اخبار کسب و کارها

SoftBank LatAm زیان های اخیر را می بیند و در منطقه صعودی باقی می ماند

به گزارش اپ خونه، زمانی که SoftBank در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که ۵ میلیارد دلار برای سرمایه گذاری در استارت آپ های آمریکای لاتین اختصاص داده است، احساس می کرد نقطه عطفی برای منطقه است.

و سپس وقتی شرکت سرمایه گذاری ژاپنی اعلام کرد که ۳ میلیارد دلار دیگر را به استارت آپ های آنجا اختصاص داده است، این تنها تأیید بیشتری بود که آمریکای لاتین خانه یک سیستم استارت آپی قدرتمند است.

به گفته خوان فرانک، شریک مدیریت صندوق آمریکای لاتین SoftBank ، حدود ۷.۶ میلیارد دلار از این سرمایه در بیش از ۸۰ سرمایه گذاری تخصیص یافته است .

این بدان معناست که SoftBank هنوز ۴۰۰ میلیون دلار برای حمایت از شرکت‌ها در سراسر LatAm دارد که حدود ۵۰ درصد از این پول صرف سرمایه‌گذاری‌های جدید و نیمی دیگر به شرکت‌های سبد موجود می‌شود.

علیرغم این واقعیت که کل ارزش منصفانه این سرمایه گذاری ها در پایان سال ۲۰۲۲ ۶.۴ میلیارد دلار بود، شرکای مدیریتی صندوق آمریکای لاتین می گویند که در ادامه استقرار سرمایه در منطقه خوش بین هستند.

الکس ساپیرو، شریک مدیریت این صندوق، در مصاحبه ای گفت:

“ما همچنان در مورد فرصت های LatAm بسیار هیجان زده هستیم. هنوز خیلی زود است که ما با صندوق خود هستیم.”

علیرغم این واقعیت که در ماه فوریه، وسایل نقلیه سرمایه گذاری گروه SoftBank – از جمله صندوق آمریکای لاتین آن – در سه ماهه منتهی به دسامبر ۲۰۲۲ به میزان ۵.۸ میلیارد دلار ضرر کردند .

این چهارمین فصل متوالی است که گروه SoftBank گزارش از دست دادن پول خود را نشان می دهد.

در حالی که SoftBank از ارائه جزئیات در مورد تعداد شرکت هایی که در آمریکای لاتین در ۱۸ ماه گذشته حمایت کرده است خودداری کرد، یک منبع آگاه گفت که از ژانویه ۲۰۲۲، این شرکت در ۱۶ سرمایه گذاری با ارزش کل شرکت کرده است .

۴۰۰ میلیون دلار اخیراً، SoftBank پول را در دور تأمین مالی که توسط Rankmi در شیلی جمع آوری شده بود، قرار داد.

ساپیرو گفت: “ما هدف از پیش تعیین شده برای تعداد معاملات، ارزش سرمایه گذاری ها یا تعداد شرکت هایی که در سال ۲۰۲۳ سرمایه گذاری خواهیم کرد، نداریم.”

«ما هنوز LatAm Fund II و دسترسی به Vision Fund II داریم. ما نگران استقرار سرمایه نیستیم. هدف یافتن شرکت‌هایی است که با تز سرمایه‌گذاری ما مطابقت داشته باشند.»

مزیت رقابتی

این دو معتقدند که SoftBank ، علی‌رغم زیان‌هایش، دارای مزیت رقابتی نسبت به سایر سرمایه‌گذاران جهانی است که سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌های LatAm انجام می‌دهند، زیرا اعضای تیم سرمایه‌گذاری خود در بخش‌های مختلف منطقه مانند برزیل، مکزیک و میامی کار می‌کنند.

(با توجه به اینکه حدود ۸۰ درصد از دلار سرمایه گذاری آن در منطقه به استارت آپ های برزیلی و مکزیکی اختصاص یافته است، منطقی است.)

ساپیرو گفت:

«از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱، بازیگران زیادی وارد این منطقه شدند، اما زمانی که بازارها کمی متزلزل شدند، آن سرمایه‌های گردشگری رفتند. ما معتقدیم که شما باید کسی را در زمین داشته باشید … همچنین، ما کارآفرینان در بازار را درک می کنیم.»

در آمریکای لاتین، جایی که بنیانگذاران به اندازه سرمایه به دنبال روابط هستند، SoftBank امیدوار است از داشتن یک تیم سرمایه گذاری که از همان مناطقی است که به دنبال سرمایه گذاری است، سرمایه گذاری کند.

ساپیرو گفت:

“بسیاری از آنها اولین بنیانگذاران زمان هستند و این اولین بار است که سرمایه گذاری می کنند و برای چیزهای بسیار بیشتری فراتر از سرمایه به ما متکی هستند.”

“بنابراین ما در جنبه های حقوقی و منابع انسانی و مواردی مانند توسعه محصول و بازاریابی به آنها کمک می کنیم. ما تیم هایی در آن مناطق داریم و آنها به کمک ما بسیار متکی هستند.”

از نظر فرانک، اینجاست که تعهد بلندمدت SoftBank مشخص می‌شود، به‌ویژه که دنیای استارت‌آپ‌ها در سطح جهانی با رکود مواجه است و سرمایه تقریباً به آسانی به دست نمی‌آید.

او گفت: «۲۰۲۳ در واقع بازگشت به اصول اولیه، تمرکز بر محصول، تمرکز بر مشتری و همچنین تمرکز بر رشد سودآور و پایدار است. بنابراین، مدیریت پورتفولیو برای ما به همان اندازه مهم است که سرمایه گذاری های جدید در شرکت های سبد فعلی یا شرکت های جدید پرتفوی.»

« اما این واقعیت که ما روی زمین هستیم، با کارآفرینان همکاری می کنیم، و همچنین برای سرمایه گذاری های بعدی حاضر می شویم. من فکر می‌کنم این یک فرصت عالی برای ما است که پیام تعهد بلندمدت خود را به منطقه ثابت کنیم.»

با گذشت زمان، SoftBank چندین خروجی در منطقه دیده است، از جمله Itaú، بزرگترین بانک خصوصی برزیل، که ۳۵٪ از خیابان را به دست آورده است. پایستند، یک شبکه پرداخت B2B متمرکز در ایالات متحده، ۱۰۰٪ Yaydoo را خریداری می کند و غول برزیلی edtech Arco Educação که ۷۵٪ از Isaac را در یک معامله تمام سهام خریداری می کند.

شرکت‌های دیگری که از آن حمایت می‌کند عبارتند از: Creditas، Kavak ، Inter، VTEX، QuintoAndar و Rappi .

البته SoftBank تنها شرکتی نیست که افراد حاضر در این منطقه با هدف حمایت و/یا کمک به استارت‌آپ‌ها در منطقه حضور دارند.

به عنوان مثال، Kaszek اوایل این هفته اعلام کرد که با ۹۷۵ میلیون دلار دو صندوق جدید برای حمایت از استارتاپ‌ها در منطقه بسته شده است.

و سال گذشته، Latitud 11.5 میلیون دلار سرمایه اولیه را از سرمایه‌گذارانی مانند Andreessen Horowitz و NFX به منظور تبدیل شدن به “سیستم عامل برای هر شرکت سرمایه‌گذاری شده در LatAm” جذب کرد.

در سال‌های اخیر، SoftBank از شرکت‌هایی در کشورهای دیگر مانند شیلی و کلمبیا نیز حمایت کرده است و قصد دارد این کار را ادامه دهد.

فرانک گفت: “فرصت های خوب از موانع جغرافیایی فراتر می روند. بنابراین ما زمان زیادی را صرف فکر کردن در مورد کشوری که روی آن تمرکز می کنیم، نمی کنیم.”

به طور کلی، این زوج اذعان دارند که در حالی که سرعت سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۲ کاهش یافت، زیرا بسیاری از شرکت‌های ریسک‌پذیر اساساً در قرنطینه بودند، تقاضا برای سرمایه نیز کاهش یافته است – به‌ویژه در LatAm، جایی که بنیان‌گذاران از لحاظ تاریخی مجبور بوده‌اند نسبت به همتایان آمریکایی خود منضبط‌تر باشند.

به طور کلی جمع آوری پول در آنجا دشوارتر است.

فرانک گفت: « من می‌توانم بگویم که وجوه به طور کلی در مدل‌های تجاری و ارزش‌گذاری شرکت‌ها نظم بیشتری دارند. در عین حال، بسیاری از شرکت‌های موجود در پورتفولیوی ما و در سراسر منطقه هنوز پول نقدی را که در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ جمع‌آوری کرده‌اند در ترازنامه دارند.

بنابراین این به آنها انعطاف‌پذیری می‌دهد تا در واقع به استفاده از آن پول نقد در یک زمینه ادامه دهند. بهینه‌سازی و گسترش باند نقدی، و اینکه واقعاً مجبور نباشند در کوتاه‌مدت تا میان‌مدت به بازار بیایند، به‌ویژه در بازاری که شرایط به طور بالقوه شرایطی را می‌طلبد که آن‌ها مایل به پذیرش آن نیستند.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا