اخبار اینترنت

موزیلا سرمایه گذاری Mastodon خود را با راه اندازی بتا سرور بسیار تعدیل شده خود گسترش می دهد

به گزارش اپ خونه، موزیلا در حال گسترش سرمایه‌گذاری خود در اکوسیستم غیرمتمرکز رسانه‌های اجتماعی Mastodon با اعلام امروز است که سرور خود را – یا «مثلاً» به زبان Mastodon – برای آزمایش بتا خصوصی باز می‌کند.

این شرکت سال گذشته برنامه‌های خود را برای ایجاد و شروع آزمایش یک نمونه در دسترس عموم در Mozilla.social با هدف تمرکز بر چگونگی کمک به حل چالش‌های «فنی، تجربه و قابلیت اعتماد» در یک فضای اجتماعی فدرال اعلام کرد.

اکنون، می گوید، آماده است تا کاربران را از لیست انتظار خود آغاز کند.

این شرکت تصریح کرد که رویکردش به شبکه اجتماعی رویکردی نخواهد بود که به طور کامل آزادی بیان را مجاز کند.

در عوض، موزیلا می‌گوید که اعلام یک پلتفرم «خنثی» اغلب به عنوان بهانه‌ای برای اجازه دادن به رفتارها و محتوایی که برای آزار و اذیت و آسیب رساندن به دیگران طراحی شده‌اند، استفاده می‌شود.

این رویکرد آن را به تعدیل محتوا در مخالفت ظاهری با دیگران از جمله، به ویژه، دیدگاه ایلان ماسک برای توییتر قرار می دهد.

در اطلاعیه ای که در وبلاگ موزیلا منتشر شد، آمده است :

«برنامه تعدیل محتوای ما ریشه در اهداف و ارزش های بیان شده در مانیفست موزیلا دارد – کرامت انسانی، شمول، امنیت، بیان فردی و همکاری. ما درک می کنیم که بیان فردی اغلب، به ویژه در ایالات متحده، به عنوان یک حق مطلق برای آزادی بیان به هر قیمتی دیده می شود. حتی اگر این هزینه برای دیگران ضرر داشته باشد. ما با این دیدگاه موافق نیستیم. ما می‌خواهیم در این مورد شفاف باشیم.»

علاوه بر این، موزیلا خاطرنشان می کند که جعبه شنی جدیدش با قوانینی در مورد اینکه چگونه کاربرانش اجازه تعامل با یکدیگر را دارند، ارائه می شود.

تاکید می‌کند که این قوانین ممکن است از روز اول کامل نباشند، اما این پروژه شامل تعامل با جامعه در یک گفتگوی باز با تکامل همه چیز است.

موزیلا می‌گوید هر کسی که دیدگاه‌های خود را در مورد تعدیل محتوا و محدودیت‌های آزادی بیان ندارد، «کاملاً آزاد است که اگر آن‌ها را دوست ندارید، به جای دیگری بروید».

این نمونه در طول این آزمایش بتا هنوز به طور گسترده برای عموم باز نیست. کاربران علاقه مند باید ابتدا در لیست انتظار ثبت نام کنند ، جایی که می توانند به صورت اختیاری دسته های موجود توییتر یا ماستودون خود را نیز به اشتراک بگذارند.

صفحه آن نشان می دهد که در حال حاضر، این نمونه فقط ۱۳۸ کاربر فعال دارد. در مجموع، سرور اکنون ۲۵۰ کاربر دارد.

گفته شده که موزیلا قصد دارد فعلاً تعداد را عمداً کم نگه دارد و گروه هایی را که با آنها ارتباط برقرار می کند اولویت بندی می کند. جوامع حاشیه نشین، ناشران و روزنامه نگاران در اولویت خواهند بود.

تد هان، مدیر محصول برای Mozilla.social، خاطرنشان می کند:

“جوامعی که قبلاً با آنها کار کرده ایم، ابتدا به نسخه بتا Private دسترسی خواهند داشت، که برخی از آنها شامل افرادی از لیست انتظار می شود.”

او گفت نسخه بتا به حدود ۱۰۰۰ کاربر محدود خواهد شد.

او افزود: «ما در حال برنامه‌ریزی برای باز کردن نسخه بتا در مرحله‌ای هستیم زیرا می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که یک تیم نظارتی محتوا و ابزارهای دیگری داریم که می‌توانند نسبت به اندازه پایگاه کاربر مقیاس شوند. »

هان گفت: «ما در تابستان امسال برای باز کردن نسخه بتای Mozilla.social کار می‌کنیم، اما عجله نداریم زیرا فکر می‌کنیم برای راه‌اندازی ابزارهای رسانه‌های اجتماعی مهم است.»

این نمونه تنها راهی نیست که موزیلا در جامعه Mastodon سرمایه گذاری کرده است. همچنین در اوایل سال جاری، دور تأمین مالی یک برنامه تلفن همراه Mastodon، معروف به Mammoth را رهبری کرد .

Mammoth که در ابتدا توسط توسعه دهنده iOS، Shihab Mehboob، خالق یک برنامه موسیقی عجیب و غریب Vinyls و مشتری توییتر Aviary 2 ساخته شد، توسط شرکتی که اکنون این پروژه را رهبری می کند خریداری شد.

ماموت جدید توسط بارت دکرم هدایت می‌شود که قبلاً امور بازاریابی و تجاری را در بنیاد موزیلا اداره می‌کرد و روی راه‌اندازی فایرفاکس ۱.۰ کار می‌کرد و بعداً از طریق خرید Tapulous خود را در گروه بازی‌های موبایل دیزنی یافت .

یکی از ویژگی‌های متمایز Mammoth این است که هدف آن آسان‌تر کردن پیوستن به Mastodon با افزودن کاربران به سرور پیش‌فرض Moth.social است.

با این حال، اگر بعداً به سرور خود موزیلا جایگاه برجسته‌تری در برنامه داده شود، تعجب آور نخواهد بود.

اما در حال حاضر، موزیلا گفت که مستقیماً با Mammoth روی چنین ادغام‌هایی کار نمی‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا