استارتاپ

مراقب پیامک های جعلی باشید

پیامک‌های جعلی حساب بانکی را خالی می‌کنند؟

به گزارش اپ خونه پیامک‌های جعلی عموما از شماره‌های شخصی ارسال می‌شوند. این پیام‌ها حاوی لینک فیشینگ در متن پیامک هستند که اطلاعات شخصی دریافت‌کننده پیام را درخواست می‌کنند. این گونه پیام‌ها در بدترین حالت اطلاعات بانکی را لو داده و حساب بانکی را خالی کند.

جالب است بدانید که رتبه اول فیشینگ به بخش مالی تعلق دارد. اگر با فیشینگ آشنایی ندارید به لینک زیر مراجعه کنید.
کسانی که با روش‌های فناوری اطلاعات آشنایی دارند این روزها از راه‌های کلاهبرداری از این طریق اقدام می‌کنند. به این ترتیب که با راه‌اندازی سایت‌های جعلی مشابه سایت اصلی، اطلاعات افراد عموما برای سوءاستفاده‌های مالی سرقت می‌شود.

این روش اگرچه با راه‌اندازی رمز دوم پویا تا حد زیادی کاهش یافته، اما همچنان قربانیانی دارد. ثبت‌نام سهام عدالت، ابلاغیه‌ قضایی،‌ ثبت‌نام دریافت رایانه، از روش‌های جدیدی است که توسط کلاهبرداران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هرچند بارها مسئولان هشدار داده‌اند که مردم به آدرس‌ سایت‌هایی که برایشان ارسال می‌شود، توجه داشته باشند و همچنین پیامک‌های قضایی یا دیگر سازمان‌های دولتی و حاکمیتی را با شماره‌های شخصی نادیده بگیرند، اما باز هم همچنان احتمال فریب خوردن کاربران وجود دارد.
فیشینگ چه اهدافی دارد؟

هدف پیام‌های فریبنده اغلب خالی کردن حساب بانکی کاربر یا نصب بدافزار روی گوشی است که می‌تواند ناخواسته افراد را به سایت‌های جعلی بکشاند.

علاوه بر مواردی ذکر شده کلاهبرداران ممکن است اطلاعات شخصی کاربر از قبیل نام، کدملی و دیگر اطلاعاتی که در مهندسی اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرد را از افراد دریافت کنند.

در حالت خطرناک‌تری هم از افراد می‌خواهند مبلغی را به سایت دولتی که وارد شده‌اند (در حالی که سایت فیشینگ است) واریز کنند. این مبلغ ممکن است ناچیز باشد، اما با وارد کردن اطلاعات بانکی، تمام حساب کاربر در معرض خطر قرار می‌گیرد.

بنابراین هنگام دریافت پیامک‌هایی که دارای لینک است، حتما دقت کنید و تا جایی که امکان دارد روی لینکی که در پیامک آمده کلیک نکنید. سعی کنید خودتان آدرس سایت مورد نظر را از مرورگر جست‌وجو کنید تا گرفتار کلاهبرداری‌های فیشینگ نشوید.

همچنین کاربران توجه داشته باشند که پیامک‌های دولتی از شماره‌های شخصی ارسال نمی‌شوند. درصورت مواجهه با پیام‌هایی که شما را به باز کردن لینک دعوت می‌کنند، احتمال فیشینگ وجود دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا