استارتاپ

Sequoia Capital سرمایه گذاری FTX خود را به صفر دلار نشان می دهد

به گزارش اپ خونه، Sequoia Capital به تازگی ارزش سهام خود در صرافی ارزهای دیجیتال FTX را به صفر رساند – سهمی که درصد کمی از سرمایه سکویا را تشکیل می داد- اما احتمالاً تا هفته گذشته یکی از قابل توجه ترین سودهای تحقق نیافته درتاریخ  ۵۰ سال این شرکت خطرپذیر بود.

این شرکت در نامه ای که عصر امروز برای آنها ارسال کرد به شرکای محدود خود هشدار داد.

بدون شک آن حامیان در مجموع هنوز در حال پردازش رویدادهای این هفته هستند. آنها به شکست استارت آپ ها عادت کرده اند. این یک فاجعه آشکار است.

زمانی که Sequoia در ژوئیه ۲۰۲۱ در دور سری بی در FTX سرمایه‌گذاری کرد، ارزش این شرکت پرطرفدار مستقر در باهاما ۱۸ میلیارد دلار بود. دو ماه بعد، این شرکت توسط سرمایه گذاران ۲۵ میلیارد دلار ارزش گذاری شد. در ژانویه سال جاری، FTX مبلغ۴۰۰ میلیون دلار در دور سری C جمع آوری کرد که مجموع بودجه خود را به ۲ میلیارد دلار و ارزش آن را به ۳۲ میلیارد دلار رساند.

اکنون، به دنبال یک سری اشتباهات – این بهترین سناریو است – FTX فقط ارزش گذاری غنی خود را از دست نداد. بر اساس گزارش WSJ، سام بنکمن-فرید، بنیانگذار و مدیر عامل FTX امروز به سرمایه گذاران گفت که برای پوشش کسری ۸ میلیارد دلاری به دلیل درخواست های برداشت در روزهای اخیر به سرمایه گذاری اضطراری نیاز دارد. بر اساس گزارش ها، او به دنبال ترکیبی از بدهی و سهام بوده است.

جای تعجب نیست که سکویا تصمیم گرفت سرمایه گذاری حدوداً ۲۱۰ میلیون دلاری خود را حذف کند. احتمالاً سایر سرمایه گذاران FTX – از جمله BlackRock، Tiger Global، Insight Partners و Paradigm – در حال ارسال ارتباطات خود با شرکای محدود در مورد تصمیم گیری مشابه هستند. (هیئت برنامه بازنشستگی معلمان انتاریو، که مستقیماً در FTX سرمایه گذاری می کند، دارای پایگاه بسیار گسترده تری از سهامداران است که ممکن است در مورد پس انداز بازنشستگی خود تعجب کنند، حتی در حالی که حقوق بازنشستگی آنها تضمین شده است.)

تصمیم سکویا برای انتشار این نامه در توییتر پس از ارسال مستقیم آن به سرمایه گذاران، عجیب تر از آن بود. سخت است که این حرکت را به عنوان چیزی غیر از یک سیگنال واضح تفسیر کنیم که Sequoia می‌خواهد تا جایی که می‌تواند از FTX فاصله بگیرد، همانطور که جزئیات باز شدن ناگهانی FTX همچنان ظاهر می‌شود.

آنچه در حال حاضر شناخته شده است: بایننس، یک سرمایه گذار اولیه در FTX که به یک رقیب سرسخت تبدیل شده بود، روز یکشنبه اعلام کرد که دارایی های FTT خود را که نماد اصلی صرافی FTX به ارزش ۵۲۹ میلیون دلار در آن زمان بود، به دلیل “افشای اخیری که منتشر شد” می فروشد.

این افشاگری ها به لطف CoinDesk منتشر شد، که هفته گذشته گزارش داد که Alameda Research، یک خانه تجاری که همچنین متعلق به Bankman-Fried است، به طور کامل یک سوم از دارایی های خود را در توکن FTT خود FTX دارد که باعث ایجاد سؤالاتی در مورد دستکاری احتمالی بازار و همچنین ایجاد آن شد. ظاهراً این دو لباس به طور خطرناکی در هم تنیده شده و در نتیجه آسیب پذیر بودند.

بایننس به سرعت به سراغ Jugular رفت و در مورد آن “افشاگری” توییت کرد و دارایی های FTT خود را کنار گذاشت و به اندازه کافی عدم اطمینان ایجاد کرد که سایر دارندگان FTT برای تخلیه توکن های FTT خود به رقابت پرداختند. تا دیروز، یک FTX فلج شده در آستانه بایننس سقوط کرده بود، و پس از اینکه بایننس گفت که نامه ای مبنی بر به دست آوردن این لباس امضا کرده است (پیروزی به قیمت فروش آتش)، اینترنت با تمام حماسه سرگرم شد.

با این تفاوت که داستان همچنان در جریان است. پس از انجام برخی بررسی‌های لازم، بایننس گفت که از FTX عقب نشینی می‌کند. به طور خاص، در بیانیه ای گفت: “در ابتدا، امید ما این بود که بتوانیم از مشتریان FTX برای تامین نقدینگی حمایت کنیم، اما مسائل خارج از کنترل یا توانایی ما برای کمک است.”

Bankman-Fried از آن زمان به دنبال پول در جاهای دیگر بوده است.

واضح است که او پول بیشتری از سکویا دریافت نمی کند. سوال این است که در سناریوی بسیار محتمل که هیچ یک از حامیان FTX نخواهند به FTX راه نجاتی بیندازند، چه اتفاقی می‌افتد. از یک طرف، سقوط FTX باعث ایجاد ترس از سرایت کریپتو شده است. از سوی دیگر، خطرات FTX در حال افزایش است. به طور قابل توجهی، بلومبرگ اوایل امروز گزارش داد، SEC شروع به بررسی این موضوع کرده است که آیا FTX با وجوه مشتریان بد مدیریت کرده است یا خیر و به بررسی روابط آن با سایر بخش‌های امپراتوری ارز دیجیتال Bankman-Fried پرداخته است.

بسیاری از شرکت‌های مرتبط با FTX از جمله Sequoia را در موقعیتی نامطمئن قرار می‌دهد. تنها در یک سناریوی بالقوه، مشتریان FTX میلیاردها دلار بر روی بازگرداندن بخشی از این وجوه متمرکز خواهند شد، احتمالاً با کمک تنظیم‌کننده‌ها می باشد.

سکویا هیچ بخشی از آن را نمی خواهد. به همین دلیل است که امشب در نامه LP خود به طور علنی تاکید کرد که “تحقیقات گسترده و دقت کامل روی هر سرمایه گذاری” انجام می دهد و پیشنهاد کرد که اگر FTX خراب شد، پس از نقد شدن چک های سکویا بود.

خواهیم دید که آیا این کارها را حل می کند. به نظر می رسد که برای شرکت و سرمایه گذاران مشترک آن، ضرر ۲ میلیارد دلاری آنها پایان این فصل نباشد.

«شریک محدود عزیز ما در حال دستیابی به به‌روزرسانی در مورد سرمایه‌گذاری خود در FTX هستیم. در روزهای اخیر، بحران نقدینگی ریسک پرداخت بدهی را برای FTX ایجاد کرده است. ماهیت و میزان کامل این خطر در حال حاضر مشخص نیست. بر اساس درک فعلی ما، سرمایه گذاری خود را به ۰ دلار کاهش می دهیم.»

قرار گرفتن Sequoia Capital با FTX محدود است. ما صاحب FTX.com و FTX US در یک صندوق خصوصی، صندوق رشد جهانی III هستیم. FTX جزو ده جایگاه برتر صندوق نیست و هزینه ۱۵۰ میلیون دلاری ما کمتر از ۳ درصد از سرمایه تعهد شده صندوق را تشکیل می دهد. ضرر ۱۵۰ میلیون دلاری با ۷.۵ میلیارد دلار سود تحقق یافته و تحقق نیافته در همان صندوق جبران می شود، بنابراین صندوق در وضعیت خوبی باقی می ماند.

به طور جداگانه، SCGE Fund، L.P. 63.5 میلیون دلار در FTX.com و FTX US سرمایه گذاری کرد که کمتر از ۱٪ از پرتفوی SCGE Fund در ۹/۳۰/۲۰۲۲ (به ارزش منصفانه) را نشان می دهد.

ما در تجارت ریسک پذیری هستیم. برخی از سرمایه‌گذاری‌ها به صورت صعودی شگفت‌زده می‌شوند، و برخی از سرمایه‌گذاری‌ها به سمت پایین غافلگیر می‌شوند. ما این مسئولیت را ساده نمی‌گیریم و تحقیقات گسترده و اهتمام کامل روی هر سرمایه‌گذاری انجام می‌دهیم. در زمان سرمایه گذاری ما در FTX، ما یک فرآیند سخت کوشی را انجام دادیم. در سال ۲۰۲۱، سال سرمایه گذاری ما، FTX تقریباً ۱ میلیارد دلار درآمد و بیش از ۲۵۰ میلیون دلار درآمد عملیاتی ایجاد کرد، همانطور که در آگوست ۲۰۲۲ عمومی شد.

وضعیت فعلی به سرعت در حال توسعه است. زمانی که اطلاعات بیشتری در دسترس باشد، به موقع با شما ارتباط برقرار خواهیم کرد.

تیم سکویا

داده‌های صندوق رشد جهانی III (GGFIlI) مربوط به ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۲ است و بر اساس GAAP ایالات متحده است. ۷.۵ میلیارد دلار از ۵.۸ میلیارد دلار سود محقق نشده و ۱.۷ میلیارد دلار سود تحقق یافته تشکیل شده است. که شامل توزیع شریک عمومی در ۲۷ مه ۲۰۲۱ بر اساس اصلاحیه ۲۰۲۱ است. عملکرد گذشته نشان دهنده نتایج آینده نیست

صندوق رشد جهانی III (GGFIII) به Sequoia Capital Global Growth Fund III – Endurance Partners، L.P اشاره دارد و شامل Sequoia Capital Global Growth Fund III – U.S/India Annex Fund, L.P., Sequoia Capital Global Global نمی شود.

* سود تحقق نیافته سرمایه گذاری ۱۵۰ میلیون دلاری سکویا ۶۲ میلیون دلار بود، که اگرچه با توجه به سرمایه گذاری آن در سال گذشته قابل توجه است، اما کمتر از چیزی است که تصور می شود زیرا کمتر از ۱٪ از FTX را در اختیار داشت. Sequoia همچنین سرمایه گذاری های شرکت خصوصی خود را با تخفیف تا آخرین دور خود نشان می دهد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا