استارتاپ

TLDraw یک تخته سفید مشترک بدون هیچ گونه ورود به سیستم ارائه می دهد

به گزارش اپ خونه، ابزارهای زیادی وجود دارد که نیازهای داشتن یک تخته سفید مشترک را برآورده می کند. Figma که قراردادی را برای خرید ۲۰ میلیارد دلار توسط Adobe در ماه سپتامبر بسته بود، وجود دارد. Miro وجود دارد که پس از افزایش فروش سری C در ژانویه، ۱۷.۵ میلیارد دلار ارزش دارد. و اپل اوایل این هفته اپلیکیشن Freeform را برای کاربران خود منتشر کرده است. در میان همه اینها، TLDraw یک بوم مشارکتی را بدون هیچ گونه ورود به سیستم به کاربران ارائه می دهد.

برنامه مصرف کننده TLDraw

استفاده از TLDraw از همان ابتدا بسیار ساده است. این یک بوم بی‌نهایت خالی است که به شما امکان می‌دهد خطوط یا اشیا را بکشید، متن بنویسید و رسانه‌هایی مانند تصاویر، ویدیوها یا GIF را درج کنید.

علاوه بر این، شما به راحتی می توانید این تابلوی مشترک را از طریق یک پیوند با همکاران خود به اشتراک بگذارید. اگر نمی‌خواهید کسی تابلو را تغییر دهد، می‌توانید یک پیوند فقط خواندنی را نیز به اشتراک بگذارید. این مانند Google Docs است که به شما امکان می‌دهد سند را هم با چندین مشارکت‌کننده و هم در حالت فقط خواندنی به اشتراک بگذارید.

نسخه بتا TLDraw

نسخه جدید سایت که در نسخه بتا است، امکانات بیشتری را ارائه می دهد. شکل ها، رنگ ها و گزینه های خط بیشتری برای طراحی دارد. شما همچنین می توانید انواع جدیدی از اشیاء مانند یک قاب یا یک یادداشت چسبنده را وارد کنید. گزینه های اضافی برای کپی و جابجایی اشیا وجود دارد. و چندین فرمت مانند SVG، PNG، JPG و JSON برای صادرات برد وجود دارد.

برای استفاده از همه این ویژگی ها، به هیچ حساب کاربری یا لاگینی نیاز ندارید. از آنجا که این در وب است، شما و همکارانتان به راحتی می‌توانید بدون وابستگی به پلتفرم از آن استفاده کنید.

شرکت

TLDraw به عنوان یک پروژه منبع باز توسط استیو رویز در سال ۲۰۲۱ راه اندازی شد. او TLDraw را در پشت سایر پروژه های منبع باز خود مانند perfect-freehand و globs.design ساخت.

رویز گفت: «بعد از ساخت این پروژه‌ها، می‌خواستم چیز جدیدی خلق کنم که بیشتر شکل آگنوستیک باشد، که به من اجازه دهد هر شکلی را روی بوم بیاورم. و این همان چیزی است که تبدیل به TLDraw می شود. من همه اینها را به صورت عمومی می ساختم (عمدتاً از طریق گیف های توییتر) و محتوای TLDraw به سرعت بسیار محبوب شد.»

نسخه ی نمایشی پروژه Perfect Freehand

TLDraw با مشارکت Amplify Partners، Sabrina Hahn، Guillermo Rauch از Vercel و NP-Hard Ventures، یک دور اولیه ۲.۷ میلیون دلاری به رهبری Lux Capital جمع آوری کرده است. این دور همچنین سرمایه گذاران دیگری مانند سولیو، بدرال فاروقی، مایکل استوپلمن، تام پرستون-ورنر، آدام ویگینز از میوز، برایان لوین از Campsite، دیوید خورشید از Stately.ai، کریستوبال والنزولا از Runway ML و یوهانس شیکلینگ از Prisma داشت.

این شرکت که دارای پنج کارمند تمام وقت است، در حال حاضر درآمدی به جز پول اهدایی حامیان مالی گیت هاب به دست نمی آورد. در آینده، این استارت آپ می خواهد روی مجوز و پشتیبانی برای ایجاد درآمد کار کند. رویز گفت که این تیم ممکن است دارای برخی ویژگی‌ها – مانند ابزارهای همکاری بین اعضای تیم – در پشت دیوار پرداخت باشد.

ابزارهای توسعه دهنده و راه پیش رو

در حالی که TLDraw برای همه به صورت رایگان در دسترس است، این شرکت همچنین ابزارهای توسعه دهنده را برای ادغام بوم خود ارائه می دهد. آن را به عنوان “تخته سفید به عنوان یک سرویس” در نظر بگیرید.

رویز گفت که وقتی کار روی این پروژه را شروع کرد، می‌خواست پلتفرمی را برای هر کسی فراهم کند تا بتواند روی بوم‌های نقاشی مشترک با تمام ابزارهای اساسی در دسترسش بسازد.

«مجموعه فعلی برنامه های تخته سفید فرض می کند که اگر روی یک بوم بی نهایت کار می کنید، فقط روی اجزای بصری کار می کنید. اما با TLDraw، ما می‌خواستیم به انواع فرمت‌ها اهمیت دهیم.»

بنیانگذار استارت آپ اضافه کرد که ابزارهای موجود برداشت خود را از طراحی همکاری ارائه می دهند و به سختی می توان آنها را برای نیازهای خود شرکت سفارشی کرد. با TLDraw، تیم ها می توانند نقطه شروع قوی از نظر طراحی تعامل موثر و بوم مشارکتی داشته باشند.

Example of an app built using TLDraw

صدها ویژگی کوچک وجود دارد – انتخاب، تغییر اندازه، چرخش، کشیدن یک شکل بین والدین مختلف، حتی لغو و دوباره انجام دادن – که در آن راه حل هم از نظر ریاضی بسیار پیچیده و در عین حال بسیار ذهنی است. رویز افزود: پیاده‌سازی درست آن چیزی است که «احساس درستی داشته باشد» و می‌تواند هدف بسیار ناامیدکننده‌ای برای ضربه زدن باشد.

در حال حاضر تعداد زیادی پروژه وجود دارد که از TLDraw به عنوان پایه استفاده می کنند. برنامه های طراحی مبتنی بر وب منظمی مانند MacPaint و OkSo وجود دارد. توسعه دهندگان همچنین از TLDraw برای ساخت ابزارهای داستان سازی مفید مانند LengendKeeper و WorldAnvil استفاده کرده اند.

پلت فرم تولید ویدیو مبتنی بر هوش مصنوعی Vidext از آن به عنوان یک بوم پایه استفاده می کند. و شرکت کلاس مجازی منبع باز BigBlueButton از آن به عنوان ابزار تخته سفید در کلاس خود استفاده می کند.

این شرکت در حال حاضر در حال کار به سمت منبع باز نسخه بتای جدید وب سایت TLDraw به همراه انتقال همه نسخه های مشترک و افزونه Visual Studio Code به آن است. علاوه بر این، در ۱۲ ماه آینده، استارت آپ قصد دارد ویژگی های بیشتری مانند خط کش ها، لیست های اشیاء و انیمیشن ها را بر اساس بازخورد جامعه اضافه کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا