تکنولوژی

گوگل تلاش می کند تا به سرمایه گذاران در مورد پیشرفت هوش مصنوعی اطمینان دهد زیرا ChatGPT از گردن خود نفس می کشد

به گزارش اپ خونه، گوگل در جریان تماس سه ماهه خود برای اطمینان دادن به سرمایه گذاران و تحلیلگران تلاش کرد که همچنان در توسعه هوش مصنوعی پیشرو است.

نتایج سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ این شرکت بسیار مورد انتظار بود زیرا سرمایه گذاران و صنعت فناوری منتظر پاسخ گوگل به محبوبیت ChatGPT OpenAI بودند، که این پتانسیل را دارد که تجارت اصلی آن را تهدید کند.

طی این تماس، ساندار پیچای، مدیر عامل گوگل ، در مورد برنامه های این شرکت برای عرضه مدل های زبان بزرگ مبتنی بر هوش مصنوعی (LLM) مانند LaMDA در هفته ها و ماه های آینده صحبت کرد.

پیچای گفت که کاربران به زودی می توانند از مدل های زبان بزرگ به عنوان یک همراه برای جستجو استفاده کنند. یک LLM، مانند ChatGPT، یک الگوریتم یادگیری عمیق است که می تواند متن و سایر محتواها را بر اساس دانش از مقادیر عظیمی از داده های متنی تشخیص، خلاصه و تولید کند.

پیچای گفت مدل هایی که کاربران به زودی می توانند از آنها استفاده کنند به ویژه برای آهنگسازی، ساختن و خلاصه کردن خوب هستند.

پیچای گفت:

«اکنون که می‌توانیم تجربیات مستقیم‌تری از نوع LLM را در جستجو ادغام کنیم، فکر می‌کنم این به ما کمک می‌کند تا انواع جدیدی از موارد استفاده، موارد استفاده تولیدی را گسترش دهیم و ارائه کنیم.

و بنابراین، فکر می‌کنم این فرصتی است برای بازاندیشی و تجسم مجدد و هدایت جستجو برای حل موارد استفاده بیشتر برای کاربران ما نیز. این روزهای اولیه است، اما خواهید دید که ما جسور هستیم، چیزها را بیرون می گذاریم، بازخورد می گیریم و تکرار می کنیم و اوضاع را بهتر می کنیم.»

نظرات پیچای در مورد رقیب احتمالی ChatGPT در حالی است که این هفته گزارشی نشان داد که مایکروسافت در تلاش است تا نسخه سریع‌تری از ChatGPT را که به نام GPT-4 شناخته می‌شود، در بینگ بگنجاند، در اقدامی که باعث می‌شود موتور جستجوی آن، که امروز تنها یک بخشی از سهم بازار جستجو، رقابتی تر با گوگل باشد.

محبوبیت ChatGPT باعث شده است که گوگل برای کمک در مبارزه با تهدید احتمالی به لری پیج و سرگئی برین هم بنیانگذاران مراجعه کند.

نیویورک تایمز اخیرا گزارش داده است که پیج و برین جلسات متعددی با مدیران اجرایی داشته اند تا در مورد برنامه های هوش مصنوعی شرکت استراتژی داشته باشند.

پیچای در طول این تماس به سرمایه‌گذاران و تحلیلگران هشدار داد که این فناوری باید به آرامی مقیاس‌پذیر شود و استفاده گسترده از زبان را هنوز در «روزهای اولیه» خود می‌داند.

او همچنین گفت که این شرکت با احساس مسئولیت عمیق در حال توسعه هوش مصنوعی است و در هنگام عرضه محصولات مبتنی بر هوش مصنوعی مراقب خواهد بود، زیرا این شرکت قصد دارد در ابتدا ویژگی‌های بتا را راه‌اندازی کند و سپس به آرامی از آنجا افزایش یابد.

او در ادامه خاطرنشان کرد که گوگل ابزارها و API های جدیدی را برای توسعه دهندگان، سازندگان و شرکا فراهم می کند تا آنها را قادر سازد تا اپلیکیشن های خود را بسازند و امکانات جدیدی را با هوش مصنوعی کشف کنند.

علاوه بر این، گوگل اعلام کرد که از سه ماهه اول سال ۲۰۲۳، این شرکت قصد دارد ساختار گزارش خود را برای بخش هوش مصنوعی DeepMind خود تغییر دهد.

این بخش اکنون به‌عنوان بخشی از هزینه‌های شرکت آلفابت گزارش می‌شود، برخلاف گزارش‌های دیگر در چتر شرط‌های دیگر، که شامل پروژه‌های با سود طولانی است. روث پورات، مدیر مالی آلفابت گفت که این تغییر گزارش “منعکس کننده تمرکز استراتژیک در DeepMind برای پشتیبانی از هر یک از بخش های ما است.”

این حرکت همچنین به منظور نشان دادن این موضوع به صنعت است که این شرکت در مورد سرمایه گذاری در فضای پیشرفته هوش مصنوعی جدی است.

اندکی پس از تماس، غول فناوری فاش کرد که در ۸ فوریه رویداد جستجو و هوش مصنوعی برگزار می کند. هدف از این رویداد این است که نشان دهد چگونه گوگل از قدرت هوش مصنوعی استفاده می کند تا نحوه جستجو، کاوش و تعامل مردم با آن را دوباره تصور کند.

بر اساس دعوت نامه ای که برای خبرنگاران ارسال شد، اطلاعات را طبیعی تر و شهودی تر از همیشه می کند تا آنچه را که نیاز دارید پیدا کنید. این دعوت همچنین شامل نکاتی در مورد Google Maps، لنز، خرید و ترجمه است.

گوگل معمولاً در خلال کنفرانس I/O خود در ماه می، به‌روزرسانی‌های Maps، Lens و سایر محصولات مشابه را به اشتراک می‌گذارد که این رویداد شگفت‌انگیز جدید را جالب می‌کند.

از آنجایی که چند روز دیگر انجام می‌شود، به نظر می‌رسد که گوگل بر روی تهدیدات موجود علیه کسب‌وکار اصلی خود تمرکز کرده و به سرمایه‌گذاران اطمینان می‌دهد که هنوز یک شرکت اول در هوش مصنوعی است.

پیچای در طول این تماس گفت: “هوش مصنوعی عمیق ترین فناوری است که ما امروز روی آن کار می کنیم.”

«محققان با استعداد، زیرساخت‌ها و فناوری ما را در موقعیت بسیار خوبی قرار می‌دهند، زیرا هوش مصنوعی به نقطه عطف می‌رسد. بیش از شش سال پیش، من برای اولین بار در مورد گوگل صحبت کردم که اولین شرکت هوش مصنوعی است. از آن زمان، ما پیشرو در توسعه هوش مصنوعی بوده ایم. ما تازه در آغاز سفر هوش مصنوعی خود هستیم و بهترین ها هنوز در راه است.»

یکی دیگر از توسعه‌های جدید که تمرکز گوگل بر هوش مصنوعی را نشان می‌دهد، خبر سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیون دلاری آن در استارت‌آپ هوش مصنوعی Anthropic است. این خبر ابتدا توسط فایننشال تایمز گزارش شد و گوگل سرمایه گذاری را در روز جمعه برای TechCrunch تایید کرد.

کلود مدل هوش مصنوعی Anthropic که اخیراً معرفی شده است به عنوان رقیب ChatGPT در نظر گرفته می شود. بودجه جدید ارزش شرکت مستقر در سانفرانسیسکو را حدود ۵ میلیارد دلار خواهد داشت.

این خبر در حالی منتشر می شود که مایکروسافت اخیراً از سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری در OpenAI خبر داده است.

پیچای در طول این تماس تکرار کرد که گوگل چندین سال است که روی هوش مصنوعی سرمایه گذاری کرده است.

اگرچه این درست است، اما این شرکت دقیقاً گام‌های قابل توجهی در این فضا به طور عمومی برنداشته است. به عنوان مثال، این شرکت دارای برنامه AI Playground است که پتانسیل آن را داشت که مانند ChatGPT باشد، اما عمدا محدود بود.

این شرکت همچنین از یک مدل زبان هوش مصنوعی به نام PaLM که مخفف Pathways Language Model است، در I/O سال گذشته رونمایی کرد . این بزرگترین مدل این شرکت تا به امروز است، اما گوگل هنوز برنامه های خود را برای این مدل یا نحوه استفاده از آن به اشتراک نگذاشته است.

علی‌رغم تضمین‌های گوگل، سرمایه‌گذاران اکنون به دقت دنبال می‌کنند تا ببینند غول جستجو چگونه به تهدید احتمالی ChatGPT پاسخ می‌دهد.

اگرچه سهام آلفابت امروز پس از انتشار گزارش سود ناامیدکننده سه ماهه چهارم، کاهش یافت، اما این شرکت تا اواسط روز تمام زیان خود را جبران کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا