فناوری اطلاعات

چرا باتری گوشی اندرویدی یک شبه خالی می شود و چگونه آن را برطرف کنیم

به گزارش اپ خونه، وقت آن رسیده است که بفهمید چه چیزی باعث می شود باتری گوشی اندرویدی شما یک شبه خالی شود. ممکن است دلایل مختلفی وجود داشته باشد که تلفن شما حتی زمانی که از آن استفاده نمی کنید، شارژ خود را از دست می دهد .

در حالی که اکثر تلفن های هوشمند مدرن دارای قابلیت شارژ سریع (fast-charging) هستند، مصرف سریع باتری سیستم اندروید هرگز نشانه خوبی نیست زیرا در صورت نیاز ممکن است با یک تلفن خاموش مواجه شوید و اگر از شارژر خود دور هستید، نمی توانید کاری در مورد آن انجام دهید.

بنابراین، اگر اندروید شما یک شبه شارژ خود را از دست می دهد یا نمی دانید که چرا باتری گوشی اندرویدی شما به سرعت تخلیه می شود، در اینجا چند راه حل برای حل این مشکل وجود دارد.

چرا باتری تلفن اندرویدی یک شبه تمام می شود؟

هر فعالیتی در گوشی هوشمند شما باتری مصرف می کند. خواه از آن استفاده می‌کنید یا نه، همه چیز، از بازخوانی برنامه در پس‌زمینه برای واکشی اعلان‌ها تا اتصال ناسازگار به شبکه می‌تواند باعث تخلیه باتری شود.

ما اغلب این پارامترها را نادیده می گیریم بدون اینکه فکر کنیم ممکن است باتری را در پس زمینه تخلیه کنند.

علاوه بر این، در شب که از تلفن استفاده نمی‌کنید، به ویژگی‌های اضافی مانند Always On Display یا  high refresh rate  برای صفحه نمایش نیازی نیست. اما، ما اغلب آنها را حتی هنگام رفتن به رختخواب فعال می کنیم.

ما تمام این نگرانی‌ها و مراحل مربوطه را برطرف می‌کنیم تا به شما کمک کنیم باتری تلفن اندروید خود را یک شبه خالی نکنید.

۸ راه برای جلوگیری از خالی شدن باتری گوشی اندروید در طول شب

در اینجا چند راه حل اثبات شده برای جلوگیری از تخلیه بیش از حد باتری گوشی در شب آورده شده است. با این حال، توجه داشته باشید که مقداری تخلیه در محدوده ۴-۵٪ در طول شب طبیعی در نظر گرفته می شود. هر چیزی بیشتر از این باشد ، باید مراحل زیر را دنبال کنید.

۱. Always On Display را غیرفعال کنید

Always On Display یکی از کاربردی ترین ویژگی های گوشی های هوشمند است. این به شما امکان می دهد بدون روشن کردن صفحه نمایش، به سرعت به زمان، تاریخ و اعلان های گوشی خود نگاه کنید. با این حال، این یک مورد برای مصرف باتری است و از این رو، در صورت عدم استفاده باید غیرفعال شود.

بنابراین، اگر گوشی شما گزینه Always On Display یا ambient display را دارد، آن را در شب خاموش کنید.

مرحله ۱: به برنامه تنظیمات گوشی خود بروید و روی Display ضربه بزنید. تنظیمات مربوط به Always On Display را در گوشی خود پیدا کنید و آن را انتخاب کنید.

توجه: بسته به سازنده، تنظیمات ممکن است به عنوان Ambient Display، Peek Display و غیره نامیده شود.

Tap DisplayTap Peek Display

مرحله ۲: اگر کلید دقیقاً در کنار گزینه قرار دارد، آن را خاموش کنید. اگر نه، روی option ضربه بزنید و سپس آن را خاموش کنید. وقتی صبح از خواب بیدار شدید، کلید را دوباره روشن کنید.

Disable Peek Display

اگر تلفن شما دارای برنامه Always On Display است، آن را نیز خاموش کنید، زیرا این یک راه حل اثبات شده است که به نظر می رسد برای کاربران کارساز بوده است.

نکته: اگر نمی‌خواهید این ویژگی را هر روز خاموش و روشن کنید، شب‌ها گوشی خود را رو به پایین قرار دهید. این کار سنسور مجاورت را می پوشاند و از روشن شدن نمایشگر جلوگیری می کند.

۲. حالت پرواز/هواپیما را در شب فعال کنید

شبکه ناپایدار یکی از بزرگترین دلایل تخلیه باتری در گوشی های هوشمند است. اگر اتصال تلفن همراه در نزدیکی خانه شما ضعیف باشد، تلفن اندروید شما همچنان ارتباط خود را قطع خواهد کرد . سپس تلفن باید به طور مکرر شبکه را جستجو کند – که منجر به تخلیه گسترده باتری می شود.

Enable Airplane Mode

قبل از رفتن به رختخواب، عادت کنید که تلفن خود را در حالت هواپیما یا حالت پرواز قرار دهید تا مرتباً شبکه را جستجو نکند. صبح که بیدار شدید آن را خاموش کنید.

۳. DND را در شب تنظیم کنید

هر زمان که اعلان دریافت می کنید، گوشی هوشمند صفحه نمایش خود را روشن می کند تا شما را از آن مطلع کند. در حالی که این کار در روز مفید است، در شب هنگام خواب بی فایده است.

علاوه بر این، واکشی اعلان‌ها شامل تازه‌سازی یک برنامه در پس‌زمینه نیز می‌شود – که باعث تخلیه بیشتر باتری می‌شود.

برای دسترسی به پنل تنظیمات سریع، انگشت خود را از بالا به پایین بکشید و DND را فعال کنید تا از روشن شدن صفحه نمایش گوشی توسط اعلان‌ها جلوگیری کنید.

Enable DND

۴. برنامه های پس زمینه را ببندید و گوشی خود را ریستارت کنید

اغلب، ما راه حل های اساسی را که ممکن است موثر باشند نادیده می گیریم. برای مثال، چیزی به سادگی حذف تمام کارهای پس‌زمینه می‌تواند فرآیندی را که باتری مصرف می‌کند از بین ببرد.

برای دسترسی به منوی برنامه های اخیر، انگشت خود را از پایین به بالا بکشید و نگه دارید. سپس روی هر یک از آنها انگشت خود را به سمت بالا بکشید تا فرآیند پایان یابد.

پس از اتمام کار، گوشی خود را مجددا راه اندازی یا restart کنید.

Swipe Up To Remove Apps

۵. مصرف باتری App-Wise را بررسی کنید

برخی از برنامه های اندروید به دلیل مصرف باتری در پس زمینه بدنام هستند. چه برنامه گوگل باشد و چه مرورگر کروم ، به احتمال زیاد یک برنامه باتری بیشتری از میزان مورد نیاز مصرف می کند. بهترین راه برای تعیین برنامه، بررسی صفحه آمار دقیق باتری در اندروید است.

مرحله ۱: برنامه تنظیمات را باز کنید و به منوی Battery بروید. سپس، Battery Usage را انتخاب کنید.

Select Battery Usage
مرحله ۲: به لیست برنامه های زیر نمودار نگاه کنید. اگر متوجه شدید که یک برنامه غیرعادی درصد باتری را تخلیه می کند، وقت آن رسیده است که آن را حذف کنید.

Check for Rogue App

اگر نمی توانید برنامه را حذف نصب کنید، می توانید بهینه سازی باتری را فعال کنید و از اجرای برنامه در پس زمینه جلوگیری کنید.

مرحله ۳: در برنامه Settings، به بخش Apps رفته و روی “See all apps” ضربه بزنید.

Select See All Apps
مرحله ۴: اپلیکیشنی را که باتری را خالی می کند پیدا کنید و روی آن ضربه بزنید. سپس، باتری را انتخاب کنید.

Select Rogue AppSelect Battery

مرحله ۵: گزینه Optimized را انتخاب کنید. همچنین، برای اندازه گیری خوب، یک بار برنامه را به اجبار متوقف کنید.

Force Stop
اکنون، برنامه تا زمانی که آن را باز نکنید، شروع نمی شود. این کار از تخلیه باتری در طول شب روی گوشی شما جلوگیری می کند.

توجه: برنامه ساعت را روی تلفن خود محدود نکنید زیرا باعث می شود ساعت به موقع زنگ نخورد. تنظیم زنگ هشدار باتری گوشی شما را خالی نمی کند.

۶. برنامه جدید را حذف نصب کنید

آیا اخیراً باتری تلفن شما بیش از حد شروع به تخلیه کرده است؟ اگر چنین است، به احتمال زیاد برنامه جدیدی که نصب کرده اید مقصر است. در این صورت، برنامه را حذف نصب کنید تا ببینید آیا تفاوتی ایجاد می کند یا خیر.

اگر اخیراً برنامه جدیدی را از Play Store نصب کرده اید، آن را از تلفن خود حذف نصب کنید. سپس، تخلیه باتری را در طول شب مشاهده کنید.

اگر قبل از حذف برنامه به اندازه تخلیه با برنامه نیست، علت را پیدا کرده اید. سعی کنید جایگزینی برای آن برنامه پیدا کنید که باتری را به سرعت تخلیه نکند.

۷. حساب های اضافی گوگل را حذف کنید

چندین کاربر ثابت کرده‌اند که ورود چندین حساب گوگل به تلفن‌هایشان منجر به تخلیه بی‌سابقه باتری شده است. اگر شما نیز یک یا چند حساب گوگل در دستگاه خود دارید، سعی کنید آنها را حذف کنید تا ببینید آیا مشکل را حل می کند یا خیر.

مرحله ۱: برنامه Settings را باز کنید و به “Passwords & Accounts” بروید. فهرست حساب‌ها را بررسی کنید تا ببینید آیا بیش از یک حساب Google وارد شده‌اید یا خیر. اگر بله، حساب(هایی) را انتخاب کنید که چندان مهم نیستند. حساب اصلی خود را انتخاب نکنید.

Remove Account

مرحله ۲: روی Remove account ضربه بزنید. وقتی از شما خواسته شد گزینه را تایید کنید.

Tap Remove Account
پس از این کار تخلیه باتری را مشاهده کنید تا ببینید آیا تفاوتی ایجاد می کند یا خیر.

۸. تلفن خود را ریست کنید

اگر همه چیز شکست خورد، آخرین راه حل شما این است که گوشی خود را به تنظیمات کارخانه ریست کنید.

برگشت به تنظیمات کارخانه تمام داده های شما را پاک می کند تا بتوانید از نو شروع کنید. این همچنین هرگونه تنظیمات یا برنامه بدی را که باعث تخلیه بیش از حد باتری در یک شب می شود، از بین می برد.

مرحله ۱: برنامه تنظیمات را باز کنید و به سیستم بروید. گزینه های Reset را انتخاب کنید.

Select Reset options
مرحله ۲: “Erase all data (factory reset)” را انتخاب کنید. با انتخاب یکبار دیگر «Erase all data» را تأیید کنید.

Choose ‘Erase all data (factory reset)Erase all dataهنگامی که تلفن شما ریست شد، آن را از ابتدا بدون بازیابی نسخه پشتیبان تنظیم کنید. گاهی اوقات، برخی از فایل‌های پشتیبان می‌توانند حاوی داده‌های اشتباهی باشند که ممکن است منجر به تخلیه باتری یک شبه شود.

بیدار شدن از خواب و از دست دادن ۲۰ تا ۳۰ درصد باتری گوشی در طول شب، منظره‌ای است که هرگز نمی‌خواهیم ببینیم. اما، اگر باتری گوشی اندرویدی شما به هر دلیلی یک شبه خالی می‌شود، امیدواریم راه‌حل‌های بالا به شما کمک کرده باشد که خوابی راحت و بدون نگرانی از خالی شدن باتری داشته باشید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا