استارتاپ

PhonePe هند در چالش با گوگل، فروشگاه اپلیکیشن را با هزینه صفر راه اندازی کرد

به گزارش اپ خونه، PhonePe پلتفرم برنامه‌نویس Indus AppStore را راه‌اندازی کرد و وعده پرداخت هزینه پلتفرم صفر و بدون کمیسیون برای خریدهای درون‌برنامه‌ای را در حالی که فین‌تک تحت حمایت Walmart برای برنده شدن توسعه‌دهندگان اندروید در بزرگترین بازار گوگل رقابت می‌کند، عملی کرد.

این استارت آپ مستقر در بنگالورو، که بیش از ۴۵۰ میلیون کاربر ثبت نام شده را در برنامه پرداخت همنام خود جمع آوری کرده است، گفت که توسعه دهندگان می توانند هم اکنون شروع به ثبت نام و آپلود برنامه های خود در فروشگاه برنامه «ساخت هند» کنند.

این فروشگاه اپلیکیشن که PhonePe برای توزیع آن با سازندگان تلفن نیز همکاری کرده است، دارای چندین ویژگی محلی مرتبط از جمله پشتیبانی از ارائه دهندگان پرداخت شخص ثالث، ۱۲ زبان هندی و یک سیستم ورود به سیستم است که حول شماره تلفن ها می چرخد.

PhonePe در سال اول هیچ هزینه ای از توسعه دهندگان دریافت نمی کند، اما پس از آن به هزینه “اسمی” منتقل می شود.

این استارت‌آپ علاوه بر این، در مقایسه با ۱۵ تا ۳۰ درصد حق الزحمه گوگل، از خریدهای درون‌برنامه‌ای کمیسیون دریافت نخواهد کرد.

PhonePe که بازار پرداخت‌های مبتنی بر UPI در هند را رهبری می‌کند، گفت که تیمی مستقر در هند را برای ارائه پشتیبانی به توسعه‌دهندگان راه‌اندازی کرده است و نگرانی‌های توسعه‌دهندگان محلی را که از پاسخ‌های تاخیری گوگل و ساعات کاری منطقه زمانی ایالات متحده ناراضی بوده‌اند، برطرف کرده است.

به گفته افراد آشنا، PhonePe که در سه ماهه اخیر ۸۵۰ میلیون دلار جمع‌آوری کرده است و IndusOS را در سال ۲۰۲۱ خریداری کرده و سپس برای تکمیل خرید استارت‌آپ به نبرد قانونی پرداخته است، سال‌ها بر روی فروشگاه اپلیکیشن کار می‌کند و در داخل آن را یک حرکت استراتژیک حیاتی می‌داند .

راه‌اندازی پلتفرم توسعه‌دهنده اپ استور Indus در زمانی رخ می‌دهد که بسیاری از کسب‌وکارها و استارت‌آپ‌های هندی از Google که سیستم عامل اندروید آن روی بیش از ۹۵ درصد گوشی‌های هوشمند موجود در کشور اجرا می‌شود، ناامید شده‌اند.

Akash Dongre، یکی از بنیانگذاران و مدیر محصول Indus Appstore، در بیانیه ای گفت:

«با وجود حجم بازار، توسعه دهندگان اپلیکیشن در هند همیشه مجبور بوده اند تنها با یک فروشگاه اپلیکیشن برای توزیع اپلیکیشن های خود کار کنند.با وجود اینکه اپل به طور فزاینده ای حضور خود را در هند گسترش می دهد ، سهم بازار آن در این کشور کم است.»

او افزود: «Indus اپ استور امیدوار است که به توسعه دهندگان اپلیکیشن جایگزین معتبری برای گوگل پلی استور ارائه دهد – جایگزینی که محلی تر باشد و کشف اپلیکیشن و تعامل بهتری با مصرف کننده ارائه دهد.»

تلاش PhonePe اولین تلاش کارآفرینان محلی برای مبارزه با آنچه آنها می گویند هزینه گزافی است که توسط فروشگاه Google Play وضع می شود، نیست.

بسیاری از کسب‌وکارهای هندی در سال‌های اخیر درهای دهلی نو را برای مداخله کوبیده‌اند و برخی امید خود را به اتحاد فروشگاه‌های کوچک اپلیکیشن Paytm بسته‌اند .

استارت آپ تحت حمایت Walmart که قبلا بخشی از Flipkart بود، خوشبین است که فشارهای ناظر هندی برای وادار کردن گوگل به پذیرش فروشگاه های اپلیکیشن شخص ثالث و ویژگی های مربوط به نیازهای محلی، مانند تجزیه و تحلیل بلادرنگ، صنعت عمیق بینش روند، و ارزیابی رقبا، موفق تر از تلاش های گذشته خواهد بود.

هند یک بازار کلیدی در خارج از کشور برای گوگل است، جایی که بیش از ۱۰ میلیارد دلار در دهه گذشته به کار گرفته است زیرا سازنده اندروید برای یافتن بازارهای رشد بزرگ بعدی خارج از ایالات متحده رقابت می کند. به طور فزاینده ای با انتقاد و مداخله نظارتی در کشور مواجه است.

این شرکت یک سال پیش با دو جریمه ضد انحصار در هند محکوم شد و مجبور شد چندین تغییر در قراردادهای تجاری خود با سازندگان تلفن و سایر شرکا ایجاد کند.

پیروی گوگل هفته‌ها پس از آن صورت گرفت که هشدار داد تغییرات در شرایط تجاری‌اش منجر به گران شدن دستگاه‌ها در دومین بازار بزرگ گوشی‌های هوشمند جهان می‌شود و منجر به تکثیر برنامه‌های کنترل نشده می‌شود که تهدیدی برای امنیت فردی و ملی است .

برای PhonePe، اپ استور آخرین مورد از یک سری تلاش‌های استارت‌آپ فین‌تک است زیرا به چندین دسته جدید گسترش می‌یابد.

این استارت آپ با ارزش ۱۲ میلیارد دلار، امسال یک اپلیکیشن تجارت الکترونیک راه اندازی کرد و ماه گذشته از Share.Market ، اپلیکیشنی که به کاربران اجازه می دهد حساب های تجاری خود را باز کرده و در سهام، صندوق های سرمایه گذاری مشترک و ETF سرمایه گذاری کنند، رونمایی کرد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا