اخبار کسب و کارها

First Citizens بانک سیلیکون ولی شکست خورده را تصاحب کرد

به گزارش اپ خونه، شرکت بیمه سپرده فدرال ایالات متحده اعلام کرد که First Citizens با خرید بانک سیلیکون ولی، وام دهنده کالیفرنیایی که پیش از فروپاشی آن به عنوان رگ حیاتی برای هزاران استارت آپ عمل می کرد، موافقت کرده است .

رگولاتور گفت تخمین زده می شود که شکست بانک سیلیکون ولی حدود ۲۰ میلیارد دلار ضرر به صندوق بیمه سپرده وارد کند.

این معامله شامل خرید حدود ۷۲ میلیارد دلار دارایی بانک سیلیکون ولی با تخفیف ۱۶.۵ میلیارد دلاری است. حدود ۹۰ میلیارد دلار اوراق بهادار و سایر دارایی‌های وام‌دهندگان مستقر در کالیفرنیا در «دریافت اختیار» توسط FDIC باقی خواهد ماند.

این اعلامیه چند هفته پس از آن صورت می گیرد که FDIC کنترل بانک سیلیکون ولی را پس از ورشکستگی سپرده ها باعث ورشکستگی وام دهنده کرد.

FDIC گفت ۱۷ شعبه سابق بانک سیلیکون ولی به عنوان بانک اول سیتیزنز روز دوشنبه افتتاح خواهند شد.

فروپاشی بانک سیلیکون صنعت بانکداری، به ویژه بانک های منطقه ای را متزلزل کرد و FDIC را بر آن داشت تا تمام سپرده های SVB را به یک “بانک پل” جدید برای محافظت از سپرده گذاران منتقل کند.

اندکی پس از آن، فدرال رزرو با اطمینان از محافظت کامل از سپرده گذاران وام دهنده،  آنها را تسکین داد . سپرده گذاران از ۱۳ مارس به تمام پول خود دسترسی پیدا کردند.

FDIC در بیانیه ای اعلام کرد: «علاوه بر این، FDIC حقوق قدردانی از سهام در First Citizens BancShares، Inc.، Raleigh، کارولینای شمالی، سهام عادی با ارزش بالقوه تا ۵۰۰ میلیون دلار دریافت کرد.»

قبل از فروپاشی، بانک سیلیکون ولی شانزدهمین بانک بزرگ در ایالات متحده بود. سقوط ناگهانی آن، که به طور موقت باعث شد هزاران بنیانگذار استارت آپ در تلاش برای پرداخت حقوق و دستمزد و ادامه فعالیت های تجاری باشند ، بزرگترین ورشکستگی بانک در ایالات متحده از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ بود.

قرارداد به دنبال حرکت مشابهی در Signature Bank یک هفته پیش است که توسط Flagstar خریداری شده است .

فرانک بی هولدینگ جونیور، رئیس و مدیر عامل First Citizens در بیانیه ای گفت:

“First Citizens سابقه ای افتخارآمیز در رشد ارگانیک از طریق خریدهای استراتژیک دارد که قابلیت های اصلی ما را به شیوه ای دقیق و آگاهانه ایجاد می کند.”

هلدینگ جونیور، که پدربزرگش وام دهنده مستقر در کارولینای شمالی را راه اندازی کرد، از زمانی که نقش اصلی را در سال ۲۰۰۸ به عهده گرفت، نزدیک به دوجین خرید را تحت نظارت قرار داده است.

سال گذشته، First Citizens CIT، یک وام دهنده برای مشاغل متوسط ​​را به مبلغ ۲ میلیارد دلار خریداری کرد.

او گفت که تملک بانک سیلیکون ولی توانایی First Bank را برای ارائه خدمات به شرکت ها در بخش های سهام خصوصی، سرمایه گذاری خطرپذیر و فناوری تقویت می کند.

“به طور خاص، ما متعهد به ایجاد و حفظ روابط قوی ای هستیم که تجارت بانکداری صندوق جهانی SVB با شرکت های سهام خصوصی و سرمایه گذاری خطرپذیر دارد. این معامله همچنین گسترش ما در کالیفرنیا را سرعت می بخشد و قابلیت های ثروت در شمال شرق را معرفی می کند. کسب‌وکار ثروت خصوصی SVB یک تناسب طبیعی برای سطح پیشرفته و پیشرفته خدمات و رویکرد مشتری با ارزش خالص است.”

شکست بانک سیلیکون ولی بسیاری از نقاط ضعف بانک ها را آشکار کرده و نظارت فدرال رزرو را مورد بررسی دقیق قرار داده است.

حتی در شرایطی که بانک سیلیکون ولی به دلیل مدل کسب‌وکار خود به‌طور غیرمعمول آسیب‌پذیر بود – به استارت‌آپ‌های فناوری و سرمایه‌گذاران مخاطره‌آمیز خدمت می‌کرد که ده‌ها میلیارد دلار در طول چرخه اوج تأمین مالی در سال ۲۰۲۱ سپرده‌گذاری کردند و از آن زمان برای جذب سرمایه جدید تلاش می‌کردند و به سرعت پس‌انداز خود را انجام می‌دادند.

 فروپاشی آن بسیاری را دعوت می کند تا خواهان تغییر در نحوه ارزش گذاری وام دهندگان دارایی های خود در صورت های مالی باشند.

بانک مرکزی انگلیس هفته گذشته اعلام کرد که مدت ها قبل از سقوط بانک سیلیکون ولی به تنظیم کننده های ایالات متحده در مورد خطرات فزاینده بانک سیلیکون ولی هشدار داده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا