فناوری اطلاعات

اینترنت استارلینک ارتش اوکراین را سر کار گذاشت

به دلیل قطعی در چند منطقه؛

تلاش نیروهای اوکراینی برای بازپس گیری برخی مناطق تحت کنترل ارتش روسیه، به علت قطعی اینترنت استارلینک ناکام مانده است.

به گزارش «نبض فناوری»، تایمز مالی اعلام کرد، یکی از مقامات دولت اوکراین گفت: برخی از قطعی‌ها باعث مشکلات شدید ارتباطی در چند هفته گذشته شده است. به گفته وی قطع اینترنت استارلینک زمانی رخ داد که سربازان اوکراینی از خط مقدم به قلمرو تحت کنترل روسیه نفوذ کردند. همین مساله باعث شکست این نیروها شده است.

علت قطعی‌های مذکور هنوز مشخص نیست. شرکت اسپیس ایکس هنوز حاضر به ارائه توضیحات در این زمینه نشده است.

قطعی اینترنت استارلینک در چهار منطقه‌ای که روسیه در ماه گذشته پس از همه پرسی ضمیمه خاک خود کرد، نیز گزارش شده است. هنوز مشخص نیست روسیه در این زمینه نقشی ایفا کرده یا خیر.

اینترنت استارلینک در برخی مناطق نزدیک خارکوف که اوکراین بخشی از آنها را دوباره تصرف کرده نیز کار نمی‌کند. با این حال، مقامات نظامی اوکراین این هفته ادعا کردند پایانه‌های اینترنت استارلینک در مناطق تازه بازپس گرفته شده در شرق شهر ایزیوم و در جنوب خرسون کار می‌کنند.

سربازان اوکراینی از این پایانه‌ها برای حفظ تماس، کنترل هواپیماهای بدون سرنشین و دریافت اطلاعات در شرایطی که گزینه‌های دیگری ندارند، استفاده می‌کنند. بلافاصله پس از تهاجم روسیه، اسپیس ایکس با کمک مالیات دهندگان آمریکایی، هزاران پایانه استارلینک را برای استفاده نظامی و غیرنظامی به اوکراین فرستاد. ولی کارآیی این پایانه‌ها هم اکنون زیر سوال رفته است.

منبع/ مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا