استارتاپ

Money Fellows، یک فین‌تک مصری که حلقه‌های پول را دیجیتالی می‌کند، ۳۱ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری می‌کند.

به گزارش اپ خونه، فین تک Money Fellows مبلغ۳۱ میلیون دلار در آنچه که به عنوان اولین پایان سرمایه گذاری سری B خود توصیف می کند، جمع آوری کرده است. یک دوره، که استارتاپ انتظار دارد در ماه های آینده آن را تکمیل کند، توسط CommerzVentures، Middle East Venture Partners (MEVP) و Arzan Venture Capital هدایت شد.

سایر سرمایه گذاران شرکت کننده عبارتند از Partech، Sawari Ventures، Invenfin، National Investment Company (NIC)، ۴DX Ventures و P1Ventures.

Money Fellows از زمان آغاز به کار خود ۳۷ میلیون دلار در مجموع بودجه جمع آوری کرده است.

فرضیه Money Fellows دیجیتالی کردن حلقه‌های پول یا آنچه معمولاً به عنوان انجمن پس‌انداز و اعتبار چرخشی (ROSCAs) شناخته می‌شود، سیستمی است که در آن گروهی از افراد توافق می‌کنند که برای یک دوره خاص پول کمک کنند، در نتیجه با هم پس‌انداز و قرض می‌کنند.

ROSCAها، که احمد وادی، مدیر عامل Money Fellows می‌گوید یک فرصت ۷۰۰ میلیارد دلاری در سطح جهانی است، در بیش از ۹۰ بازار نوظهور و در حال توسعه با چندین نام بسیار محبوب هستند: از جمله Esusu یا ajo در نیجریه، Kameti یا صندوق چیت در هند و گامیا در مصر.

اما هیچ کدام از آنها کشوری نبود که  احمد وادی برای اولین بار مانی فلو را در آن آزمایش کرد، بلکه در آلمان بود، جایی که او در آن زمان زندگی می کرد. در آنجا، وادی به دلیل نداشتن سابقه اعتباری، دسترسی به خدمات مالی را با مشکل مواجه کرد. او فکر می کرد با تکرار سیستم گامیا در کشور اروپایی، می تواند یک سیستم تامین مالی جایگزین برای افرادی مانند او فراهم کند. با این حال، فرزندخواندگی نه در آنجا و نه در بریتانیا که ایستگاه بعدی او بود، مهم نبود.

وادی می‌گوید: «آلمان این فرهنگ را نداشت و در مقطعی احساس می‌کرد که رفتن به بریتانیا منطقی است، جایی که آن‌ها جوامع آسیایی، آفریقایی و عرب دارند که به طور سنتی از این مدل استفاده می‌کنند. اما ما متوجه شدیم که مردم به آن نیاز ندارند، زیرا آنها یک سیستم مالی پیشرفته داشتند.»
از سوی دیگر، مصر یک سیستم ROSCA کارآمد دارد و وادی که اهل این کشور است، آن را به عنوان سومین تلاش خود در سال ۲۰۱۷ انتخاب کرد. او یک سال بعد این پلت فرم را راه اندازی کرد.

در اینجا نحوه عملکرد ROSCA ها آمده است. فرض کنید ۱۰ نفر گرد هم می آیند و موافقت می کنند که به مدت ده ماه ماهیانه ۱۰۰۰ دلار بپردازند. در پایان هر ماه، یک عضو ۱۰۰۰۰ دلار دریافت می کند و تا زمانی که همه پرداخت خود را دریافت کنند، به چرخش ادامه می دهد. این سیستم با دوستان یا خانواده فشرده بهترین کار را انجام می دهد زیرا زمانی که غریبه ها درگیر هستند می تواند خطرناک باشد. با این حال، این ROSCA های آفلاین را محدود می کند، زیرا شرکت کنندگان ممکن است برای دسترسی به سرمایه بیشتر مشکل پیدا کنند. اما با Money Fellows، مردم دارای مجموعه گسترده‌تری از شرکت‌کنندگان هستند – که هر کدام از یک فرآیند ارزیابی اعتباری عبور می‌کنند – در سراسر مصر تا بتوانند گروه‌های ROSCA را از طریق برنامه آن تشکیل دهند و به آنها بپیوندند. بازیگران مشابه در سطح جهانی شامل فین‌تک پاکستانی Oraan و StepLadder مستقر در بریتانیا هستند.

Money Fellows کاربران خود را بسته به موقعیت آنها در چرخه ROSCA و زمان دریافت پرداخت، به عنوان وام گیرنده، پس انداز یا برنامه ریز طبقه بندی می کند. برای کاربرانی که نقاط اولیه آن را انتخاب می کنند، یک بار هزینه خدمات حدود ۶٪ دریافت می کند. درصد کاهش می یابد و به سود مشوقی تبدیل می شود که در پایان چرخه به کاربران پرداخت می شود.

وادی:«افرادی که به دنبال قرض گرفتن هستند می‌توانند اسلات‌هایی را در پلتفرم ما پیدا کنند. مردم نیز به دنبال پس انداز هستند. بنابراین، اگر شما در جایگاه شماره یک هستید، یک وام گیرنده خالص هستید، بنابراین ما هزینه ای دریافت می کنیم. اگر در جایگاه شماره دو هستید، هزینه کمی از شما دریافت می کنیم. هر چه بیشتر مایل باشید تا پایان آن ROSCA صبر کنید، جایی که ما به کاربران با یکی از جذاب‌ترین مشوق‌های پس‌انداز در کشور انگیزه می‌دهیم، کاهش می‌یابد.”»

هر کسب‌وکار فین‌تک که شامل وام دادن به شکلی باشد، باید با پیش‌فرض‌ها مقابله کند. Money Fellows آن را به شکل دیگری ندارد. طراحی آگاهانه آن نیز در چنین مواردی مؤثر است و الزامات ذخیره را ایجاد کرده است تا اطمینان حاصل شود که مشتریان حتی زمانی که سایر شرکت کنندگان اهداف خود را از دست می دهند، حقوق دریافت می کنند.

به گفته مدیر اجرایی، Money Fellows برای هر ROSCA جدیدی که راه‌اندازی می‌شود، ذخایری را کنار می‌گذارد و با رعایت یک برنامه تدارکات، هرگونه نکول از آن صندوق‌ها را پوشش می‌دهد.

مزایای ROSCA ها در مقابل تامین مالی مصرف کننده این است که همه افراد در معرض اعتبار یکسان نیستند. بنابراین اسلات شماره پنج شما، به عنوان مثال، زمانی که ۱۰۰۰۰ دلار دریافت می کنید، فقط باید ۵۰۰۰ دلار را بازپرداخت کنید زیرا در طول پنج ماه گذشته ۵۰۰ دلار پرداخت کرده اید.

او اضافه میکند:«به همین دلیل است که ما محافظه کارتر هستیم. ما افراد را فقط به مقادیر محدود نمی کنیم. ما همچنین آنها را به اسلات های خاصی محدود می کنیم زیرا می دانیم کدام اسلات ها خطر بیشتری یا کمتری دارند. این زیبایی دیگری است و نحوه کنترل پیش فرض ها با استفاده از Rosco به عنوان موتور مالی در مقابل مدل معمولی مصرف کننده و تامین مالی خرد.»

تیمMoney Fellows

 

فین‌تک همچنین شامل یک بازی B2B است که در آن با بازرگانان مختلف در مصر همکاری می‌کند تا محصولات خود را در برنامه بفروشند تا مشتریانش بتوانند از تخفیف برخوردار شوند. فین‌تک علاوه بر دریافت هزینه در ROSCA، از نشانه‌گذاری روی این محصولات کمیسیون نیز ایجاد می‌کند. این شرکت قصد دارد خدمات مالی بیشتری مانند خرید اکنون پرداخت کن، بازنشستگی و کارت‌ها را ارائه دهد، جایی که فین‌تک چهار ساله قصد دارد هزینه‌های مبادله‌ای بپردازد.

Money Fellows بیش از ۴.۵ میلیون کاربر ثبت نام شده در پلتفرم آن دارد؛ با این حال، تنها ۷٪ کاربران فعال ماهانه هستند. میانگین بلیط پرداخت  برای هر کاربر حدود ۱۱۰۰ دلار است. این شرکت که خود را «یکی از برنامه‌های مالی مورد علاقه مصری‌ها» می‌داند، ادعا می‌کند که رشد سالانه ۸ برابری را تجربه کرده است.

وادی گفت که برنامه Money Fellows با این بودجه، تسریع رشد با تنوع بخشیدن به سبد خدمات و گسترش محصولات خود در بخش‌های B2C و B2B، و همچنین گسترش جغرافیایی آن در سراسر آفریقا و آسیا است.

صادقانه بگوییم، این مدل هنوز در سطح جهانی شکسته نشده است. مدیر عامل شرکت اظهار داشت: توسعه محصول و فناوری ما برای اطمینان از تکمیل کامل ROSCA ها در حالی که ترکیب مناسبی از وام گیرندگان، پس انداز کنندگان و برنامه ریزان را در اختیار داشتیم، زمان زیادی صرف شد. این تمرکز اصلی ما در چند سال گذشته بود، بنابراین اکنون زمان رشد فرا رسیده است، و بنابراین بخش بزرگی از آنچه که در حال افزایش است رشد تهاجمی یا مقیاس بسیار سریع‌تر از آنچه انجام داده‌ایم است و سپس امیدواریم تلاش کنیم. برای تکرار این موضوع در بازارهای دیگر.”

Hangwi Muabadzi، شریک سرمایه گذاری در CommerzVentures، در مورد این سرمایه گذاری گفت: «انجمن های پس انداز و اعتباری چرخشی برای قرن ها عمیقاً در بازارهای نوظهور در سراسر جهان جاسازی شده اند. دیدن این مدل جدید دیجیتال مبتنی بر ROSCA [Money Fellows] از آفریقا پدیدار شد و مدلی قابل اعتماد برای ارائه راه‌حل‌های مالی ایجاد کرد و استاندارد جدیدی در استفاده از راه‌حل‌های محلی برای حل فرصت‌های جهانی ایجاد کرد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا