت‌هایی است که روی پایداری، علوم زیستی و سلامت، و سایر فناوری‌های پیشگامانه مانند محاسبات کوانتومی کار می‌کنند.

دو صندوق اول Voima در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد. صندوق ۲۰ میلیون یورویی آن اساساً سبد سرمایه‌گذاری مرکز تحقیقات فنی دولتی VTT بود که امروزه یکی از شرکای محدود صندوق (LPs) باقی مانده است، در حالی که صندوق دوم ۶۰ میلیون یورویی است.

صندوق به طور همزمان در کنار نام تجاری جدید Voima Ventures و مجموعه ای از LP های اضافی اعلام شد.

دو صندوق اول از حدود ۳۰ شرکت از جمله سولار فودز ، دیسپلیکس ، بتولار و ام ویژن حمایت کرده‌اند ، و تعداد انگشت شماری راه‌حل از جمله Minima که سال گذشته توسط بوش خریداری شد ، دارد .

آخرین صندوق Voima شامل سرمایه از صندوق سرمایه گذاری اروپا ( EIF )، Tesi فنلاند ، VTT، Saminvest سوئد ، و تعداد انگشت شماری از صندوق های بازنشستگی، بنیادها و دفاتر خانواده است.

اروپا اخیراً برای وجوه VC در مراحل اولیه آماده شده است. تنها در چند ماه گذشته، شاهد شریک آمادئوس کاپیتال بریتانیا با Apex Ventures اتریش برای یک صندوق فناوری عمیق ۸۰ میلیون یورویی (۸۶ میلیون دلار) بودیم، مشابه با IQ Capital که یک صندوق جدید ۲۰۰ میلیون دلاری برای فناوری عمیق در مراحل اولیه راه اندازی کرد.

استارت آپ ها در همین حال، Moonfire VC، صندوق دوم خود را با ۱۱۵ میلیون دلار بسته است.

Playfair Capital یک صندوق اولیه ۷۰ میلیون دلاری را بسته است. Elkstone ایرلند اولین صندوق VC رسمی خود را با ۱۰۸ میلیون دلار بسته است. Lifeline Ventures فنلاند یک صندوق ۱۶۳ میلیون دلاری را بسته است و در فرانسه Emblem و Ovni Capital هر دو ۵۰ میلیون یورو (۵۴ میلیون دلار) بودجه جدید را اعلام کردند.

مانند صندوق های قبلی خود، سومین گلدان Voima کاملاً بر روی کشورهای شمال اروپا و بالتیک متمرکز است، اگرچه گهگاه به کشورهای دیگر در سراسر اروپای شمالی فرو می رود، و هدف آن برای اندازه های بلیط از ۲۰۰۰۰۰ تا ۳ میلیون یورو است که در حدود ۲۵ شرکت پخش شده است.

یکی از مشخصه های اصلی صندوق Voima این است که علاوه بر همکاری با VTT، که یکی از بزرگترین مؤسسات تحقیقاتی اروپا است، به طور فعال با دانشگاه هایی از سراسر اروپای شمالی همکاری می کند.

شریک موسس Voima، Inka Mero می گوید که تقریباً سه چهارم از نمونه کار آن از دنیای آکادمیک است، از جمله استارتاپ تراشه های کوانتومی Semiqon ، که VTT اخیراً به عنوان یک نهاد مستقل فعالیت خود را آغاز کرده است ، و Cellfion ، یک شرکت مواد انرژی پاک که از مؤسسه سلطنتی ظهور کرده است.

مرو گفت: «ما فعالانه با همه دانشگاه‌های شمال اروپا و بالتیک همکاری می‌کنیم – این کار را با بازدید از تیم‌های علمی و تیم‌های انکوباسیون به طور منظم، میزبانی کارگاه‌ها و مربیگری بالقوه‌ترین تیم‌ها به طور منظم انجام می‌دهیم.»

و در حالی که از زمانی که Voima برای اولین بار در حدود چهار سال پیش وارد صحنه شد، چیزهای زیادی در جهان تغییر کرده است، از همه‌گیری جهانی گرفته تا بادهای مخالف بزرگ اقتصادی در میان سایر عوامل اقتصادی کلان، مرو می‌گوید که عمدتاً از نظر آنچه که آنها در تجارت به دنبال آن هستند طبق معمول است.

مرو گفت: “استراتژی سرمایه گذاری ما یکسان باقی مانده است – ما به سرمایه گذاری در فناوری مبتنی بر علم و عمیق در کشورهای شمال اروپا و بالتیک ادامه می دهیم.با Fund III ما حتی بیشتر بر پایان نامه محور هستیم و در شرکت هایی سرمایه گذاری می کنیم که با چالش های جهانی مقابله می کنند.”

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا