اخبار کسب و کارها

ابزارهای کاربردی برای مدیریت سرور hp

مدیریت سرورهای اچ پی، فرآیندی جامع برای نظارت، پیکربندی و نگهداری از سرورهای اچ پی به منظور بهینه‌سازی عملکرد، افزایش قابلیت اطمینان و ایمن سازی داده‌هاست. این امر برای سازمان‌هایی که به طور فزاینده‌ای به زیرساخت‌های سرور خود برای ارائه خدمات حیاتی تجاری متکی هستند، اهمیت بالایی دارد. از دلایل کلیدی اهمیت مدیریت سرورهای اچ‌پی با ابزارهای کاربردی باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • دسترس‌پذیری: تضمین اینکه سرورها به طور مداوم و بدون وقفه کار می‌کنند و دسترسی به برنامه‌ها و داده‌ها را برای کاربران نهایی تضمین می‌کنند.
 • عملکرد: بهینه‌سازی راندمان سرور برای پاسخگویی به تقاضا و ارائه بهترین تجربه کاربری
 • امنیت: محافظت از سرورها در برابر تهدیدات سایبری، مانند بدافزار، هک و دسترسی غیرمجاز
 • مدیریت کارآمد: خودکارسازی وظایف مدیریتی برای کاهش زمان و منابع صرف شده برای نگهداری سرور
 • انطباق: اطمینان از اینکه سرورها با تمام الزامات قانونی و نظارتی مطابقت دارند.

با مدیریت و مانیتورینگ سرورهای اچ پی می‌توانید شاهد کاهش زمان خرابی سرور، عملکرد بهتر، امنیت بهبود یافته و کاهش هزینه‌ها در شبکه خود باشید.

بهترین ابزارهای مدیریت سرورهای HPE

امروزه ابزارها و روش‌های مختلفی برای مدیریت سرورهای اچ پی وجود دارد که باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • HPE Integrated Lights Out (iLO)

این ابزار یک کنسول مدیریت از راه دور است که برای کارشناسان شبکه امکان پیکربندی سرور را فراهم می‌کند؛ همچنین آنها می‌توانند از راه دور سرور را مدیریت و مانیتور کنند.

 • HPE OneView

HPE OneView، یک پلتفرم مدیریت جامع است که اجازه می‌دهد تمام سرورها، ذخیره‌سازها، شبکه و منابع زیرساخت فناوری اطلاعات خود را از طریق یک کنسول واحد مدیریت کنید.

HPE OneView، یک پلتفرم مدیریت جامع

 • ابزارهای مدیریت شخص ثالث

طیف گسترده ای از ابزارهای مدیریت شخص ثالث برای مدیریت سرورهای اچ پی وجود دارد. این ابزارها می‌توانند عملکردهایی مانند نظارت بر عملکرد، گزارش‌دهی، به‌روزرسانی نرم‌افزار و مدیریت وصله را ارائه دهند.

 • KVM Switch

یکی از ابزارهای کاربردی و کلیدی در زمینه مدیریت سرورها KVM Switch است که اجازه می‌دهد طیف گسترده‌ای از سرورها را از طریق یک محصول واحد مدیریت کنید. سوئیچ‌های KVM مزایای شاخصی در اختیار سازمان‌ها قرار می‌دهند که از آن جمله باید به کاهش هزینه‌ها، انعطاف‌پذیری در زمینه مدیریت طیف گسترده‌ای از سرورها و امکان دسترسی از راه دور به آن‌ها اشاره کرد.

انتخاب ابزارها و روش‌های مناسب مدیریت سرورهای اچ پی به نیازهای خاص سازمانی بستگی دارد. عوامل مهمی که باید در نظر گرفته شوند به شرح زیر هستند:

 • تعداد و نوع سرورهایی که باید مدیریت شوند.
 • سطح تخصص فنی کارکنان فناوری اطلاعات
 • بودجه‌ای که سازمان اختصاص داده است. به طور معمول، لایسنس‌های پایه iLO رایگان هستند، اما نسخه‌های پیشرفته نیازمند خرید لایسنس‌های گران‌قیمت هستند.

نیازهای امنیتی در جایگاه بعدی قرار دارند. اگر امنیت سرور اهمیت زیادی دارد، iLO بهترین انتخاب در این زمینه است.

مدیریت سرور اچ پی با HPE iLO

HPE iLO یک کنسول مدیریت از راه دور است که اجازه می‌دهد سرورهای اچ‌پی را به طور جامع، کنترل و مدیریت کنید. iLO فرآیند مدیریت، نظارت و عیب‌یابی سرور را از راه دور امکان پذیر می‌کند تا عملکرد و پایداری آن‌ را تضمین شود. از قابلیت‌های کلیدی iLO به موارد زیر باید اشاره کرد:

 • راه‌اندازی مجدد سرور از راه دور
 • نصب سفت‌افزار و سیستم عامل از طریق شبکه
 • نظارت بر سلامت سرور، از جمله دما، ولتاژ و فن‌ها
 • عیب‌یابی مشکلات سخت‌افزاری
 • ایجاد ایمیج‌های پشتیبان و بازیابی آنها
 • کنترل کنسول از راه دور
 • مدیریت و نظارت بر مصرف برق

iLO مدیریت را آسان‌تر، زمان خرابی را کمتر، بهره‌وری را بیشتر و امنیت را بهبود می‌دهد. به طور کلی، روند استفاده از iLO برای مدیریت سرورهای اچ‌پی به شرح زیر است:

 1. به رابط وب iLO وصل شوید: می‌توانید با استفاده از آدرس آی‌پی iLO یا نام میزبان در یک مرورگر وب به رابط iLO وصل شوید. اطلاعات ورود به سیستم را می‌توانید در برچسب اطلاعات iLO که روی سرور چسبانده شده‌است، پیدا کنید.
 2. در مرحله بعد قادر هستید از منوها و گزینه‌های موجود رابط iLO استفاده کنید و کارهایی مثل ارزیابی عملکرد سرور، نصب سیستم‌عامل و ساخت ایمیج‌های پشتیبان را از طریق رابط iLO انجام دهید.

همچنین، علاوه بر رابط وب، می‌توانید از ابزارهای دیگر مثل iLO Command Line Interface (iLO CLI) و iLO RESTful API نیز برای مدیریت سرور استفاده کنید. اگر می‌خواهید به صورت گام به گام و تصویری با مراحل اتصال ilo به سرور اچ پی آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله تنظیم ilo در سرور hp را بخوانید.

مدیریت سرور اچ پی با HPE iLO

ابزار HPE OneView

HPE OneView یک پلتفرم مدیریت زیرساخت جامع است که به مدیران فناوری اطلاعات امکان می‌دهد کل زیرساخت مبتنی بر محصولات اچ پی مثل سرورها، ذخیره‌سازها، شبکه و منابع مجازی را از یک کنسول واحد مدیریت کنند. OneView به خودکارسازی وظایف مدیریت زیرساخت کمک می‌کند و باعث صرفه‌جویی در زمان و منابع با ارزش می‌شود. برخی از قابلیت‌های کلیدی HPE OneView به شرح زیر هستند:

 • ارائه نمای کلی از زیرساخت فناوری اطلاعات
 • خودکارسازی وظایف مدیریت زیرساخت، مانند provisioning سرور، ذخیره‌سازی و شبکه
 • به‌روز‌رسانی فریم‌ویر تجهیزات اچ‌پی
 • نظارت بر سلامت زیرساخت و هشدار دادن در صورت بروز هر گونه مشکل
 • انطباق با الزامات امنیتی و نظارتی

ارائه قابلیت‌های composable infrastructure، که اجازه می‌دهند منابع را به صورت پویا برای برآوردن نیازهای در حال تغییر کسب‌و‌کار اختصاص دهید. HPE OneView به کاهش پیچیدگی مدیریت زیرساخت، صرفه‌جویی در زمان و منابع، افزایش بهره‌وری محیط‌های فناوری اطلاعات، بهبود قابلیت اطمینان و عملکرد زیرساخت و کاهش هزینه‌های عملیاتی کمک می‌کند.

ابزار HPE Systems Insight Manager

HPE Systems Insight Manager ابزاری برای مدیریت متمرکز زیرساخت دیتاسنترهاست. این نرم‌افزار توانایی مدیریت و نظارت بر طیف وسیعی از تجهیزات اچ‌پی و … را دارد و اجازه می‌دهد سلامت و عملکرد کل زیرساخت خود را از یک کنسول واحد مشاهده کنید. قابلیت‌های کلیدی این ابزار عبارتند از:

 • کشف خودکار دستگاه‌‌ها

SIM به طور خودکار دستگاه‌های موجود در شبکه شما را کشف و لیست می‌کند که از آن جمله باید به سرورها، سیستم‌های ذخیره‌سازی، دستگاه‌های شبکه و … اشاره کرد.

 • ارائه نمای کلی از سخت‌افزار و نرم‌افزار موجود در زیرساخت

Insight Manager یک نمای کلی از سخت‌افزار و نرم‌افزار موجود در زیرساخت ارائه می‌دهد و به شما امکان می‌دهد تجهیزات خود را به طور موثر مدیریت کنید. همچنین، به طور مداوم سلامت تجهیزات را مورد بررسی قرار می‌دهد و در صورت بروز هرگونه مشکل هشدار می‌دهد.

 • ارائه گزارش جامع از سلامت زیرساخت

یکی دیگر از ویژگی‌های SIM، ارائه گزارش‌های جامع در ارتباط با عملکرد و سلامت زیرساخت است. این گزارش‌ها می‌توانند به شما در شناسایی روندها و بهبود عملکرد کلی زیرساخت کمک کنند. SIM اجازه می‌دهد وظایف مدیریتی مانند به‌روز‌رسانی نرم‌افزار و پیکربندی دستگاه‌ها را خودکار کنید.

در این مقاله سه ابزار اصلی برای مدیریت سرورها در HPE را بررسی کردیم، اولین مورد HPE iLO یک کنسول مدیریت از راه دور است و اجازه می‌دهد سرور را به‌راحتی مدیریت کنید. راهکار بعدی HPE OneView است که یک پلتفرم مدیریت جامع است و کل زیرساخت مثل سرورها، ذخیره‌سازها، شبکه و منابع مجازی را زیر نظر می‌گیرد. در نهایت ابزار کاربردی HPE Systems Insight Manager معرفی شد که ابزاری برای مدیریت متمرکز زیرساخت مراکز داده است. انتخاب بهترین ابزار به نیازها و الزامات خاص سازمانی بستگی دارد. اگر به دنبال راه‌حلی ساده برای مدیریت سرورها هستید، iLO انتخاب مناسبی است، اگر به یک پلتفرم جامع برای مدیریت کل زیرساخت نیاز دارید، OneView گزینه مناسبی است و اگر به دنبال ابزاری برای مدیریت متمرکز زیرساخت دیتاسنتر هستید، SIM انتخاب درستی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا