استارتاپ

VCهایی که در فین تک سرمایه گذاری می کنند، می گویند بسیاری از فین تک ها «باید مدل های کسب و کار خود را اصلاح کنند»

به گزارش اپ خونه، در سال‌های اخیر، کار کردن برای یک مؤسسه مالی سنتی یا بانکداری با آن، به طور قطعی نامطلوب بود.

Far Cooler در حال کار یا بانکداری با یکی از بسیاری از استارت‌آپ‌های فین‌تک بود که به نظر می‌رسید به مارک‌های بانک‌های نامطلوب توجه می‌کردند.

سپس فدرال رزرو نرخ‌های بهره را افزایش داد، سهام کاهش یافت و بسیاری از لباس‌های فین‌تک که به نظر می‌رسید خوب عمل می‌کردند، به مراتب کمتر مقاوم به نظر می‌رسیدند .

سوالی که اکنون مطرح می شود این است که آیا فین تک به عنوان یک موضوع، موجو خود را از دست داده است؟

طبق گفته‌های VCs Mercedes Bent از Lightspeed Venture Partners، Victoria Treyger از Felicis، و Jillian Williams از Cowboy Ventures، پاسخ کاملاً «نه» است.

با این حال، در یک بحث میزگردی که توسط این سردبیر در اواخر هفته گذشته در سانفرانسیسکو برگزار شد، سرمایه‌گذاران به چیزها توجه نکردند. به رهبری ناظم رید آلبرگوتی – سردبیر فناوری پلتفرم خبری Semafor – هر سه به چالش‌های مختلف در صنعت در حال حاضر اذعان داشتند، حتی وقتی فرصت‌ها را مشخص کردند.

آلبرگوتی پیشنهاد کرد در جبهه چالش‌ها، استارت‌آپ‌ها و حامیان آن‌ها به وضوح در طول همه‌گیری از خود جلو افتادند و مشاهده کرد که فین‌تک وقتی «همه از خانه کار می‌کردند» و «از برنامه‌های وام‌دهی و برنامه‌های پرداخت استفاده می‌کردند» «بانده‌بازی می‌کردند»، اما زمان‌ با محو شدن کووید در پس‌زمینه، «سخت» شد.

او گفت: “SoFi قطع است.” “پی پال قطع است.” او فرانک را مطرح کرد، پلتفرم کمک مالی کالج که توسط جی پی مورگان در پاییز ۲۰۲۱ با دروغ گویی آشکار به غول خدمات مالی در مورد پایگاه کاربرانش خریداری شد. آلبرگوتی گفت: “آنها واقعاً ۴ میلیون مشتری ندارند.”

ویلیامز موافقت کرد، اما گفت در حال حاضر نکات مثبت و منفی برای فین تک ها وجود دارد.

او گفت که جنبه مثبت آن، «از دیدگاه مصرف‌کننده، هنوز روزهای اولیه است» برای استارت‌آپ‌های فین‌تک.

او گفت که “تقاضا و تمایل مصرف کننده” هنوز برای جایگزین های جدید و بهتر برای موسسات مالی سنتی بر اساس داده های موجود وجود دارد.

به گفته ویلیامز، مشکل‌تر این است که بسیاری از این شرکت‌ها باید مدل‌های کسب‌وکار خود را اصلاح کنند، و بسیاری از آن‌هایی که به‌عنوان عمومی درآمدند، احتمالاً نباید این کار را انجام می‌دادند.

بسیاری از موارد استفاده هنوز وجود دارد، اما برخی از اصول باید تغییر کنند. (به عنوان مثال، بسیاری از لباس‌ها هزینه‌های زیادی را صرف بازاریابی می‌کنند، یا در حال حاضر با افزایش هزینه‌های بزهکاری مواجه هستند، زیرا از استانداردهای نسبتاً سست پذیره‌نویسی در مقایسه با برخی از همتایان سنتی خود استفاده می‌کنند.)

به علاوه، ویلیامز افزود: «بانک‌ها احمق نیستند. من فکر می کنم که آنها بیدار شده اند و به کارهایی که می توانند بهتر انجام دهند آگاه می شوند.»

تریگر همچنین ابراز نگرانی کرد. او گفت:

«بخش‌های خاصی از خدمات مالی سال بی‌رحمانه‌ای را پیش رو خواهند داشت، و به‌ویژه اعطای وام. زیان های بسیار بزرگی را در وام دهی شاهد خواهیم بود. . . زیرا متأسفانه، مانند یک ضربه سه گانه است: مصرف کنندگان شغل خود را از دست می دهند، نرخ بهره [افزایش] و هزینه سرمایه بالاتر است.»

تریگر گفت که این یک چالش برای بسیاری از بازیکنان، از جمله لباس‌های بزرگ‌تر است، و اشاره کرد که «حتی بانک‌های بزرگ اعلام کردند که ذخایر زیان وام خود را دو برابر می‌کنند.»

با این حال، ممکن است وضعیت برای فین‌تک‌های جوان بدتر باشد، زیرا بسیاری از آنها «از رکود عبور نکرده‌اند – آنها در حدود شش سال گذشته شروع به وام دادن کردند» و او انتظار دارد «بیشترین تلفات را ببیند».

بنت که بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های لایت اسپید در آمریکای لاتین را رهبری می‌کند و در هیئت مدیره دو فین‌تک مستقر در مکزیک حضور دارد، خوش‌بین‌ترین گروه این گروه به نظر می‌رسد، و نشان می‌دهد که اگرچه فین‌تک‌های ایالات متحده ممکن است با بادهای مخالف جدی مواجه باشند، اما لباس‌های فین‌تک در خارج از ایالات متحده همچنان به کار خود ادامه می‌دهند.

آن ها می توانند عملکرد خوبی داشته باشد، شاید به این دلیل که جایگزین های کمتری برای شروع وجود داشت.

بنت با اشاره به اینکه ایالات متحده یکی از بالاترین پذیرش خدمات فین‌تک و مدیریت ثروت را دارد، گفت: «فقط بستگی به این دارد که در کدام کشور هستید. ”

هر سه گفتند، در هر صورت، همه چیز عذاب و غم نیست. به عنوان مثال، تریگر پیش از تبدیل شدن به یک VC، زمانی که بخشی از تیم موسس شرکت وام دهنده SMB کبیج بود، گفت. او با خنده گفت: « در آنجا، “ماهی یک بار، ما با بازوی نوآوری جدیدی که به تازگی توسط بانک XYZ تشکیل شده است ملاقات می کنیم.” و آن‌ها می‌خواهند یاد بگیرند که چگونه ایده‌ها را به دست می‌آورید و چگونه نوآوری را هدایت می‌کنید.»

تریگر ادامه داد: «آنچه در یک رکود اتفاق می‌افتد این است که مدیران اجرایی و مدیران مالی در حوزه‌هایی که حیاتی نیستند، کاهش می‌یابند، و من فکر می‌کنم آنچه قرار است اتفاق بیفتد این است که همه این بازوهای نوآوری قطع می‌شوند.»

به گفته او، زمانی که آنها این کار را انجام دهند، “فرصت قابل توجهی برای فین تک هایی ایجاد می کند که در حال ساخت محصولاتی هستند که اساساً به نتیجه نهایی اضافه می کنند.”

 به هر حال، مدیران مالی «همه چیز در مورد سودآوری هستند. بنابراین، چگونه نرخ تقلب را کاهش می دهید؟ چگونه تطبیق پرداخت را بهبود می دهید؟ این جایی است که فکر می کنم در سال ۲۰۲۳ فرصت های زیادی وجود دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا