استارتاپ

Humane، یک استارت آپ مخفی هوش مصنوعی که توسط کارمندان سابق اپل تأسیس شده است، ۱۰۰ میلیون دلار دیگر جمع آوری می کند

به گزارش اپ خونه، استارت آپی که توسط تیم طراحی و مهندسی سابق اپل، Imran Chaudhri و Bethany Bongiorno، Humane تأسیس شده بود، ۱۰۰ میلیون دلار دیگر برای ساخت چیزی که آن را «پلت فرم یکپارچه دستگاه و خدمات ابری» برای هوش مصنوعی می نامد جمع آوری کرد.

کار Humane در هاله ای از رمز و راز است. اما آخرین دور سرمایه‌گذاری آن، سری C، فهرستی از سرمایه‌گذاران برجسته را جذب کرد، از جمله Kindred Ventures (که رهبری دور را به عهده داشت)، SK Networks، LG Technology Ventures، Microsoft، Volvo Cars Tech Fund، Tiger Global، Qualcomm Ventures و OpenAI. مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران سام آلتمن.

تا به امروز، Humane مبلغ ۲۳۰ میلیون دلار از سرمایه گذاران موجود و قبلی، از جمله مدیرعامل Salesforce، Marc Benioff، جمع آوری کرده است. نیروی کار آن به همان نسبت بزرگتر شده است و اکنون دقیقاً ۲۰۰ کارمند دارد.

Chaudhri در یک مصاحبه ایمیلی به TechCrunch گفت:

«این دور سری C فرصتی برای جمع‌آوری پول از طریق سهام و جذب VCهای بزرگ و شرکای استراتژیک که مایلند با رشد شرکت در سهام شرکت کنند، ارائه کرد. در Humane، ما در حال ساخت اولین پلتفرم دستگاه و خدمات در نوع خود هستیم – به سرعت در حال رشد هستیم و بر نوآوری، تحقیق و توسعه متمرکز شده ایم.»

این وعده‌های بلند مشخصه Humane است که پس از به خدمت گرفتن ده‌ها کارمند سابق اپل که مسئول صفحه‌کلید لمسی آیفون، عناصر طراحی صنعتی و زیرساخت‌های اپل برای سرویس‌های اپل مانند iCloud، Apple Pay و Home بودند، سر و صدایی ایجاد کرد.

Chaudhri خود رهبری طراحی صفحه اصلی آیفون را بر عهده داشت، در حالی که Bongiorno به رهبری توسعه نرم افزار برای iPhone، iPad و بعداً Mac کمک کرد.

نه Chaudhri و نه Bongiorno حاضر نیستند در مورد آنچه Humane در پنج سال گذشته ساخته است صحبت کنند .

این دو زن و شوهر وعده افشاگری در این بهار را می دهند. اما پورتفولیوی ثبت اختراع و استخدام Humane سرنخ هایی را نشان می دهد.

در سال ۲۰۲۰، Humane درخواستی را به USPTO (که توسط ۹to5Google مشاهده شد ) برای یک “دستگاه فرسوده بدن” که از “سیستم پرتاب لیزری” به جای نمایشگر استفاده می‌کند – اساساً عینک‌های واقعیت افزوده پرتاب‌شده که می‌توانند اشیاء را در دنیای واقعی شناسایی کرده و اعمال کنند، ارسال کرد.

تصاویر دیجیتال برای آنها و همین سه سال پیش، Humane توسعه دهندگان اندروید را برای ایجاد برنامه هایی برای «پخش زنده شخصی» و همچنین «نظارت ارشد»، «یادآوری حافظه» و «راهنمای شخصی» استخدام کرد.

وبلاگ نویس مشهور جان گروبر تصویر کمی متفاوت را ترسیم می کند – تصویری که توسط یک نسخه فاش شده از بازی Humane’s 2021 منتشر شده است. او می‌نویسد:

«عرشه چیزی شبیه به نشان ارتباطی Star Trek را توصیف می‌کند، با دوربین همیشه روشن متصل به هوش مصنوعی که عکس‌ها و ویدیوها را در فضای ابری ذخیره می‌کند، و حسگرهای لیدار برای نقشه‌برداری جهان و تشخیص حرکات دست».

Humane با کنار زدن پرده های فرآیند خود، امروز چندین رابطه استراتژیک با سرمایه گذاران خود را آشکار کرد .

بنیانگذاران Humane، Bethany Bongiorno و Imran Chaudhri

Humane می گوید که با SK Networks و مایکروسافت برای ارائه پلتفرم و خدمات خود به بازار همکاری می کند، مایکروسافت قدرت پردازش ابری را تامین می کند و SK Networks مدیریت توزیع را بر عهده دارد.

در همین حال، Humane با OpenAI همکاری می‌کند تا فناوری خود را در دستگاه استارت‌آپ ادغام کند – دقیقاً به هر شکلی که به پایان برسد.

ال‌جی به نوبه خود با Humane در پروژه‌های تحقیق و توسعه برای مرحله بعدی چرخه عمر محصول خود و همچنین تطبیق فناوری Humane برای دستگاه‌های خانه هوشمند کار می‌کند و ولوو با Humane در یک پیشنهاد بالقوه صنعت خودرو متحد می شود.

چاودری می‌گوید کوالکام نیز یک شریک است، اگر پتنت فوق‌الذکر موردی باشد، منطقی است.

علاوه بر سیستم نمایش لیزری، نمودارهای ثبت اختراع یک تراشه اسنپدراگون کوالکام را نشان می دهد که با دوربین، دوربین سه بعدی، سنسور عمق، سنسور ضربان قلب و یک باتری پوشیدنی جفت شده است.

اگر همه اینها مبهم به نظر می رسد ، از زبان اخطار شده (مثلاً “پیشنهاد بالقوه صنعت خودرو”) تا فقدان جزئیات عملی مشخص است .

آیا با توجه به مشارکت شخصی آلتمن، همکاری با OpenAI صرفاً یک رابطه مشتری و فروشنده است یا چیزی عمیق تر؟ چگونه فناوری Humane می تواند هم در خانه هوشمند و هم در فضاهای خودرو مناسب باشد؟

فراتر از این که Humane بر اعتماد و حریم خصوصی از روز صفر تمرکز دارد، این شرکت نمی گوید. چادری بارها بر سرمایه گذاری Humane در هوش مصنوعی تاکید کرد.

او می‌گوید: «هوش مصنوعی می‌تواند تأثیری دگرگون‌کننده بر بیشتر جنبه‌های زندگی روزمره ما داشته باشد، اما برای انجام این کار به مقدار زیادی داده نیاز دارد. ما به طور موثر در حال ساختن دستگاه ها و پلتفرم هایی برای یک دوره جدید هستیم که به معنای روند مداوم توسعه و توسعه مجدد است.»

“من را بدبین خطاب کنید، اما من نسبت به استارتاپ هایی با صندوقچه های جنگی عظیم اما هیچ محصول تجاری سازی شده ای که بتوان از آن صحبت کرد، محتاط هستم.”

یکی از مواردی که به ذهن خطور می کند، Magic Leap است که سال ها قبل از فاش کردن اولین نمونه اولیه خود، تبلیغات بسیار زیادی ایجاد کرد، اما در نهایت شکست خورد و تقریباً از بین رفت.

مانند Humane، Magic Leap سرمایه‌گذاران قابل توجهی از جمله AT&T، Google و Alibaba Group و مشارکت با سازندگان محتوا مانند Lucasfilm دیزنی به آن وابسته بودند.

اما فناوری شرکت ناامید شد و حامیان را به سمت کاهش ارزش گذاری مجیک لیپ و رهبری شرکت از بازار مصرف به سمت شرکت سوق داد.

Magic Leap تنها اشتباه سخت افزاری با مشخصات بالا در سال های اخیر نیست. بنیانگذار اندروید Andy Rubin’s Essential پس از قول دادن به اکوسیستم کامل محصولات اما تنها یک گوشی هوشمند اندرویدی را عرضه کرد، تعطیل شد .

هیچ چیزی که توسط کارل پی، مدیر عامل سابق OnePlus آغاز شد، تا حدی موفق تر نبود – اما چالش های خاص خود را تجربه کرد.

سپس، این از وبلاگ گروبر وجود دارد:

«من کاملاً مطمئن هستم که اپل هیچ ارتباطی با Humane ندارد. Bongiorno و Chaudhri با شرایط خوبی ترک نکردند، به ویژه اینکه Chaudhri برای کارهای انجام شده توسط یک تیم بزرگتر اعتبار شخصی بیش از حد دریافت می کرد. نمی‌دانم این درست است یا نه، فقط بعضی‌ها او را در کوپرتینو چنین می‌بینند.»

“من پیشنهاد نمی‌کنم که Humane راه Magic Leap، Essential یا Nothing را برود. برای یکی، انتظارات را بهتر مدیریت کرده است. اما حتی استارت آپ های سخت افزاری موفق نیز در نهایت به زمین آمدند. به Pebble یا شرکت دیگری که توسط تیم سابق اپل، Nest تأسیس شده است، نگاه کنید .”

به طور خلاصه: تاریخ به ما نشان داده است که هیچ تضمینی وجود ندارد، بهترین استعدادهای فناوری زیر یک سقف یا بدون.

من شما را با این نقل قول از استیو جانگ، بنیانگذار و شریک مدیریت Kindred ترک می کنم:

زمانی که در ابتدا تیم Humane را ملاقات کردم و در سال ۲۰۱۹ دور اولیه آنها را رهبری کردم، چشم‌انداز هوش مصنوعی و محاسبات زمینه‌ای ما را متحیر کرد.

بنیانگذاران، بتانی و عمران و بسیاری از اعضای تیم به رهبری پاتریک گیتس، مدیر ارشد فناوری، از اپل آمده بودند و به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از طراحی و ساخت پلتفرم آیفون، آی پد، واچ و iOS عمل کردند.

آنها در زمان و کار خود در آنجا، قدرت و محدودیت های عصر گوشی های هوشمند را تجربه کردند. در اولین بحث خود، ما از دیدگاه آنها برای ارائه یک تجربه محاسباتی انسانی تر و شخصی تر هیجان زده شدیم.

تیم Humane به پیشرفت‌های بزرگ به سوی آینده‌ای از هوش مصنوعی که انسان محور و توانمند باشد، ادامه می‌دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا