نرم افزار موبایل

Threads، رقیب توئیتر متا، اکنون فعال است

به گزارش اپ خونه، متا با یک اپلیکیشن جدید وارد توییتر می شود.

اینستاگرام از راه‌اندازی برنامه شبکه اجتماعی مبتنی بر متن خود، Threads خبر داد که به کاربران اینستاگرام اجازه می‌دهد با اعتبار موجود خود احراز هویت کنند تا به‌روزرسانی‌های کوتاه، از جمله متن تا ۵۰۰ کاراکتر را ارسال کنند. پیوندها، عکس ها و ویدئوهایی که تا ۵ دقیقه طول می کشد را می توانند آپلود کنند.

در زمان راه اندازی، Threads بر روی iOS و Android در ۱۰۰ کشور در دسترس است، البته بنا بر گزارش ها به دلیل نگرانی در مورد پایبندی به قوانین حریم خصوصی داده های محلی در اتحادیه اروپا در دسترس نیست .

کاربران می‌توانند با اطلاعات کاربری اینستاگرام خود وارد شوند، جایی که نام کاربری و وضعیت تأیید آنها منتقل می‌شود. با این حال، پروفایل های Threads را می توان به طور مستقل نیز سفارشی کرد.

وجود این برنامه ابتدا توسط MoneyControl در ماه مارس شناسایی شد و بعداً توسط Platformer تأیید شد .

در ماه ژوئن، متا در طول یک جلسه سراسری شرکت، برنامه را برای کارمندان پیش نمایش داد . افشای اطلاعات بیشتر جزئیات بیشتری را در مورد بازار هدف برنامه از افراد مشهور، تأثیرگذاران و هنرمندان برجسته و مجموعه ویژگی های برنامه ریزی شده آن ارائه کرد.

در حالی که محبوبیت رقیب توییتر Bluesky تحت حمایت جک دورسی در ماه های اخیر افزایش یافته است و از پروتکل غیرمتمرکز خود، پروتکل AT استفاده می کند، برنامه جدید اینستاگرام به زودی از ActivityPub پشتیبانی می کند . همان پروتکل شبکه اجتماعی که توسط رقیب توییتر Mastodon منبع باز استفاده می شود .

پس از اجرایی شدن آن، Threads می‌تواند دامنه خود را گسترش دهد، زیرا اکوسیستم Mastodon به اندازه ۱.۷ میلیون کاربر فعال را درگیر می‌کند . اما مطمئن نیستیم که Threads دقیقا چه زمانی این ویژگی را ارائه خواهد کرد.

آدام موسری مدیر اینستاگرام، قبل از راه‌اندازی گفت:

«ما متعهد به ایجاد پشتیبانی از ActivityPub، پروتکل پشت Mastodon، در این برنامه هستیم. ما نتوانستیم آن را برای راه‌اندازی به پایان برسانیم، با توجه به تعدادی از پیچیدگی‌هایی که همراه با یک شبکه غیرمتمرکز وجود دارد، اما در راه است .

اگر می‌پرسید چرا این مهم است، دلیلی وجود دارد: ممکن است روزی Threads را ترک کنید، یا امیدواریم که نه، در نهایت از پلتفرم خارج شوید. اگر چنین اتفاقی بیفتد، باید بتوانید مخاطبان خود را با خود به سرور دیگری ببرید. باز بودن می تواند این امکان را فراهم کند.»

با این حال، این انتخاب همچنین Threads را در رقابت با سایر مشتریان Mastodon، از جمله برنامه‌های مستقل مانند Ivory و Mammoth با بودجه موزیلا قرار می‌دهد .

مالک Flipboard ، Medium و WordPress.com Automattic نیز در بحبوحه خروج توییتر در اکوسیستم Mastodon سرمایه گذاری کرده اند.

اما ورود متا به وب اجتماعی غیرمتمرکز باز نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است که قصد دارد استراتژی « در آغوش گرفتن، گسترش و خاموش کردن » را اجرا کند که به آن اجازه می‌دهد در این بازار در حال ظهور تسلط پیدا کند، مشابه آنچه گوگل ایمیل‌های مبتنی بر وب را در اختیار گرفت.

Thread ها به زودی از طریق ActivityPub غیرمتمرکز و با Mastodon سازگار خواهند شد

Thread ها به زودی از طریق ActivityPub غیرمتمرکز و با Mastodon سازگار خواهند شد

اینستاگرام برای افکار شما

معلوم نیست که آیا Threads به کار خود ادامه خواهد داد، اگرچه مطمئناً زمان بسیار خوبی برای متا است تا در میکروبلاگینگ فرو برود. البته شایان ذکر است که متا در زمینه ساخت اپلیکیشن های مستقل موفق سابقه خوبی ندارد.

طی سال‌ها، این شرکت برنامه‌های مستقل متعددی از جمله Hello, Moves , Paper , Poke, Camera , Home , Slingshot, Rooms, Riff, Bolt , Life, Groups , Stickered , Moments , Notify , Bonfire , Lasso , را تعطیل کرده است.

Novi و دیگران، از جمله Boomerang، Hyperlapse، Direct ، IGTV ، و Threads از اینستاگرام، و تقریباً تمام آزمایشات آن از انکوباتور داخلی، تیم NPEمانند BARS، E.gg، Forecast، Collab، Kit، Hobbi، Tuned و موارد دیگر ناکام ماندند.

برای دسترسی به Threads، کاربران ابتدا باید با استفاده از اعتبار ورود به اینستاگرام فعلی خود احراز هویت کنند. سپس این برنامه با جزئیات حساب موجود خود، مانند نام، نام کاربری، عکس و دنبال کنندگان پر می شود. تأیید همچنین به برنامه جدید منتقل می شود.

این ادغام به برنامه جدید اینستاگرام از نظر ثبت نام، شروعی جهشی می دهد – که این شرکت در مطالب بازاریابی افشا شده قبلی به آن اشاره کرد ، جایی که اشاره کرد که “با یک ضربه، هر کسی می تواند حساب هایی را که در اینستاگرام دنبال می کند دنبال کند.”

فراتر از دسترسی فوری به شبکه شما، یکی دیگر از مزایای ادغام اینستاگرام این برنامه این است که لیست بلاک کاربران را از اینستاگرام منتقل می کند.

به‌علاوه، تحت همان دستورالعمل‌های اجتماعی اینستاگرام عمل می‌کند و درک موارد مجاز و غیرمجاز را آسان‌تر می‌کند. کاربران همچنین می‌توانند مخاطبانی را که به هر یک از پست‌هایشان پاسخ می‌دهند تغییر دهند.

اینستاگرام راه‌های دیگری را برای کاربران برای اتصال خارج از اشتراک‌گذاری عکس‌ها و ویدیوها به Reels، استوری‌ها و فیدها آزمایش کرده است، از جمله با راه‌اندازی «کانال‌های پخش » در فوریه ۲۰۲۳، که به سازندگان راهی برای ارتباط مستقیم‌تر با فالوورها از طریق پست کردن ارائه می‌دهد.

متن، عکس، نظرسنجی، واکنش، گیف و موارد دیگر در پیام های موجود در صندوق پست اینستاگرام کاربران اضافه شد. مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا از آن زمان تاکنون از این ویژگی برای ارسال اخبار محصول استفاده کرده است.

قبل از انتشار اپلیکیشن جدید، چندین توسعه‌دهنده و مهندس معکوس در حال بررسی کد اینستاگرام برای کشف نحوه عملکرد آن بودند.

یکی از آن ها افشاکننده الساندرو پالوزیاو بود که متوجه شد که این برنامه از ۵۰۰ کاراکتر پشتیبانی می کند – کمتر از ۱۰۰۰۰ کاراکتر فعلی توییتر برای مشترکین پولی ، اگرچه بیشتر از ۲۸۰ کاراکتر آن برای کاربرانی که پرداخت نمی کنند. در یک نقطه، او همچنین متوجه شد که متا این برنامه را “اینستاگرام برای افکار شما” می نامد.

منبع دیگری، مشاور رسانه‌های اجتماعی مت ناوارا ، در اواسط ماه مه گزارش داده بود که متا به دنبال کاربران اولیه برای آزمایش یک برنامه نسخه پیش از انتشار با تمرکز بر افراد تأثیرگذار و افراد مشهور مانند بازیگران، تهیه‌کنندگان، نویسندگان، کارگردانان،برنامه نویسان، ورزشکاران و کمدین ها است.

با توجه به راه‌اندازی امروز اولین بار نیست که اینستاگرام به‌روزرسانی‌های مبتنی بر متن را برای اشتراک‌گذاری اجتماعی آزمایش می‌کند.

این شرکت در دسامبر گذشته ، Notes را معرفی کرد ، راهی برای گذاشتن پست‌های متنی کوتاه و ۶۰ کاراکتری برای دوستان در بالای صندوق پستی DM اینستاگرامشان بود.

این ویژگی با پشتیبانی از اشتراک گذاری موسیقی در ماه ژوئن به روز شد. ناگفته نماند که اینستاگرام یک بار برنامه جداگانه ای به نام Threads راه اندازی کرد که به نوعی شبیه اسنپ چت بود.هم اکنون دیگر وجود ندارد.

چالش های حریم خصوصی در Threads

زمانی که Threads چند روز قبل از راه‌اندازی برای پیش‌سفارش در اپ استور ظاهر شد ، برخی از کاربران متوجه شدند که این برنامه داده‌های کاربر زیادی را جمع‌آوری می‌کند.

طبق فهرست اپل، اپلیکیشن Threads iOS ممکن است داده‌های مربوط به سلامت، امور مالی، خرید، مخاطبین، داده‌های استفاده، تاریخچه مرور و سایر اطلاعات حساس را جمع‌آوری کند.

متأسفانه، این مجموعه داده ها واقعاً با سایر پلتفرم های اجتماعی بزرگ مانند TikTok و Twitter یا اینستاگرام و فیس بوک متا تفاوتی ندارد.

اما با وجود برنامه‌های بسیار زیادی که برای تبدیل شدن به «توئیتر بعدی» رقابت می‌کنند (اگر چنین چیزی حتی امکان پذیر باشد)، کاربران آژانس بیشتری برای انتخاب پلتفرمی دارند که شیوه‌های حریم خصوصی مشکوک کمتری دارد.

با این حال، Threads از آنجایی که شبکه‌های اینستاگرام کاربران در آن ساخته می‌شود، پیشرفت زیادی دارد.

با نگرانی‌های مداوم در مورد حفظ حریم خصوصی در میان خانواده برنامه‌های متا، Threads در اتحادیه اروپا راه‌اندازی نخواهد شد – حداقل در حال حاضر.

منابع گاردین در متا به دلیل عدم اطمینان قانونی در مورد استفاده از داده ها تحت قانون بازارهای دیجیتال ، که در ماه مارس تصویب شد، راه اندازی را به تاخیر انداختند.

متا دلایلی دارد که نسبت به تغییر قوانین اتحادیه اروپا محتاط باشد. در ماه مه، این شرکت به دلیل صادرات اطلاعات کاربران اتحادیه اروپا به ایالات متحده برای پردازش، حدود ۱.۳ میلیارد دلار جریمه شد .

در حال حاضر، کاربران اتحادیه اروپا یک جایگزین توییتر کمتر برای انتخاب دارند. در مورد کسانی که از همان ابتدا به Threads دسترسی دارند، کاربران اکنون باید تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند خانواده برنامه‌های متا بخش بیشتری از توجه آنها را به خود اختصاص دهند یا خیر.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا