استارتاپ

OpenAI فروش سهام ۳۰۰ میلیون دلاری را با ارزش گذاری ۲۷ تا ۲۹ میلیارد دلار بسته است

به گزارش اپ خونه، توجه داشته باشید که سرمایه گذاری مایکروسافت در ژانویه بسته شد. پول VCهای گزارش شده در اینجا، بخشی از یک پیشنهاد مناقصه، جدا از آن است.

 OpenAI ، استارتاپی که در پشت مدل پرکاربرد هوش مصنوعی گفتگوی ChatGPT قرار دارد، حامیان جدیدی را انتخاب کرده است.

بر اساس اسناد مشاهده شده ، شرکت های VC از جمله Tiger Global، Sequoia Capital، Andreessen Horowitz، Thrive و K2 Global سهام جدیدی را خریداری می کنند.

منبعی می‌گوید Founders Fund نیز در حال سرمایه‌گذاری است. در مجموع VC ها فقط بیش از ۳۰۰ میلیون دلار با ارزش ۲۷ تا ۲۹ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده اند.

یک فرد آشنا با توسعه گفت: این جدا از سرمایه گذاری بزرگ مایکروسافت است که در اوایل سال جاری اعلام شد . اندازه سرمایه گذاری مایکروسافت حدود ۱۰ میلیارد دلار تخمین زده می شود، رقمی که ما با منبع خود تأیید کردیم.

اگر همه اینها درست باشد، این پایان پیشنهاد مناقصه ای است که وال استریت ژورنال گزارش داد که در ژانویه در حال انجام بود.

ما تأیید کردیم که در میان افزایش شدید علاقه به OpenAI و تجارت آن، بحث‌ها در آن زمان آغاز شد.

 OpenAI از اظهار نظر در مورد پیشنهاد مناقصه، که جدا از سرمایه گذاری مایکروسافت است که در ژانویه بسته شد، خودداری کرد.

در حالی که سرمایه گذاری مایکروسافت با یک زاویه استراتژیک قوی همراه است – غول فناوری در حال کار برای ادغام فناوری OpenAI در تعدادی از زمینه های کسب و کار خود است – VC ها به عنوان پشتیبان مالی وارد می شوند.

برگه های اصطلاح توسط سرمایه گذاران امضا شده و پول منتقل شده است. هنوز در حال امضای قرارداد از OpenAI است. برنامه این بود که هفته آینده این سرمایه گذاری عمومی شود.

به گفته این منبع، در مجموع، اکنون سرمایه گذاران خارجی بیش از ۳۰ درصد از OpenAI را در اختیار دارند.

طبق داده های PitchBook، به نظر می رسد که پیتر تیل قبلاً یک حامی بوده است، اما به نظر می رسد این اولین باری است که Founders Fund سرمایه گذاری می کند.

K2 Global، یک شرکت با تنها یک شریک، Ozi Amanat ، و Thrive نیز اولین حامیان این استارتاپ هستند. از داده های PitchBook، به نظر می رسد Sequoia، A16Z و Tiger Global سرمایه گذاران قبلی این شرکت بوده اند.

تعدادی از شرکت ها، از جمله Tiger و Sequoia ، در نتیجه بحران مالی که بخش فناوری در سال گذشته شاهد آن بود، ضربه هایی را تجربه کردند.

به طور کلی، تعدادی از VC ها سرعت سرمایه گذاری خود را به شدت کاهش داده اند و روی به اصطلاح “dry powder” نشسته اند و منتظر آب و هوای بهتر و شاید فرصت های بهتر هستند.

بنابراین در لحظه‌ای که سرمایه‌گذاران در جستجوی استارت‌آپ‌های جالب هوش مصنوعی هستند ، OpenAI احتمالاً فرصتی است که در حال حاضر خوب به نظر می‌رسد.

یک منبع درباره تصمیم برای حمایت از OpenAI  گفت: “آنها احتمالاً سعی می کنند از این مالیات استفاده کنند تا بگویند هی، ببین، ما یک سیب طلایی پیدا کردیم.”

«سرمایه‌گذاری مکانی بسیار عجیب است که در آن هر چیزی ممکن است اتفاق بیفتد. شما می توانید در هر زمانی بزرگ شوید تا دوباره به شکوه تبدیل شوید.»

OpenAI ارتشی از تیم‌های فنی دارد که در طیف وسیعی از مناطق کار می‌کنند، اما منطقه‌ای که اخیراً توجه زیادی را به خود جلب کرده است GPT است، مخفف Generative Pre-trained Transformer، که خانواده مدل‌های زبان بزرگ OpenAI است که توسط اشخاص ثالث استفاده می‌شود.

همچنین ChatGPT، سرویس هوش مصنوعی مولد که OpenAI در پایان نوامبر ۲۰۲۲ بر اساس GPT منتشر کرد، وجود دارد که به هر کسی اجازه می‌دهد یک سؤال طبیعی را تایپ کند و یک پاسخ قانع کننده و دقیق دریافت کند.

SimilarWeb گفته است که ChatGPT با بیش از ۱ میلیارد بازدیدکننده از وب‌سایت خود در ماه فوریه، موفقیت قابل تأییدی داشته است  و این شامل کسانی نمی‌شود که از این فناوری از طریق اشخاص ثالث استفاده می‌کنند.

هوش مصنوعی مولد در حال حاضر بسیار پرطرفدار است، اما OpenAI نیز بحث‌های خود را دارد ، زیرا بسیاری بر روی آن محصول پرهیاهو و مصرف‌کننده ChatGPT تمرکز کرده‌اند.

مردم این سوال را مطرح کرده اند که آیا این دروغ می گوید ، آیا ” ویروس ” است ، چگونه حریم خصوصی را کنترل می کند ، آیا می توان آن را به گونه ای سمی دستکاری کرد ، یا مرتکب افترا شد .

و در پی عجله‌های بسیار بیشتر برای توسعه هوش مصنوعی، حتی ماهیت این که چگونه نام تجاری OpenAI ” باز ” ​​GPT طولانی مدت خواهد بود مورد بحث قرار گرفته است.

انصافاً، OpenAI کارهایی را که هنوز باید انجام شود تصدیق کرده است، و در عین حال به توسعه خدمات و تکرار ادامه می‌دهد.

در ماه فوریه، این استارت آپ نسخه پولی ChatGPT را به نام ChatGPT Plus با تجربه کاربری سریعتر معرفی کرد. در ماه مارس با LLM GPT-4 چند وجهی ارتقا یافت .

کلید این پیشنهاد، ارزیابی OpenAI و علاقه احتمالی سرمایه گذاران این است که در کنار فناوری، یک اکوسیستم به سرعت در حال توسعه در اطراف آن فناوری نیز وجود دارد.

علاوه بر صدها میلیون نفر که با ChatGPT بازی کرده اند، صدها کسب و کار بزرگ و کوچک شروع به استفاده از GPT و ChatGPT در محصولات و خدمات خود کرده اند.

این همچنین برای دیگر شرکت‌های بزرگ فناوری، کمکی به سرعت بخشیدن به تلاش‌های خود در زمینه هوش مصنوعی مولد بوده است.

Google Bard را راه‌اندازی کرده است و متا نیز LLaMA را برای مقابله با GPT با LLM اختصاصی خود معرفی کرد.

با این حال، OpenAI گرانش غیرقابل انکاری در میان رقابت دارد، به ویژه به دلیل تمرکز منحصر به فرد آن بر روی فضای هوش مصنوعی از زمان تأسیس آن در سال ۲۰۱۵.

این حتی زمانی که تغییرات قابل توجهی را پشت سر گذاشته است – از جمله تغییر مدل اصلی غیر انتفاعی خود، بوده است . .

ما واقعاً نمی دانیم که آیا هوش مصنوعی تغییر لرزه ای را که به گفته بسیاری انجام می دهد، ایجاد می کند یا خیر، اما همانطور که یک نفر می گوید: OpenAI ممکن است نزدیک ترین چیزی باشد که در حال حاضر به یک برنده در فضا داریم.

سام آلتمن، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت، در کنفرانس هوش مصنوعی در اوایل این ماه گفت:

«ما برای مدت طولانی روی آن کار کرده‌ایم، اما با افزایش اطمینان تدریجی که واقعاً کار خواهد کرد، است. ما هفت سال است که شرکت را می‌سازیم. این چیزها زمان زیادی می برد.

من به طور کلی از نظر اینکه چرا کار می کند در حالی که دیگران این کار را نکرده اند، می گویم: این فقط به این دلیل است که ما برای مدت طولانی در حال پیگیری کردن همه جزئیات بوده ایم و بیشتر مردم حاضر به انجام این کار نیستند.»

علاوه بر ChatGPT، OpenAI دارای ابزار تولید تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی به نام Dall-E است که در جولای سال گذشته به روز رسانی قابل توجهی دریافت کرد . همچنین دارای مدل تشخیص گفتار Whisper AI است.

تلاش های مایکروسافت شامل ادغام API های OpenAI با زیرساخت Azure برای پشتیبانی از نیازهای محاسباتی مدل ها بوده است.

همچنین در ماه مارس از یکپارچگی GPT-4 برای سوپرشارژ کردن بینگ خبر داد که بخشی از تلاش‌های دیرینه مایکروسافت برای کاهش تسلط بر خدمات جستجوی گوگل است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا