تکنولوژی

NEW HORIZON: سال ۲۰۲۳ برای فناوری امیدوارکننده به نظر می رسد زیرا هوش مصنوعی مولد و دستگاه های تاشو به جریان اصلی تبدیل می شوند

به گزارش اپ خونه، سال ۲۰۲۲ سال بسیار خوبی برای فناوری بود. با این حال، ۲۰۲۳ وعده می دهد که در بیشتر موارد حتی بهتر باشد.

به عنوان مثال، صنعت گوشی های هوشمند شاهد خواهد بود که تولیدکنندگان بیشتری به سراغ سنسورهای دوربین ۲۰۰ مگاپیکسلی خواهند رفت، حتی در رده غیر پرچمدار و پریمیوم. و اجازه دهید حتی با قابلیت تاشو شروع نکنیم و چه تعداد از تولیدکنندگان دیگر قصد ورود به بازار تاشوها را دارند.

و بیایید حتی با آنچه مهندسان و دانشمندان توانسته اند در زمینه هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به دست آورند، شروع نکنیم.

اگر ChatGPT و مولدهای تصویر مانند DALL-E نشانه ای باشند، در سال ۲۰۲۳ شاهد عرضه بسیاری از این مدل های هوش مصنوعی مولد خواهیم بود.

آیا نمی دانید سال ۲۰۲۳ به طور کلی برای فناوری چگونه است؟ خوب، این چیزی است که ما فکر می کنیم امسال اتفاق خواهد افتاد:

جنگ های مگاپیکسلی منفجر می شود

ما قبلاً چند گوشی هوشمند با سنسورهای ۲۰۰ مگاپیکسلی داشتیم. اگرچه این گوشی‌های هوشمند معمولاً دستگاه‌های پرچم‌دار تولیدکنندگان منتخب در سال جاری بوده‌اند، انتظار می‌رود که تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند بیشتر و بیشتری وارد این گروه شوند.

After a 200MP sensor, Samsung is already developing a 400-450MP smartphone camera

ما فکر می‌کنیم که حتی گوشی‌های هوشمند پریمیوم که دقیقاً پرچم‌دار نیستند، امسال از دوربین‌های ۲۰۰ مگاپیکسلی استفاده خواهند کرد.

هوش مصنوعی مولد منفجر می شود

هوش مصنوعی مولد به دسته‌ای از تکنیک‌های هوش مصنوعی اشاره دارد که برای تولید محتوای جدید و اصلی مانند متن یا ادبیات، تصاویر، صدا یا ویدیو استفاده می‌شود.

ChatGPT یا تولید کننده تصویر Dall-e را در نظر بگیرید. ChatGPT به طور خاص نشان دهنده یک جهش عظیم در پردازش زبان بلادرنگ و مدل های زبان به طور کلی است.

OpenAI's image generator Dall-E is now open to the public, users can generate ‘quality art’ using keywords

عموم مردم در اینترنت، ابتدایی ترین کاربران به تازگی شروع به یادگیری در مورد آنچه که هوش مصنوعی دقیقاً می تواند انجام دهد، آغاز کرده اند – هرگز قبلاً عموم مردم تا این حد در معرض قدرت هوش مصنوعی نبوده اند.

در سال ۲۰۲۳، استفاده از ربات های هوش مصنوعی مانند ChatGPT فقط منفجر خواهد شد. علاوه بر این، شاهد ظهور چندین چت بات دیگر و مدل‌های هوش مصنوعی خواهیم بود.

گوشی های هوشمند ممتاز با SoC های نه چندان پریمیوم

سازندگان گوشی های هوشمند متوجه شده اند که اکثر کاربران دستگاه های خود را هر دو تا سه سال یکبار ارتقا می دهند.

علاوه بر این، پردازنده‌ها بسیار کارآمد و قدرتمند شده‌اند، به غیر از سخت‌افزاری‌ترین بازی‌ها و برخی چیزهای دیوانه‌کننده دیگر مانند ضبط و پردازش ۸K، SoC‌های میان‌رده می‌توانند تقریباً هر چیزی را مدیریت کنند.

اکنون تولیدکنندگان دلیل کاملاً معتبری برای جفت کردن SoCهای پایین تر یا نسبتاً متوسط با دستگاه هایی دارند که در محدوده قیمتی برتر قرار دارند. و زمانی که SoC واقعاً سن خود را نشان می دهد، کاربر به هر حال به فکر ارتقای دستگاه خود می افتد.

ظهور تاشوها

در سال ۲۰۲۲، شاهد بودیم که تعداد زیادی از تولیدکنندگان گوشی های هوشمند به شیوه ای بسیار جدی وارد گوشی های تاشو شدند. در سال ۲۰۲۳، تاشوها به سطح جدیدی منفجر خواهند شد. امسال ممکن است بالاخره شاهد ورود گوگل و اپل به بازار تاشو باشیم.

Asus launches Zenbook 17 OLED, an all-screen foldable tablet PC that turns into a laptop

علاوه بر این، تعدادی لپ تاپ تاشو تمام صفحه را نیز خواهیم دید. با فرض اینکه هیچ مشکلی در بخش زنجیره تامین فناوری وجود نداشته باشد، امسال باید شاهد ورود برخی دستگاه‌های تاشوی بسیار چشمگیر مانند گوشی‌های هوشمند، لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌ها باشیم.

استارت آپ های متاورس

فراموش کنید که فیسبوک با ایده متاورس چه کرد. واقعیت این است که چندین استارتاپ وجود دارند که کارهای جالبی را در حوزه دیجیتال انجام می دهند.

متاورس به عنوان یک ایده در سال آینده به رشد و تکامل خود ادامه خواهد داد.

عوامل متعددی وجود دارد که می تواند به رشد متاورس کمک کند. یکی افزایش در دسترس بودن و دسترسی به فناوری واقعیت مجازی است که تجربه و تعامل با متاورس را برای مردم آسان‌تر می‌کند.

رشد متاورس همچنین ممکن است ناشی از پیشرفت در هوش مصنوعی باشد، که می‌تواند تجربیات واقعی‌تر و غوطه‌ورتر را در متاوره فراهم کند. به طور کلی، رشد آینده متاورس احتمالاً تحت تأثیر ترکیبی از پیشرفت‌های فناوری، روندهای اجتماعی و عوامل اقتصادی قرار خواهد گرفت، بنابراین انتظار می‌رود که استارت‌آپ‌های بیشتری در این زمینه شروع به کار کنند.

MedTech و BioTech رشد کنند

به لطف اعلام ایلان ماسک در مورد Neuralink، BCIs و سایر ابتکارات BioTech و MedTech به طور تصاعدی رشد خواهند کرد.

ما شاهد خواهیم بود که بازیکنان با سابقه بیشتری یافته های خود را به اشتراک می گذارند و فناوری هایی را که توسعه می دهند به نمایش می گذارند.

What is neurotechnology and Brain-computer interface, the tech that Elon Musk’s Neuralink uses

علاوه بر این، ممکن است شاهد باشیم که FDA ایالات متحده و سایر انجمن‌های پزشکی در سراسر جهان مجموعه‌ای از قوانین و دستورالعمل‌ها را برای شرکت‌های BioTech ارائه می‌کنند.

اما بهتر از همه، ممکن است شاهد باشیم که استارت‌آپ‌ها انواع کارهایی را انجام می‌دهند که همین چند سال پیش به نظر می‌رسید مستقیماً از یک فیلم علمی تخیلی خارج شده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا