اخبار کسب و کارها

در اروپا، بانک های Accel طی ۶ تا ۹ ماه آینده گردش مالی خود را انجام می دهند

به گزارش اپ خونه، برگزیت در ژانویه ۲۰۲۰ اتفاق افتاد. کووید-۱۹ خیلی زود در سراسر جهان گسترش یافت. رکود جهانی همچنین نحوه تفکر سرمایه گذاران و بنیانگذاران در مورد نقش های مربوطه خود را تغییر داده است – و SoftBank را به پس زمینه سوق داده است.

برای اینکه بدانیم چگونه برخی از این تغییرات بر Accel تأثیر گذاشته است (به لطف شرط‌بندی‌هایی مانند Slack و UiPath ، درست زمانی که همه چیز در حال سرد شدن بود، سرمایه‌های هنگفتی جمع‌آوری کرد).

 گزیده‌هایی از مصاحبه با هری نلیس سرمایه گذار VC  در زیر ویرایش شده است.

هفتمین صندوق شما تقریباً دو سال پیش با ۶۵۰ میلیون دلار به عنوان بخشی از ۳ میلیارد دلار تعهدات سرمایه ای که Accel در ژوئن ۲۰۲۱ اعلام کرد بسته شد. این شامل وجوه در ایالات متحده و یک صندوق مرحله رشد جهانی بود. چه مقدار از آن صندوق را متعهد کرده اید؟

من فکر می کنم که ما تقریبا در نیمه راه صندوق. پس از کل آن جمع‌آوری سرمایه، ما یک صندوق رهبران دیگر، یک صندوق پیش از عرضه اولیه عمومی، با تعهدات ۴ میلیارد دلاری در ژوئن ۲۲ جمع‌آوری کردیم.

ولی . . ما اکنون در دوره ای هستیم که سرعت همه چیز به طور چشمگیری کاهش یافته است.

ما فرنچایز*های اولیه در پالو آلتو، لندن و بنگلور، هند داریم.

*فرانچایز (Franchise) یکی از روش‌های گسترش کسب و کار است. در این روش مالک یک برند، با شخصی دیگر قراردادی را ثبت می‌کند که طبق این قرارداد، طرف دوم مجوز استفاده از دانش تخصصی، موجودی محصولات، استراتژی‌های بازاریابی و پشتیبانی سایت و مشتری را به‌دست می‌آورد

ما دو صندوق جهانی داریم – یک صندوق رشد جهانی و یک صندوق جهانی قبل از IPO.

به خصوص صندوق رشد و صندوق پیش از عرضه اولیه، تجارت برای آنها بسیار کند بوده است، زیرا شرکت‌ها در چند سال گذشته آنقدر پول جمع‌آوری کرده‌اند که واقعاً به هیچ چیز دیگری نیاز ندارند.

و آنها می دانند که اگر بخواهند پول بیشتری جمع آوری کنند، احتمالاً ارزش آن بالاتر نخواهد بود.

بنابراین بسیاری از آنها به نوعی تلاش می کنند تا جایی که می توانند به پولی که جمع آوری کرده اند، برسند.

حتی بازار در مراحل اولیه برای لحظه ای کند بود. . . اما اکنون خود را دوباره تنظیم کرده است و بازار مرحله اولیه واقعاً دوباره بازگشته است.

Accel یکی از صندوق های خود را در سال ۲۰۰۱ پس از رکود بزرگ دات کام کاهش داد. شرکت نمی توانست پولی را که جمع آوری کرده بود به کار ببندد و LP ها در همین حین به دلیل رکود در تنگنا قرار گرفتند. ما دوباره اینجا هستیم. آیا Accel در مورد کوچک کردن اندازه این صندوق‌های مالی عظیم قبل از عرضه اولیه و در مرحله رشد صحبت کرده است؟

به طور کلی، من فکر نمی کنم که ما چنین چیزی را ندیده باشیم. بنابراین من چیزی در اخبار نخوانده‌ام که مردم بودجه‌های صحنه یا تعهدات خود را کاهش داده باشند.

من همچنین فکر می کنم که ما دوباره به تعدیل بازار بسیار نزدیک شده ایم. ما تجزیه و تحلیلی را انجام داده‌ایم، بسیار خوب، چه زمانی بیشتر دورهای تامین مالی بزرگ اتفاق افتاد، چه مدت پیش بود، چه فرضیات معقولی برای نرخ سوخت وجود دارد، چه معنایی برای شرکت‌هایی که مجبور به جمع‌آوری مجدد سرمایه هستند.

و طبق اکثر تخمین‌های ما، به نظر می‌رسد در اواخر سال و قطعاً در آغاز سال آینده، باید شاهد عادی شدن مجدد بازار باشیم، بنابراین فکر می‌کنم هر نوع صحبت در مورد وجوه کوچک‌تر و غیره زودرس باشد. .

گاهی اوقات شبیه یک اثر دومینو است. یک نفر این کار را می کند، سپس بقیه می گویند که این کار درستی بود. ما نیز باید این کار را انجام دهیم. خوب است که فکر می کنید بازارها دوباره به سمت خود باز می گردند.

در عین حال، اعداد چندان عالی به نظر نمی رسند. من گهگاه با مغازه‌های ثانویه اینجا در ایالات متحده صحبت می‌کنم و همه آنها گفته‌اند که مثل تلاش برای گرفتن یک چاقوی در حال سقوط است. هیچ کس واقعاً نمی خواهد سهام خود را بفروشد زیرا آنها بسیار افت کرده اند.

در عین حال، خریداران هنوز تمایلی به خرید ندارند زیرا فکر می‌کنند که سهام حتی بیشتر سقوط خواهد کرد. و پس از آن دیدم که LP های سازمانی برخی از دارایی های خود را با ۴۰% تا ۶۰% تخفیف می فروشند . آیا شرکت های پرتفوی شما فعال تر با پلتفرم های ثانویه صحبت می کنند؟ آیا Accel هر یک از دارایی های خود را می فروشد؟

نه. ما قبلا اینجا بوده ایم، درست است؟ بنابراین در سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۰، یک چرخه مالی عظیم وجود داشت، و البته، پس از سال ۲۰۰۱، دوباره بسیار بسیار آرام شد.

بنابراین رونق و رکود بخشی از سرمایه داری و در نتیجه بخشی از سرمایه داری خطرپذیر است، بنابراین رویکرد ما این است که واقعاً بر ایجاد کسب و کارهای بزرگ و ارزشمند تمرکز کنیم و به مرور زمان، آن مشاغل بزرگ و ارزشمند به پنجره هایی ختم می شوند که نقدینگی وجود دارد. سپس اتفاقات خوبی رخ خواهد داد.

در چند سال گذشته رشد زیادی داشتیم، اما گاهی اوقات رشد ناکارآمدی هم داشت.

ما روی کارآمد کردن آنها کار می کنیم و واقعاً این شرکت ها را به کسب و کارهای بزرگ و ارزشمند تبدیل می کنیم، و سپس این نتایج عالی برای کارآفرینان ایجاد می کند، و همچنین شرکت های سرمایه گذاری بزرگ ایجاد می کند.

به طور خاص برای انجام شرط بندی های جدید به دنبال کجا هستید؟ من می‌دانم که فین‌تک یک حوزه مورد علاقه شما است، و این بخش به وضوح در سال گذشته یا بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

ما داریم به چه چیزی نگاه می کنیم؟ البته هوش مصنوعی مولد یک منطقه بسیار حاصلخیز برای ما است تا بتوانیم به اطرافمان نگاه کنیم.

امنیت همیشه هدیه‌ای است که مدام می‌دهند، زیرا مهاجمان و مدافعان با سلاح‌های قدرتمندتر برای نبرد با یکدیگر می‌آیند.

ما به ویژه روی امنیت شرکت‌های بازار بزرگ تمرکز کرده‌ایم، اما کسب‌وکارهای کوچک از مزایای دفاعی و امنیت زیادی برخوردار نبوده‌اند، بنابراین تعداد زیادی شرکت در حال تشکیل هستند که به SMEها کمک می‌کنند از خود در برابر جرائم سایبری محافظت کنند.

ما همچنین به انجام کارهای زیادی در زمینه پرداخت ها ادامه می دهیم و ما در حال تأمین مالی تعدادی از کارآفرینان مکرر هستیم که قبلاً مشاغل بزرگی ایجاد کرده اند و هنوز کاملاً جوان هستند و می خواهند دوباره این کار را انجام دهند و احتمالاً می خواهند آن را بزرگتر انجام دهند.

سرعت شما از آخرین باری که با هم صحبت کردیم چگونه تغییر کرده است؟ در حال حاضر نوشتن چک اولیه توسط Accel چقدر طول می کشد؟

با دوران رونق بسیار متفاوت است. در رونق واقعی [در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱]، ما معمولاً سه یا چهار روز فرصت داشتیم تا در مورد معامله تصمیم بگیریم. و این برای سرمایه گذاران خوب نیست، اما برای کارآفرینان نیز خوب نیست، زیرا در نهایت به مدت حداقل ۵ تا ۱۰ سال با هم کار می کنید، و زمانی که چنین تعهدی می دهید، خوب است که یکدیگر را بشناسید.

اکنون زمانی که ما باید واقعاً خودمان را با یک فرصت سرمایه گذاری و یک کارآفرین آشنا کنیم، دو یا سه هفته است، که بسیار هنجاری تر است، و به ما فرصتی می دهد تا کارآفرین را بشناسیم، اما به همان اندازه مهم، فرصتی برای آشنایی با ما به کارآفرین می دهد.

قبل از رونق، یک دوره معمول استقرار برای یک صندوق سه سال است و در سه سال مستقر می شود و تقریباً ۳۰ تا ۳۵ شرکت در هر صندوق وجود دارد.

در طول رونق، آن دوره استقرار قطعاً به دو سال و برای بسیاری از شرکت‌ها، گاهی اوقات یک سال و نیم – حتی سریع‌تر هم می‌رسید و شما به اندازه کافی تنوع زمانی را در صندوقی مانند آن دریافت نمی کنید، که باعث آسیب پذیری بیشتر صندوق های سرمایه گذاری می شود.

بنابراین اکنون به آنچه که من انتظار دارم یک چرخه استقرار سه ساله باشد، با یک دوره [سنتی تر] بازگشته ایم تا واقعاً یک فرصت را به درستی بررسی کنیم.

در آن دوره شرط‌بندی‌های زیادی انجام شد و نرخ مرگ و میر در دنیای استارت‌آپ همیشه بالاست. چگونه می دانید که زمان آن است که دوشاخه را بکشید؟

ما بر این عقیده‌ایم که همیشه بهترین کار برای شرکت‌های پرتفوی این است که پول تازه‌ای را از بیرون جمع‌آوری کنند، چه در مواقع خوب و چه در بد، زیرا این نوع بازار واقعیت بازار را در کل بازار بررسی می‌کند.

بنابراین اولین آزمون تورنسل این است که آیا یک شرکت قادر به جمع آوری پول از خارج است؟ مهم نیست در چه ارزشی. اگر آنها قادر به جمع آوری پول نباشند، این یک سیگنال از بازار است.

آیا تمایل بیشتری به تامین مالی بنیان‌گذاری دارید که قبل از اتمام کامل بنزین، سرمایه را به سرمایه‌گذاران برگردانده است؟

اگر یک کارآفرین بگوید، “گوش دهید، من دیگر به آن اعتقاد ندارم زیرا شرایط تغییر کرده است، بازار متفاوت است، من ترجیح می دهم همه چیز را به پایان برسانم و پول را به سرمایه گذاران پس بدهم و ادامه دهم.”

بر اساس مورد، ما با آن مشکلی نداریم. بد نیست اعتراف کنید که شرایط تغییر کرده است و فرصتی که مشترکاً فکر می کردید جذاب است دیگر وجود ندارد. اتفاق می افتد.

اما این چیزی نیست که ما فعالانه آن را بخواهیم. به طور معمول، با کارآفرینان، ما به نوعی متوجه می‌شویم که آنها در صندلی راننده هستند، بنابراین زمانی که آنها در معرض دید عموم قرار می‌گیرند، از آنها حمایت می‌کنیم.

زمانی که تصمیم می گیرند بفروشند از آنها حمایت می کنیم. ما همچنین از آنها حمایت می کنیم اگر آنها تصمیم بگیرند که شرایط تغییر کرده است و دیگر منطقی نیست که واقعاً دنبال رویای خود بروند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا