نرم افزار موبایل

Bluesky جایگزین توییتر با پشتیبانی جک دورسی به اندروید رسید

به گزارش اپ خونه، Bluesky ، جایگزین توییتر که توسط بنیانگذار و مدیر عامل توییتر جک دورسی پشتیبانی می شود، اکنون برای کاربران اندروید منتشر شده است.

این اپلیکیشن، که آینده‌ای از شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز و الگوریتم‌های انتخابی خود را نوید می‌دهد ، ابتدا در اواخر فوریه برای کاربران iOS راه‌اندازی شد و در نسخه بتا بسته باقی می‌ماند.

این انحصار تا حدودی باعث افزایش تقاضا برای شبکه اجتماعی جدیدتر شده است، اما پیوستن نام دورسی نیز همینطور است.

برای بسیاری، Bluesky نشان‌دهنده امید به انجام توئیتر است – جایی که مفاهیم اصلی در مورد پست‌های کوتاه و یک جدول زمانی مشترک باقی می‌مانند، اما مشکلات مربوط به اعتدال و کنترل متمرکز برطرف می‌شوند.

هدف Bluesky این است که به کاربران امکان انتخاب الگوریتمی بدهد، و در نهایت به آنها اجازه می‌دهد از بین بازاری از الگوریتم‌ها انتخاب کنند که به آنها اجازه می‌دهد آنچه را که در فید خود می‌بینند، به جای کنترل آن توسط برخی مقامات مرکزی، کنترل کنند.

با این حال، در زمان راه‌اندازی، Bluesky یک نسخه کاهش‌یافته از توییتر بدون بسیاری از ویژگی‌هایی است که شبکه اجتماعی امروزی را می‌سازد، از جمله ابزارهای اساسی برای ردیابی لایک‌ها یا نشانک‌ها، ویرایش توییت‌ها، نقل قول‌ها، DM، استفاده از هشتگ‌ها و بیشتر که مهم به نظر می رسند.

همچنین به جای مشارکت در کار موجود در مورد ActivityPub ، پروتکل منبع باز توئیتر جایگزین Mastodon و طیف وسیعی از برنامه های غیرمتمرکز دیگر در Fediverse گسترده تر، در حال ایجاد تمرکززدایی با پروتکل خود – پروتکل AT – است.

این سرورهای متصل به هم، نرم افزار باز مورد استفاده برای انتشار وب را اجرا می کنند.

این امر Bluesky را در خارج از جایی قرار می دهد که بسیاری از فعالیت های فعلی حول شبکه های اجتماعی غیرمتمرکز انجام می شود.

اگرچه Mastodon به دلیل پیچیده بودن بیش از حد یا داشتن حال و هوای بد مورد انتقاد قرار گرفته است ، اما گاهی اوقات، پروتکل پشت آن موجی از پیشرفت های جدید را پس از تصاحب هرج و مرج ایلان ماسک در توییتر الهام می بخشد.

پس از اینکه ماسک بدون تشریفات، دسترسی آنها را به API توییتر قطع کرد، سازندگان سابق برنامه های توییتر توجه خود را به این شبکه اجتماعی معطوف کردند، زیرا به تازگی کلاینت های Mastodon صیقلی مانند Ivory و Mammoth را راه اندازی کردند.

Flipboard و Medium نیز نقش‌های فعالی در جامعه ایفا کرده‌اند و سرورهای Mastodon خود را راه‌اندازی کرده‌اند و Tumblr گزینه‌های آن را بررسی کرده است.

علیرغم چالش های آن، به نظر می رسد تقاضا برای Bluesky در حال افزایش است.

به طور حکایتی، احساس می شد که تقاضا برای دسترسی Bluesky طی چند هفته گذشته افزایش یافته است، تا حدی به لطف سیستم لیست انتظار Bluesky و تعداد محدود دعوت های موجود بود.

این شبکه اخیراً به کاربران بیشتری اجازه ورود داده و اکنون ادعا می کند که پایگاه کاربر کوچکی در حدود ۲۰۰۰۰ نفر دارد.

با این حال، تقاضا برای Bluesky ممکن است حتی بیشتر باشد.

طبق اطلاعات شرکت اطلاعاتی اپلیکیشن data.ai ،  Bluesky 240000 نصب مادام العمر روی iOS دیده است که ۱۳۵۰۰۰ مورد آن فقط در این ماه بوده است که نسبت به ۹۷۰۰۰ مارس ۳۹ درصد افزایش داشته است.

با ورود این برنامه به اندروید ، واضح است که Bluesky می خواهد این تعداد را بیشتر افزایش دهد.

آنچه مشخص نیست این است که بودجه توسعه آینده Bluesky چگونه تامین خواهد شد.

سال گذشته، Bluesky در حالی که از توییتر خارج شد، ۱۳ میلیون دلار دریافت کرد و تضمین کرد که آزادی و استقلال برای شروع تحقیق و توسعه را دارد.

جک دورسی همچنان در هیئت مدیره آن می نشیند، اما علاوه بر اجرای Block، زمان خود را به پروژه های دیگری مانند Nostr نیز اختصاص می دهد و بعید نیست که توییتر ماسک به تامین مالی رقیب خود ادامه دهد – در واقع، دیوانه وار است که هیئت مدیره خود توییتر در وهله اول اجازه چنین کاری را داده است!

این امر می‌تواند Bluesky را در موقعیتی قرار دهد که در برخی مواقع نیاز به جذب سرمایه بیشتری داشته باشد و آن را در رقابت با سایر جایگزین‌های توییتر قرار دهد که به دنبال حمایت مالی از سرمایه‌گذاران هستند.

علاوه بر Mastodon، T2 ، Spill ، Post و دیگران اکنون در همین مسیر قدم می‌زنند و امیدوارند که کاربران ناراضی را به اکوسیستم برنامه‌های خود جذب کنند.

اما این بدان معناست که دیاسپورای توییتر ممکن است در نهایت یک «توئیتر جدید» پیدا نکند، اما ده‌ها انجمن کوچکتر در عوض تجربه‌ای شبیه به توییتر را ارائه می‌دهند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا