استارتاپ

نوع جدیدی از صندوق PE قصد دارد استارت‌آپ‌های آلمانی را به یونیکورن های بالقوه و خروجی‌های بزرگ‌تر تبدیل کند

به گزارش اپ خونه، استارت‌آپ‌های اروپایی همیشه از مشکل همیشگی استارت‌آپ رنج می‌برند: چگونه از آن خارج شویم؟ با این حال، در اروپا این مشکل همیشه به ویژه حاد بوده است.

چه تعداد غول بزرگ صنعتی یا شرکتی اروپایی خریداری یا استخدام می کنند؟ نه آنقدر زیاد و نه به اندازه کافی.

این بخشی از دلیلی است که بسیاری از استارت‌آپ‌های اروپایی در نهایت به ایالات متحده می‌روند. ایالات متحده یکی از معدود بازارهایی است که می‌توانید در آن به مقیاس مناسبی دست پیدا کنید، همچنین این پتانسیل را دارد که از طریق فروش به یکی از پلتفرم‌های فناوری جهانی یا خارج شوید.

اکنون یک صندوق سرمایه گذاری خصوصی آلمانی جدید، اما کمی متفاوت، امیدوار است حداقل بخشی از مشکل را حل کند، و حداقل در آلمان، که تمرکز اصلی آن خواهد بود.

سرمایه‌گذار خصوصی FLEX Capital (مستقر در برلین) می‌گوید که اکنون دومین صندوق خود را به مبلغ ۳۰۰ میلیون یورو با هدف جمع‌آوری مؤثر شرکت‌های فناوری متوسط آلمانی زبان و دادن مقیاس جهانی به این نهادهای ادغام شده بسته است.

این یک استفاده غیرمعمول از وجوه PE است و FLEX را در مقوله‌ای کمی متفاوت با لباس‌های متوسط PE قرار می‌دهد.

سرمایه گذاران شامل صندوق سرمایه گذاری، سرمایه گذاران نهادی از اروپا و ایالات متحده و بنیانگذاران برخی از شرکت های موفق اروپایی مانند کریستوف یوست، پیتر والچک، فلیکس هاس، یان بکر، آندریاس اتن و دکتر رابرت ووتکه هستند.

به نظر می رسد فرصت وجود دارد. در منطقه DACH (شامل آلمان، اتریش و سوئیس) ۱۱۰۰۰ شرکت اینترنتی و نرم افزاری متوسط وجود دارد که بین ۵ تا ۳۰ میلیون یورو در سال فروش دارند.

کریستوف جوست، شریک مدیریت FLEX Capital، در بیانیه ای به تشریح تفکرات خود می پردازد:

«برای دستیابی به تقویت لازم بخش نرم افزاری خود در منطقه DACH از طریق نوآوری و رشد، سرمایه و دانش بیشتری باید به نرم افزارهای موفق سرازیر شود. شرکت‌های فناوری که در حال حاضر رهبران دسته‌بندی هستند…

صندوق جدید ما را قادر می‌سازد تا این کار را یک بار دیگر انجام دهیم: سرمایه‌گذاری روی کارآفرینان برجسته و تیم‌های مدیریتی که به دنبال شریک شایسته برای توسعه بیشتر شرکت‌های نرم‌افزاری خود هستند.»

FLEX Capital از زمان تأسیس خود در سال ۲۰۱۹، ۱۳ شرکت نرم افزاری متوسط از جمله Nitrado (میزبان بازی چند نفره) را خریداری کرده است.

ComX، یک پلت فرم فروش B2B است. گروه EVEX، برای متخصصان مراقبت از شنوایی و بینایی‌شناسان؛ و گروه OMS، یک گروه نرم افزاری برای مدیریت خروجی است.

یکی از حامیان FLEX Capital، فلیکس هاس است، که بیشتر به خاطر موسس آمیاندو و IDnow، و همچنین به عنوان یکی از سازمان‌دهندگان و میزبان Bits & Pretzels، بزرگترین رویداد بنیان‌گذاران آلمان شناخته می‌شود.

هاس استراتژی FLEX را به طور کامل برای من توضیح داد: “ما ۵۱٪ – ۱۰۰٪ از یک شرکت را می خریم. ما روی استارت‌آپ‌های نرم‌افزاری کوچک‌تر (مانند درآمد ۱۵ میلیون یورو، سود ۳ میلیون یورو) تمرکز خواهیم کرد، سپس آنها را با دو یا سه رقیب دیگر ترکیب خواهیم کرد.

سپس رهبر بسیار بزرگتری خواهد داشت (به عنوان مثال شرکتی با درآمد ۱۰۰ میلیون یورو و سود ۲۰ میلیون یورو). سپس شرکت‌ها به اندازه‌ای بزرگ هستند که یا برای عرضه اولیه سهام یا فروخته شدن به شرکت‌های سهام خصوصی «عادی‌تر» باشند.”

اگر هاس درست می‌گوید، استارت‌آپ‌های آلمانی فرصت خروج جدید بالقوه‌ای دارند. و در این محیط کلان متمایل به نزولی، این نمی تواند چیز بدی باشد، به خصوص اگر شما یک استارتاپ هستید که بالا بردن آن دشوار است و به دنبال درهای خروج هستید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا