اخبار اینترنت

OpenAI GPT-4 را به طور کلی در دسترس قرار می دهد

به گزارش اپ خونه، OpenAI  در دسترس بودن عمومی GPT-4 ، آخرین مدل تولید متن خود را از طریق API خود اعلام کرد .

اکنون همه توسعه دهندگان OpenAI API موجود “با سابقه پرداخت های موفق” می توانند به GPT-4 دسترسی داشته باشند.

این شرکت قصد دارد تا پایان این ماه دسترسی به توسعه‌دهندگان جدید را باز کند و پس از آن بسته به در دسترس بودن محاسبات، افزایش محدودیت‌های دسترسی را آغاز کند.

OpenAI در یک پست وبلاگ نوشت:

«میلیون‌ها توسعه‌دهنده از ماه مارس درخواست دسترسی به GPT-4 API کرده‌اند، و طیف محصولات نوآورانه‌ای که از GPT-4 بهره می‌برند هر روز در حال افزایش است . ما آینده‌ای را تصور می‌کنیم که در آن مدل‌های مبتنی بر چت می‌توانند از هر موردی پشتیبانی کنند. ”

GPT-4 می‌تواند متن (شامل کد) تولید کند و ورودی‌های تصویر و متن را بپذیرد – بهبودی نسبت به GPT-3.5 ، نسخه قبلی که فقط متن را می‌پذیرفت – و در معیارهای مختلف حرفه‌ای و آکادمیک در سطح انسانی عمل می‌کند.

مانند مدل‌های قبلی GPT از OpenAI، مدل GPT-4 با استفاده از داده‌های در دسترس عموم، از جمله از صفحات وب عمومی، و همچنین داده‌هایی که OpenAI مجوز داده بود، آموزش داده شد.

قابلیت درک تصویر هنوز برای همه مشتریان OpenAI در دسترس نیست. OpenAI برای شروع آن را با یک شریک به نام Be My Eyes آزمایش می کند. اما مشخص نکرده است که چه زمانی آن را برای مشتریان گسترده تر باز می کند.

شایان ذکر است که مانند بهترین مدل‌های هوش مصنوعی مولد امروزی، GPT-4 کامل نیست.

حقایق را “توهم” می کند و گاهی با اطمینان اشتباهات استدلالی را مرتکب می شود. و از تجربه‌اش درس نمی‌گیرد و در مشکلات سختی مانند معرفی آسیب‌پذیری‌های امنیتی در کدی که تولید می‌کند شکست می‌خورد.

در آینده، OpenAI می‌گوید که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا GPT-4 و GPT-3.5 Turbo ، یکی از دیگر مدل‌های تولید متن اخیر اما کم‌توان آن (و یکی از مدل‌های اصلی که ChatGPT را تامین می‌کند ) را به خوبی تنظیم کنند.

داده های خود، همانطور که مدت هاست با چندین مدل دیگر تولید متن OpenAI امکان پذیر بوده است. طبق گفته OpenAI، این قابلیت باید اواخر امسال به دست بیاید.

از زمان رونمایی GPT-4 در ماه مارس، رقابت هوش مصنوعی مولد شدیدتر شده است.

اخیرا، Anthropic پنجره زمینه را برای Claude گسترش داده است – مدل شاخص هوش مصنوعی تولید کننده متن، که هنوز در پیش نمایش است – از ۹۰۰۰ توکن به ۱۰۰۰۰۰ توکن.

پنجره زمینه به متنی اشاره دارد که مدل قبل از تولید متن اضافی در نظر می گیرد، در حالی که نشانه ها متن خام را نشان می دهند – به عنوان مثال کلمه “فانتزی” به نشانه های “fan”، “tas” و “tic” تقسیم می شود.

GPT-4 تاج قبلی را از نظر پنجره زمینه نگه داشت، با وزن ۳۲۰۰۰ توکن در سطح بالا. به طور کلی، مدل‌هایی با پنجره‌های زمینه کوچک تمایل دارند محتوای مکالمه‌های بسیار اخیر را فراموش کنند و آنها را از موضوع دور کنند.

OpenAI در یک اطلاعیه مرتبط گفت که API های DALL-E 2 و Whisper خود را به طور کلی در دسترس قرار می دهد – DALL-E 2 مدل تولید تصویر OpenAI است و ” Whisper ” به مدل گفتار به متن این شرکت اشاره دارد.

این شرکت همچنین گفت که قصد دارد مدل‌های قدیمی موجود از طریق API خود را برای «بهینه‌سازی ظرفیت محاسباتی» منسوخ کند.

OpenAI در طول چند ماه گذشته، تا حد زیادی به لطف محبوبیت انفجاری ChatGPT، تلاش کرده است تا با تقاضا برای مدل‌های تولیدی خود مطابقت داشته باشد.

از ۴ ژانویه ۲۰۲۴، برخی از مدل‌های قدیمی OpenAI – به ویژه GPT-3 و مشتقات آن – دیگر در دسترس نخواهند بود و با مدل‌های جدید “پایه GPT-3” جایگزین می‌شوند که تصور می‌شود کارایی محاسباتی بیشتری دارند.

توسعه‌دهندگانی که از مدل‌های قدیمی استفاده می‌کنند باید تا ۴ ژانویه ادغام‌های خود را به‌صورت دستی ارتقا دهند، و کسانی که مایلند به استفاده از مدل‌های قدیمی با تنظیم دقیق بعد از ۴ ژانویه ادامه دهند، باید جایگزین‌هایی را در مدل‌های پایه جدید GPT-3 تنظیم کنند.

OpenAI نوشت:

«ما برای کاربرانی که قبلاً مدل‌های خود را تنظیم کرده‌اند، پشتیبانی می‌کنیم تا این انتقال را تا حد ممکن صاف کنیم. در هفته‌های آینده، با توسعه‌دهندگانی که اخیراً از این مدل‌های قدیمی‌تر استفاده کرده‌اند، تماس خواهیم گرفت و زمانی که مدل‌های تکمیلی جدید برای آزمایش اولیه آماده شدند، اطلاعات بیشتری ارائه خواهیم کرد.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا