فناوری اطلاعات

طوفان پرتاب موشک «آرتمیس یک» را دوباره به تاخیر انداخت

به گزارش «نبض فناوری»، اسپیس اعلام کرد، سازمان فضایی آمریکا تصمیم داشت ماموریت آرتمیس یک را روز ۲۷ سپتامبر (سه شنبه هفته گذشته) به فضا پرتاب کند اما طوفان «ایان» موجب تغییر تاریخ انجام شد و قرار بود عملیات در ماه اکتبر انجام شود اما این تندباد عظیم ناسا را مجبور کرد تا موشک عظیم اس ال اس و کپسول اوریون را از روی پد پرتاب به داخل ساختمانVAB منتقل کند.

ایان روز پنج شنبه هفته گذشته از مقر فضایی کندی (محل در نظر گرفته شده برای پرتاب موشک اس ال اس) گذر کرد. این واحد در چند بخش با آب گرفتگی روبرو شد، البته به موشک اس ال اس و کپسول اوریون آسیبی نرسید.

با این وجود وقوع تندباد روی زمان انجام ماموریت آرتمیس یک تاثیر گذاشت. ناسا اکنون تصمیم دارد این عملیات را بین ۱۲ تا ۲۷ نوامبر انجام دهد، هرچند آنها هنوز زمان دقیق پرتاب در این بازه زمانی را مشخص نکرده اند.

مقامات ناسا در آپدیت روز گذشته اعلام کردند: تمرکز تلاش ها روی انجام عملیات در بازه نوامبر سبب می شود کارمندان مقر فضایی کندی فرصت بیابند تا نیازهای خانواده و خانه شان را پس از وقوع تندباد برطرف کنند و علاوه برآن تیم های پروژه بتواند کنترل های مورد نیاز قبل از بازگشت به پد پرتاب را انجام دهند.

برخی فعالیت هایی که در ساختمان VAB مقر فضایی کندی انجام می شود به «سیستم پایان پرواز» ماموریت آرتمیس یک(FTS) مربوط است. هدف توسعه این سیستم تخریب موشک در صورت خارج شدن از مسیر طی فرایند پرتاب است.

در حال حاضر موشک اس ال اس و اوریون در ساختمان VAB قرار دارند و قرار است تیم FTS را دوباره آزمایش کند.

منبع/ مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا