اخبار اینترنت

OpenAI چت ربات ChatGPT را به اینترنت متصل می کند

به گزارش اپ خونه، چت ربات مبتنی بر هوش مصنوعی OpenAI به نام ChatGPT ،  اکنون می‌تواند در موارد خاص اینترنت را مرور کند.

OpenAI امروز افزونه‌هایی را برای ChatGPT راه‌اندازی کرد که عملکرد ربات را با دادن دسترسی به منابع دانش شخص ثالث و پایگاه‌های داده، از جمله وب، گسترش می‌دهد.

OpenAI که به صورت آلفا برای کاربران ChatGPT و توسعه دهندگان موجود در لیست انتظار در دسترس است، می گوید که در ابتدا تعداد کمی از توسعه دهندگان و مشترکان را قبل از ارائه دسترسی در مقیاس بزرگتر و API در طرح برتر خود ChatGPT Plus در اولویت قرار می دهد.

به‌راحتی جذاب‌ترین افزونه، پلاگین مرورگر وب شخص اول OpenAI است که به ChatGPT اجازه می‌دهد تا داده‌ها را از سراسر وب جمع‌آوری کند تا به سؤالات مختلفی که برای آن مطرح می‌شود پاسخ دهد.

(پیش از این، دانش ChatGPT محدود به تاریخ‌ها، رویدادها و افراد قبل از حدود سپتامبر ۲۰۲۱ بود.)

این افزونه با استفاده از API جستجوی Bing، محتوا را از وب بازیابی می‌کند و هر وب‌سایتی را که برای ایجاد پاسخ بازدید کرده است، با ذکر منابع خود در پاسخ‌های ChatGPT نشان می‌دهد.

همانطور که تحقیقات خود OpenAI نشان داده است که یک چت بات با دسترسی به وب یک چشم انداز خطرناک است.

یک سیستم آزمایشی که در سال ۲۰۲۱ توسط استارت‌آپ هوش مصنوعی ساخته شد، به نام WebGPT ، که گاهی اوقات از منابع نامعتبر نقل‌قول می‌شد و برای انتخاب داده‌های گیلاسی از سایت‌هایی که انتظار داشت کاربران آن را قانع‌کننده بدانند، تشویق می‌شد – حتی اگر آن منابع از نظر عینی قوی‌ترین نبودند.

BlenderBot 3.0 متا که از آن زمان منحل شده بود، به وب نیز دسترسی داشت، و به سرعت از ریل خارج شد و وقتی متن خاصی از شما خواسته شد، به تئوری های توطئه و محتوای توهین آمیز پرداخت.

OpenAI ChatGPT

وب زنده نسبت به مجموعه داده های آموزشی ایستا مدیریت کمتری دارد و – به طور ضمنی – البته کمتر فیلتر شده است.

موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ از مکانیسم های ایمنی خود برای کاهش احتمال افزایش محتوای غیرقابل اعتماد به بالای نتایج استفاده می کنند، اما این نتایج را می توان بازی کرد.

آنها همچنین لزوماً نماینده کلیت وب نیستند. همانطور که در نیویورکر اشاره می‌شود، الگوریتم گوگل وب‌سایت‌هایی را که از فناوری‌های وب مدرن مانند رمزگذاری، پشتیبانی تلفن همراه و نشانه‌گذاری طرح‌واره استفاده می‌کنند، در اولویت قرار می‌دهد . در نتیجه بسیاری از وب‌سایت‌ها با محتوای باکیفیت دیگر در این میان گم می‌شوند.

این به موتورهای جستجو قدرت زیادی بر روی داده هایی می دهد که ممکن است پاسخ مدل های زبان متصل به وب را ارائه دهد.

مشخص شده است که گوگل خدمات خود را در جستجو اولویت بندی می کند، به عنوان مثال، به درخواست سفر با داده های Google Places به جای منبع اجتماعی غنی تر مانند TripAdvisor پاسخ می دهد .

در عین حال، رویکرد الگوریتمی به جستجو درها را به روی بازیگران بد باز می کند. به گزارش نیویورکر ، در سال ۲۰۲۰، پینترست از الگوریتم جستجوی تصویر گوگل استفاده کرد تا محتوای بیشتری را در جستجوی تصاویر گوگل نشان دهد .

OpenAI اذعان می‌کند که یک ChatGPT با قابلیت وب ممکن است انواع رفتارهای نامطلوب را انجام دهد، مانند ارسال ایمیل‌های تقلبی و هرزنامه، دور زدن محدودیت‌های ایمنی و به طور کلی «افزایش قابلیت‌های بازیگران بدی که دیگران را فریب می‌دهند، گمراه می‌کنند یا سوءاستفاده می‌کنند».

اما این شرکت همچنین می‌گوید که «چندین پادمان» را که توسط تیم‌های قرمز داخلی و خارجی اطلاع‌رسانی شده است، برای جلوگیری از این امر به کار گرفته است. زمان نشان خواهد داد که آیا آنها کافی هستند یا خیر.

فراتر از پلاگین وب، OpenAI یک مفسر کد برای ChatGPT منتشر کرد که به چت بات یک مفسر پایتون در یک محیط sandboxed و فایروال همراه با فضای دیسک را ارائه می دهد.

از آپلود فایل ها در ChatGPT و دانلود نتایج پشتیبانی می کند . OpenAI می گوید که به ویژه برای حل مسائل ریاضی، انجام تجزیه و تحلیل داده ها و تجسم و تبدیل فایل ها بین فرمت ها مفید است.

OpenAI ChatGPT

تعدادی از همکاران اولیه پلاگین هایی را برای ChatGPT ساختند تا به پلاگین های OpenAI ملحق شوند، از جمله Expedia، FiscalNote، Instacart، Kayak، Klarna، Milo، OpenTable، Shopify، Slack، Speak، Wolfram و Zapier.

آنها تا حد زیادی خود توضیحی هستند. افزونه OpenTable به چت ربات اجازه می دهد تا در رستوران ها برای رزروهای موجود جستجو کند، در حالی که افزونه Instacart به ChatGPT اجازه می دهد تا از فروشگاه های محلی سفارش دهد.

Zapier که تا حد زیادی توسعه‌پذیرترین این دسته است، با برنامه‌هایی مانند Google Sheets، Trello و Gmail متصل می‌شود تا طیف وسیعی از وظایف بهره‌وری را راه‌اندازی کند.

برای تقویت ایجاد افزونه‌های جدید، OpenAI یک پلاگین «بازیابی» منبع باز ایجاد کرده است که ChatGPT را قادر می‌سازد تا با پرسیدن سؤالات به زبان طبیعی به تکه‌هایی از اسناد از منابع داده مانند فایل‌ها، یادداشت‌ها، ایمیل‌ها یا اسناد عمومی دسترسی پیدا کند.

OpenAI در یک پست وبلاگ نوشت: “ما در حال کار برای توسعه افزونه ها و ارائه آنها به مخاطبان گسترده تر هستیم. ما چیزهای زیادی برای یادگیری داریم و با کمک همه، امیدواریم چیزی بسازیم که هم مفید و هم ایمن باشد.”

پلاگین ها افزودنی عجیب به جدول زمانی توسعه ChatGPT هستند. زمانی که ChatGPT به اطلاعات موجود در داده های آموزشی خود محدود شود، با افزونه ها، ناگهان بسیار توانمندتر می شود – و شاید در معرض خطر قانونی کمتری باشد.

برخی از کارشناسان OpenAI را متهم می کنند که از کار بدون مجوزی که ChatGPT در آن آموزش دیده، سود می برد.

مجموعه داده ChatGPT شامل طیف گسترده ای از وب سایت های عمومی است. اما افزونه‌ها به طور بالقوه با اجازه دادن به شرکت‌ها برای حفظ کنترل کامل بر داده‌های خود، این مشکل را برطرف می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا