اخبار اینترنت

Openvibe با یک رابط Mastodon، Bluesky و Nostr را در یک برنامه اجتماعی ترکیب می کند

به گزارش اپ خونه، از زمان خرید X توسط ایلان ماسک در سال ۲۰۲۲ ، برنامه ای که قبلاً توییتر نامیده می شد، با استقبال مردم از شبکه های اجتماعی غیرمتمرکز، استفاده از جایگزین های X به رشد خود ادامه داد.

متأسفانه، همگام شدن با تمام شبکه‌های جدید آسان نبوده است، زیرا آنها در حال حاضر بر پروتکل‌های مختلفی تکیه دارند که با هم کار نمی‌کنند.

این مشکلی است که برنامه جدیدی به نام Openvibe قصد دارد آن را برطرف کند. از طریق یک رابط، Openvibe به شما امکان می‌دهد در یک جدول زمانی ترکیبی با دوستان و دنبال‌کنندگان در سراسر Mastodon، Nostr، Bluesky و به زودی Threads در ارتباط باشید.

به گفته مدیر عامل Matej Svancer، ماموریت این شرکت ارائه یک دروازه دوستانه و آسان برای استفاده به وب اجتماعی باز برای کاربران جدید است.

تیم مستقر در جمهوری چک در ابتدا کار بر روی یک مشتری توییتر به نام Tweetoshi را در سال ۲۰۲۲ آغاز کرده بود، اما پس از اینکه ایلان ماسک توییتر را خرید، تمرکز خود را به وب اجتماعی باز معطوف کردند، زیرا بسیاری از کاربران قبلی این برنامه تغییر کرده بودند.

تلاش های قبلی شامل کار بر روی یک برنامه مجهز به Nostr به نام Plebstr بود که اکنون در Openvibe ادغام شده است.

با این حال، کاربران این شرکت از چندین پروتکل اجتماعی باز برای انتخاب و اینکه چگونه نمی توانند با یکدیگر در سراسر شبکه ارتباط برقرار کنند، شکایت داشتند.

Svancer می گوید:

“ما خودمان نیز این مشکل را تجربه کردیم و Openvibe پاسخی برای آن است. اگرچه پل های موجود وجود دارد، آنها به سرورهای اضافی، حساب های آینه ای، انتخاب کردن، و غیره نیاز دارند. ما فکر نمی کنیم این راه ایده آلی باشد.”

“با Openvibe هیچ کدام از اینها وجود ندارد – و می توانید حساب های موجود خود را متصل کنید. هدف Openvibe کاهش موانع ورود کاربران جدید به این فضا است. من معتقدم فضای اجتماعی باز می‌تواند رسانه‌های اجتماعی قدیمی را به چالش بکشد، اما به شرطی که متحد باشد.”

این محصول نیاز روزافزون کاربران به ابزارهایی را برطرف می‌کند که به آن‌ها کمک می‌کند تا با وب‌سایت اجتماعی که به‌طور فزاینده‌ای از هم پاشیده است، جایی که استارت‌آپ‌ها و پروژه‌های متعددی در حال مقابله با غول‌های فناوری هستند، همگام باشند.

علاوه بر پروژه منبع باز Mastodon، یک شبکه اجتماعی باز غیرمتمرکز با پروتکل ActivityPub، استارت آپ هایی مانند Bluesky نیز وجود دارند که اکنون با ۶ میلیون کاربر و بر اساس پروتکل مدرن AT و همچنین پروتکل اجتماعی غیرمتمرکز Nostr در حال حاضر ساخته شده اند.

استارت‌آپ‌های کوچک‌تر نیز سعی کرده‌اند از توییتر/X استفاده کنند، از جمله Spoutible و Spill، اگرچه برخی از تلاش‌های قبلی مانند Post و T2/Pebble شکست خورده‌اند.

در همین حال، متا با دیدن مسیری که وب اجتماعی در حال حرکت است، ActivityPub را برای جدیدترین شبکه اجتماعی Threads پذیرفت.

با این حال، انتخاب بیش از حد، منجر به ظهور ابزارهای انباشته جدیدی شده است که فیدهای اجتماعی را با منابع خبری، مانند فیدهای RSS، ترکیب می کند.

Twitterrific توسعه دهنده سابق سرویس گیرنده توییتر، اکنون در حال کار بر روی اپلیکیشنی به نام Tapestry است تا به مردم کمک کند تا با این ماجرا همگام شوند ، در حالی که توسعه دهنده برنامه خبرخوان Reeder، سیلویو ریزی، در حال کار بر روی چیزی شبیه به جایگزینی Reeder است که شامل منابع اجتماعی می شود.

جلوتر از این رقبای بالقوه، Openvibe ، یک جمع‌آوری ساده برای وب اجتماعی باز است .

برای استفاده از برنامه ، به حساب‌های موجود خود در شبکه‌های پشتیبانی‌شده وارد می‌شوید.

پس از آن، شما فوراً همه دوستان خود را در یک جدول زمانی ترکیبی دنبال خواهید کرد. این برنامه همچنین دارای بخش ترند ترکیبی و پشتیبانی از ارسال متقابل است.

می‌توانید نمایه‌های Threads فدرال را از طریق ادغام Mastodon برنامه دنبال کنید، اما اکنون که Threads API در دسترس قرار گرفته است، Svancer قصد دارد در آینده پشتیبانی گسترده‌تری را برای Threads اضافه کند، که از ارسال متقاطع شروع می‌شود.

در حالی که نسخه‌ای از Openvibe قبلاً در حال توسعه بود، آخرین نسخه پشتیبانی Bluesky را اضافه کرد، به همین دلیل Svancer تا کنون منتظر بود تا راه‌اندازی را تبلیغ کند.

تیم چهار نفره شامل Svancer، دو توسعه دهنده و یک طراح است. استارت‌آپ مرحله اولیه توسط سرمایه‌گذاران فرشته و شتاب‌دهنده نیویورک Wolf ، که Openvibe سال گذشته در آن شرکت کرد، حمایت می‌شود.

Openvibe به عنوان یک برنامه رایگان در iOS و Android در دسترس است ، اما قصد دارد نسخه دسکتاپ را آزمایش کند. این اپلیکیشن بعداً یک طرح اشتراک برای درآمدزایی معرفی خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا